გიორგი ბაჩიაშვილის ბრალდების საქმეზე თბილისის საქალაქო სასამართლოში დღეს ის ექსპერტი გამოიკითხა, რომელმაც აუდიოჩანაწერის ავთენტურობა პროცესზე კითხვის ნიშნის ქვეშ დააყენა, თუმცა, გადაჭრი ვერ ამბობს, დამონტაჟებულია, თუ არა ფაილი. სასამართლო სხდომიდან გამოსული ასმათ მატუშევსკაია დეტალებზე აღარ საუბრობს და ამბობს, რომ მხარეების ყველა შეკითხვას “ამომწურავად” უპასუხა პროცესზე.
მატუშევსკაიამ სასამართლო პროცესზე თქვა:
ეს ჩანაწერი ზოგადად, ვიდეოფორმატის არის… მოვუსმინე თავიდან ბოლომდე არაერთგზის და რამდენიმე ინფორმაცია მივიღე პირველადი ანალიზის შედეგად, რომ გარკვეული ინტონაციური ცვლილებები იყო, ალოგიკურად გარკვეული იმპულსები, რაც ექსპერტის ყურით შეუსაბამოდ მომეჩვენა. კარგი იქნება თუკი იმ მოწყობილობის წარმოდგენა იქნება შესაძლებელი , რომლითაც დამზადდა თავდაპირველად პირველი ჩანაწერი. თვითონ ფაილიც ატარებს ძალიან ბევრ ინფორმაციას, არამხოლოდ შინაარის. თუნდაც შეიძლება ის ინფორმაციაც კი მოგვცეს, რა ჩამწერი მოწყობილობით იქნა დამზადებული…
მეტყველების ნაწილს რაც შეეხება- აღინიშნება ზოგგან ერთი, ზოგგან კი რადენიმე წყვეტა. ესეც ერთ-ერთი მიმანიშნებელია, რომ ჩანაწერი გადაწერილია და მასზე მანიპულაციებია გაკეთებული.
ძირითადი მონაწილე არის 2 მამაკაცი, თუმცა ერთ მონაკვეთზე ისმის გაურკვეველი ხმა და იმ მონაკვეთებშიც, როდესაც ხმების გადაფარვაა, შეუძლებელია გარკვევა, ორი პირი საუბრობს თუ მეტი. ამიტომ, ესე ვერ დავაკონკრეტებდი. ძირითადად 2 პირი საუბრობს. ამ ჩანაწერში ისეთი უჩვეულო ნიშნები აღმოჩნდა, რომ რა სახის ჩამწერი მოწყობილობა იყო, ნადვილად ვერ გეტყვით“, – აღნიშნა მატუშევსკაიამ სასამართლო პროცესზე.
გიორგი ბაჩიაშვილის თქმით, აღნიშნული აუდიოჩანაწერი ექსპერტიზაზე გერმანიაშიცაა გაგზავნილი იმის დასადგენად, რომ ის ავთენტურია.