აშშ და მისი მოკავშირეები გაანადგურებენ რუსეთის ჯარს და აღჭურვილობას უკრაინაში, ასევე ჩაძირავენ მის შავი ზღვის ფლოტს – თუ რუსეთის პრეზიდენტი ვლადიმერ პუტინი გამოიყენებს ქვეყანაში ბირთვულ იარაღს – ამის შესახებ CIA-ს ყოფილმა დირექტორმა და ოთხვარსკვლავიანმა არმიის გადამდგარმა გენერალმა დევიდ პეტრეუსმა განაცხადა. აღნიშნულის შესახებ The guardian  წერს.
“ჰიპოთეზურად რომ ვთქვათ, ჩვენ NATO-ს კოლექტიური ძალისხმევით ვუპასუხებდით, რომელიც მიზანში ამოიღებს ყველა რუსულ კონვენციურ ძალას, რომელსაც ვხედავთ და ამოვიცნობთ უკრაინის ბრძოლის ველზე, ასევე ყირიმში და ყველა გემს შავ ზღვაში“, – თქვა პეტრეუსმა ABC NEWS-სთან საუბრისას.
The guardian წერს, რომ გაფრთხილება მოვიდა რამდენიმე დღის შემდეგ, რაც პუტინმა გამოთქვა მოსაზრება, რომელიც ბევრმა განიმარტა, როგორც რუსეთსა და დასავლეთს შორის უფრო დიდი ომის საფრთხე.
კითხვაზე,  უკრაინაში რუსეთის მიერ ბირთვული იარაღის გამოყენება ამერიკისა და ნატოს ომში ჩართვას გამოიწვევს?  პეტრეუსმა თქვა, რომ ეს არ იქნება სიტუაცია, რომელიც გამოიწვევს ალიანსის მე-5 მუხლს, რომელიც კოლექტიური თავდაცვისკენ მოუწოდებს, რადგან უკრაინა არ არის ნატოს ნაწილი – მიუხედავად ამისა, “აშშ–ს და ნატოს პასუხი” იქნება სწორი.
პეტრეუსმა აღიარა, რომ იმის ალბათობა, რომ რადიაცია გავრცელდება ნატოს ქვეყნებზე მე-5 მუხლის ქოლგის ქვეშ, შესაძლოა განიმარტოს, როგორც თავდასხმა ნატოს წევრზე.
,,ეს იმდენად შემზარავია, რომ უნდა იყოს პასუხი – ეს არ შეიძლება დარჩეს უპასუხოდ,” – თქვა მან და დასძინა: ”თქვენ არ გინდათ კიდევ ერთხელ მოხვდეთ  ბირთვულ ესკალაციაში. მაგრამ თქვენ უნდა აჩვენოთ, რომ ამის მიღება არანაირად არ შეიძლება“.
მას შემდეგ, რაც პუტინზე ზეწოლა გაიზარდა ქვეყნის აღმოსავლეთში უკრაინის გასული კვირის ანექსიის დეკლარაციის შედეგად და წინააღმდეგობის გაწევა რუსეთის შიგნით მობილიზაციის მცდელობებისთვის, პეტრეუსმა თქვა, რომ მოსკოვის ლიდერი “სასოწარკვეთილი იყო“.
„ბრძოლის ველზე არსებული რეალობა, რომელსაც ის აწყდება, ვფიქრობ, შეუქცევადია. არანაირი შამბოლური მობილიზაცია, რაც მისი აღწერის ერთადერთი გზაა; ანექსიის გარეშე; ვერც ერთი ფარული ბირთვული საფრთხე ვერ გამოიყვანს მას ამ კონკრეტული სიტუაციიდან.
რაღაც მომენტში ამის აღიარება უნდა მოხდეს. რაღაც მომენტში მოლაპარაკებების დაწყება უნდა მოხდეს, როგორც [უკრაინის] პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ  ზელენსკიმ თქვა, ეს იქნება საბოლოო დასასრული.
ეს კიდევ შეიძლება გაუარესდეს პუტინისთვის და რუსეთისთვის.  საბრძოლო ველზე ტაქტიკური ბირთვული იარაღის გამოყენებაც კი არ შეცვლის ამას.
მუქარას სერიოზულად უნდა მოეკიდოთ”, – თქვა პეტრეუსმა.
მისივე თქმით, აშშ–მ ნათლად გააფრთხილა რუსეთი ბირთვული იარაღის გამოყენებით ომის ესკალაციის შემთხვევაში მოსალოდნელი პასუხის შესახებ და ამის შესახებ ისაუბრა პრეზიდენტის მრჩეველმა ეროვნული უსაფრთხოების საკითხებში, ჯეიკ სალივანმაც.
30 სექტემბერს ვლადიმირ პუტინი უკრაინის ოკუპირებული ტერიტორიების ანექსიასთან დაკავშირებით სიტყვით გამოსვლის დროს კიდევ ერთხელ დაიმუქრა ბირთვული იარაღის გამოყენებით და ხაზი გაუსვა, რომ ატომური ბომბის გამოყენების პრეცედენტი უკვე არსებობს.