მცხეთა-მთიანეთის მხარეში ეროვნული სანავიგაციო სისტემის პროექტის აღწერითი სამუშაოები დასრულდა (R)
10:09; 13.09.2018
ეროვნული სანავიგაციო სისტემის შექმნისა და განვითარების პროექტის ფარგლებში, საჯარო რეესტრის საველე ოპერატორებმა მცხეთა-მთიანეთში ქალაქისა და დაბის სტატუსის მქონე დასახლებული პუნქტების საველე აღწერა დაასრულეს. საველე სამუშაოები ამ ეტაპზე კახეთის მხარეში მიმდინარეობს.
დუშეთში, ფასანაურში, გუდაურში, ჟინვალში, სიონში, სტეფანწმინდაში და თიანეთში საზოგადოებრივი მნიშვნელობის ყველაგეოგრაფიული მონაცემია აღწერილი. მათ შორის 3241 ინტერესის ობიექტი, 8833 შენობა-ნაგებობა, საავტომობილო გზათა ქსელის 713კმ, 4195 საგზაო მოძრაობის მარეგულირებელი ნიშანი. აღწერილ კულტურულ, რეკრეაციულ თუ ტურისტული თვალსაზრისითმნიშვნელოვან ობიექტებს ვიზუალიზაციისათვის შესაბამისი ფოტომასალა აქვს თანდართული.
საველე სამუშაოების პარალელურად, მიმდინარეობს შეგროვებული მონაცემების საერთაშორისო სტანდარტების გათვალისწინებითდამუშავება და ხარისხის კონტროლი. დამუშავებულ მონაცემებს საჯარო რეესტრი ეროვნული სანავიგაციო სისტემის შესაქმნელადგამოიყენებს. ამას გარდა, სააგენტო ინფორმაციას მსოფლიო ლიდერ სანავიგაციო კომპანიებსაც (თომთომ, Gოოგლე) მიაწვდის, რომლებიცმონაცემებს თავიანთ პროდუქტებში: ელექტრონული რუკების მობილურ და ვებ აპლიკაციებში, ავტომობილების ბორტკომპიუტერებშიდა სხვა სანავიგაციო სისტემებში ასახავენ.
ეროვნული სანავიგაციო სისტემის შექმნისა და განვითარების პროექტზე მუშაობა საჯარო რეესტრის ეროვნულმა სააგენტომ 2017 წელსდაიწყო. პროექტის მიზანია სანავიგაციო სისტემებსა და ციფრულ რუკებზე გამოსახული ინტერესის ობიექტები ადგილობრივი დაუცხოელი ტურისტებისთვის გაცილებით ცნობადი და იოლად მოსაძებნი გახადოს, რაც ქვეყნის პოპულარიზაციას, ტურიზმისგანვითარებასა და ადგილობრივ ბიზნესს შეუწყობს ხელს. ეროვნული სანავიგაციო სისტემა ნებისმიერ მომხმარებელს გაუადვილებსინფორმაციის მოძიებას, ადგილმდებარეობის იდენტიფიცირებას და დანიშნულების ადგილამდე მისასვლელი ოპტიმალური მარშრუტისშერჩევას.
პროექტის ფარგლებში საველე-აღწერითი სამუშაოები უკვე დასრულებულია შავი ზღვის სანაპირო ზოლსა და თბილისში, ასევე, შიდაქართლის, ქვემო ქართლის, აჭარის, გურიის, იმერეთის, სამეგრელო-ზემო სვანეთის, რაჭა-ლეჩხუმ ქვემო სვანეთისა და მცხეთა-მთიანეთის დასახლებულ პუნქტებში. ქალაქისა და დაბის სტატუსის მქონე სულ 111 დასახლებულ პუნქტში ამ ეტაპზე ჯამურადდაახლოებით 178681 ობიექტია აღწერილი, მათ შორის : 104 178 ინტერესის ობიექტი, 74503 საგზაო ნიშანი, 57 კმ საველოსიპედობილიკი და 17 181კმ კმ სიგრძის საავტომობილო გზათა ქსელი. (R)