ბათუმელი მედროშე თემურ ქათამაძე (გაფფარ ილმაზი) საქართველოდან გააძევეს.
როგორც მისი მეგობარი, ნინო კაკულია წერს ფეისბუქზე, თემურ ქათამაძე ღამით გაიყვანეს თურქეთში.
„ვერაგულად ღამე გაიყვანეს, ვერც დავემშვიდობე“, – წერს ნინო კაკულია.
„ბათუმელებთან“ კი ნინო კაკულია ამბობს, რომ მას დღეს, 11 ივნისს, 8:00 საათზე დაუკავშირდა თემურ ქათამაძის მეგობარი თურქეთიდან და შეატყობინა, რომ თემურ ქათამაძე თურქეთშია.
„თურქეთში მცხოვრებმა ჩვენმა მეგობარმა მითხრა, რომ მას დაურეკეს პოლიციის განყოფილებიდან და უთხრეს, რომ თემურ ქათამაძე იქ იმყოფებოდა. მე ეს ამბავი გამაგებინეს თემურის თხოვნით.
მისი თქმით, თემურ ქათამაძე გადაყვანის შემდეგ იმყოფებოდა ორდუს პროკურატურაში, სადაც მას სავარაუდოდ დაკითხავენ.
თემურ ქათამაძის უფლებებს „სოციალური სამართლიანობის ცენტრი“ იცავდა საქართველოში. როგორც მისი ადვოკატი, მარიამ ყველაშვილი „ბათუმელებთან“ ამბობს, გუშინ იწურებოდა თემურ ქათამაძის ქვეყნიდან ნებაყოფლობითი გასვლის ვადა. თუმცა, მათთვის უცნობია, როგორ გაიყვანეს ქათამაძე ქვეყნიდან – იძულებით თუ ნებით.
„გუშინ იწურებოდა გვიან ღამე ნებაყოფლობით ქვეყნიდან გასვლის ვადა. ამ ეტაპზე ჩვენთვის უცნობია, რომელი პროცედურის ფარგლებში მოხდა ეს. ჩვენ თურქეთიდან თემურის მეგობრებმა შეგვატყობინეს, რომ ის გადაიყვანეს გვიან ღამით.
შესაძლოა ნებაყოფლობითის ფარგლებში გაიყვანეს. არ ვიცით. ვცდილობთ შს სამინისტროს მიგრაციის დეპარტამენტთან დაკავშირება, მაგრამ ტელეფონზე არ გვპასუხობენ, ამიტომ წერილობით უნდა მივმართოთ მათ ამ საკითხზე.
როგორც ვიცით, იქ დაკავებული ჰყავთ“, – ამბობს მარიამ ყველაშვილი.