ვინ და რატომ ეწირება ოზურგეთის მერიაში რეორგანიზაციის სახელით ჩატარებულ პროცესებს?
9:44; 13.05.2022
ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის მერიაში, რეორგანიზაციის მოტივით 35 თანამშრომელი გაათავისუფლეს.
ეს გადაწყვეტილება, საბოლოოდ, 29 აპრილს, ოზურგეთის საკრებულოს სხდომაზე მიიღეს, რომელიც ხმაურისა და ფიზიკური დაპირისპირების ფონზე წარიმართა (აქვე შევნიშნავთ, რომ საზოგადოებაში ვრცელდება ინფორმაცია, თითქოს ეს 35 ადამიანი სამსახურში მიღებული იყო ყოფილი მერის, კონსტანტინე შარაშენიძის მიერ და ისინი მისი მხარდამჭერიც იყვნენ. ასეთები კი, როგორც აზუსტებენ, გათავისუფლებულებს შორის, რამდენიმეა. თუმცა, უნდა აღინიშნოს, რომ ამ ადამიანების უმეტესობა ყოფილ მერს დახვდა მერიაში და ადრეც მუშაობდნენ აქ. ავტ.)
მერიის თანამშრომელი, ნარი მუჯირი, რომელიც ინფრასტრუქტურის სამსახურის სპეციალისტად მუშაობდა, როგორც თავად ამბობს, ყველაზე გამორჩეულად არის დევნის ობიექტი _ უკვე მესამედ გაათავისუფლეს სამსახურიდან და ეს პოლიტიკური ნიშნით ხდება. მან არაერთხელ აღნიშნა, რომ არჩევნებზე მხარი კონსტანტინე შარაშენიძეს დაუჭირა და ამის გამო “გადაეკიდა მას დავით დარჩია”.
საკრებულოს სხდომაზე, მან გათავისუფლებულებს შორის, ყველაზე ვრცლად ისაუბრა და პირდაპირ საკრებულოს თავმჯდომარეს, დავით დარჩიას მიმართა:
_ მესამედ მივდივარ ამ სამსახურიდან. რა ვერ გავაკეთე? რაიმე მიზეზი არსებობს ჩემი სამსახურებრივი გადაცდომის, დაგვიანების, აუდიტის მიერ, რაიმე დარღვევის მინიშნებისა? დათო, შენ ვერასდროს დაიცავი შენი აქტივისტები. ახლა თქვენ რით ჯობიხართ ნაცებს?! დიპლომი არ მაქვს? კარგი სპეციალისტი არ ვარ? 2014 წელსაც გამიშვით, 2017 წელსაც. დაგავიწყდათ, 2012 წელს ერთად რომ ვათენებდით და ვაღამებდით? რატომ მათავისუფლებთ? მითხარით, რით მჯობიხართ? თქვენი ადგილი დავიკავე ? იმიტომ, რომ შენ იყო კარგად? თვალში ნაცარს რატომ გვაყრით? საჯარო მოხელეს კანონი იცავსო, რატომ ვერ მიცავს კანონი? როცა გამიშვით, 2014 წელს, სიმსივნით დაავადებული დედა მყავდა სახლში. იკითხეთ ამბავი? რატომ გამიშვით? თქვენ ხომ კარგად ხართ მოწყობილი? ბატონო დათო, იმაზე უარესი რა პოლიტიკური დანაშაული მაქვს, რაც თქვენმა შვილმა სოციალურ ქსელში დაწერა? (ოზურგეთის საკრებულოს თავმჯდომარის შვილმა, იოსებ დარჩიამ სოციალურ ქსელში სტატუსი გამოაქვეყნა და საქართველოს მთავრობას გადადგომისკენ მოუწოდა. ის წერდა, რომ ახალი არჩევნები უნდა დაინიშნოს, რომელიც ევროკავშირმა უნდა ჩაატაროს, თორემ “ოცნებისთვის” რუსული ხომალდის ბედი გარდაუვალია. ავტ.)
_ დაბალი დონეა, _ დონე დაუწუნა დავით დარჩიამ მაშინ მუჯირს საკრებულოს სხდომაზე.
ნარი მუჯირმა საკრებულოს წევრებსაც მიმართა:
_ რა გინდათ, დაგიჩოქოთ? დაგიჩოქებთ, არ მრცხვენია, რა გინდათ?! _ ეკითხებოდა ის საკრებულოს მთელ გუნდს, თუმცა, “ქართული ოცნების” დეპუტატები არანაირ პასუხს არ აძლევდნენ.
მიუხედავად გათავისუფლებული თანამშრომლების განმარტებებისა, “ქართული ოცნების” შემადგენლობამ ურყევად, ყოყმანის გარეშე დაუჭირა მხარი  მათ გათავისუფლებას.
ნარი მუჯირი “გურია ნიუსთან” საუბრობს საკუთარ თავზე, ითხოვს პროცესების სამართლიან გაშუქებას და თანადგომას. ამბობს, რომ ის განსაკუთრებით დაჩაგრეს იმ მეგობრებმა, რომლებთანაც ერთად 2012 წელს ღამეებს ათენებდა “ქართული ოცნების” ოფისში (მან ეს საკრებულოს სხდომაზე ღიად განაცხადა).
_ ამითვალწუნეს იმის გამო, რომ კონსტანტინე შარაშენიძეს დავუჭირე მხარი. ეს არც დამიმალავს. მე არც კომისიის წევრი ვყოფილვარ და არც რაიმე სტატუსი მქონია არჩევნებზე. არადა, ისეთი ადამიანები დატოვეს სამსახურში, ვინც პირდაპირ მუშაობდა შარაშენიძის შტაბში. მე პიროვნებებს არაფერს ვერჩი. ამით იმის თქმა მინდა, რომ ვინც “ჩამწყობი” მოძებნა, არ გაათავისუფლეს. ამიტომ ეს რეორგანიზაცია კი არ არის, ეს წმენდაა. დამჩაგრეს, თან სასტიკად! უკვე მესამედ მაგდებენ სამსახურიდან. ვიბრძოლებ ბოლომდე, მივმართავ სასამართლოს, მეც და გათავისუფლებული თანამშრომლებიც, რომლებსაც დაუმსახურებლად, არადამიანურად გამოაცალეს პირიდან ლუკმა. ჩვენ 700 ლარიც არა და დავით დარჩიას, ბიძინა ივანიშვილის კურსელობის გამო, 5 ათას ლარამდე ხელფასი ჰქონდეს?! სანამდე უნდა გაგრძელდეს ეს! ეს ხდება 21-ე საუკუნეში! ამას ვიფიქრებდით, “ქართული ოცნება” ასე მოგვექცეოდა 2022 წელს?! როგორც საკრებულოს სხდომაზე ვუთხარი, რას აკეთებს ან რას აკეთებდა სამსახურში ჩემზე ან სხვაზე მეტს დავით დარჩია, ამხელა ხელფასი რომ დაუნიშნა საკუთარ თავს? გარდა იმისა, რომ სამსახურში მხოლოდ კიბეებზე ადის და ჩამოდის, რათა თანამშრომლებს არ დაავიწყდეთ, რომ ის ბიძინა ივანიშვილის თანაკურსელია?! რა აკეთებს?! ხომ ვკითხე, მიპასუხა რამე? დონე დამიწუნა დარჩიამ. რით ჯობნიან ესენი “ნაცებს”? ხომ ყველა ხედავს, პორტირებული “ნაცებით” რომაა ავსებული ეს საკრებულო? _ ემოციებს ვერ მალავს ნარი მუჯირი.
ნარი მუჯირმა, ასევე, თქვა, რომ სამსახურიდან გაათავისუფლეს მისი მეუღლეც, რომელსაც მიზერული ხელფასი ჰქონდა და ახლა ბედის ანაბარა დარჩნენ ისე, რომ თვიური შემოსავალი ერთი ლარიც არ აქვთ.
მუნიციპალიტეტის საკრებულოში, როგორც დავით დარჩია, ასევე, ცალკეული დეპუტატები ამბობენ, რომ ნარი მუჯირმა თავის დროზე გამოცდა ვერ ჩააბარა, მერე კი, როცა დავით დარჩია თავად იყო არჩევნებში მონაწილე კანდიდატი, ზუსტად იმ პერიოდში, მუჯირს ხელშეკრულების ვადა დაუსრულდა.
_ ტყუილია, რასაც ამბობს. მე მას ძალიან ბევრჯერ დავეხმარე. ჩემზე როგორ ამბობს საყვედურს? საერთოდ არ მინახავს, არც შემოსულა ჩემთან. საკრებულოს სხდომაზე დავინახე ბოლოს, რომ მოვიდა და დაიწყო ჩემი ლანძღვა. რატომ უნდა დამაბრალოს ის, რაც არ ჩამიდენია? _ ამბობს დავით დარჩია და კვლავ გვახსენებს, რომ მუჯირმა თავის დროზე გამოცდა ვერ ჩააბარა, როგორც საჯარო მოხელემ. მერე კი კოტე შარაშენიძე იყო მუნიციპალიტეტის მერი და მასთან მუშაობა დაიწყო.
თავის მხრივ, ნარი მუჯირი ამბობს, რომ მან გამოცდა მეორედ ნამდვილად ჩააბარა და გვპირდება, რომ დოკუმენტაციას გამოითხოვს და მოიტანს.
_ რომ მოვიტან, ხომ დაიჯერებთ, რომ იტყუებიან?! სასამართლოს კი აუცილებლად მივმართავ და მოვიგებ კიდეც… მერე რას მეტყვიან, თქვენც იქნებით ამის მოწმე, _ გვეუბნება ქალბატონი ნარი.