BBC ირაკლი ღარიბაშვილის შესახებ სტატიას აქვეყნებს.
საქართველოს ყოფილი პრემიერ-მინისტრი ირაკლი ღარიბაშვილი სასამართლოს წინაშე წარდგა დიდი მასშტაბის ფულის გათეთრების ბრალდებით – ეს შოკისმომგვრელი ცვლილებაა მილიარდერ ბიძინა ივანიშვილის ერთ-ერთი ყველაზე ერთგული მოკავშირისთვის, რომელიც ფართოდ არის მიჩნეული, როგორც საქართველოს დე ფაქტო ლიდერი.
პროკურორების თქმით, როდესაც გამომძიებლებმა მის სახლში ჩხრეკა ჩაატარეს ამ თვის დასაწყისში, მათ აღმოაჩინეს 6.5 მილიონი დოლარი (4.9 მილიონი ფუნტი სტერლინგი) ნაღდი ფული.
43 წლის ღარიბაშვილი ორჯერ იყო პრემიერ-მინისტრი ივანიშვილის დროს – პირველად 2013-15 წლებში და შემდეგ კვლავ 2021 წლიდან გასული წლის იანვრამდე.
ახლა მან აღიარა დანაშაული კორუფციის ბრალდებებში, რაც შეიძლება 12 წლით თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებდეს და მას ერთი მილიონი ლარის (368,000 ფუნტი სტერლინგი) ოდენობის გირაო შეეფარდა.
ყოფილი პრემიერ-მინისტრის წინააღმდეგ წაყენებული ბრალდებები ყოფილი მთავრობის წარმომადგენლების დაკავების სერიის უახლესი შემთხვევაა.
თუმცა, ღარიბაშვილის წინააღმდეგ წაყენებული საქმე საქართველოს მმართველი ელიტის მაღალი რანგის წევრის წინააღმდეგ პირველი სისხლისსამართლებრივი დევნაა და ის მმართველი პარტიის დასავლეთისგან ავტორიტარული გადახრის ფონზე ხდება.
2019-2024 წლებში თავდაცვის მინისტრის, შემდეგ კი პრემიერ-მინისტრის თანამდებობაზე მუშაობისას, მას ბრალად ედება „ფარულად და ფარულად ჩართულიყო სხვადასხვა სახის ბიზნეს საქმიანობაში და მიიღო უკანონო წარმოშობის განსაკუთრებით დიდი ოდენობის შემოსავალი“.
მას ბრალი ედება ამ შემოსავლის გათეთრებასა და ოჯახის წევრებისგან საჩუქრად ფულის ცრუ დეკლარაციაში.
მისმა ადვოკატმა, ამირან გიგუაშვილმა, დაადასტურა, რომ მისი კლიენტი ხელისუფლებასთან თანამშრომლობდა.
„სასამართლომ გაითვალისწინა, რომ ბატონი ირაკლი ეთანხმება ბრალდებებს, არ იმალება გამოძიებისგან და თანამშრომლობს“, – განუცხადა მან BBC-ს.
კორუფციის საქმე დრამატულ დაცემას აღნიშნავს პოლიტიკოსისთვის, რომელიც ივანიშვილის კომპანიებში მუშაობდა, სანამ 2011 წელს პოლიტიკაში შევიდოდა მილიარდერის პარტია „ქართული ოცნების“ შემადგენლობაში, რომელიც ხელისუფლებაშია 2012 წლიდან.
2014 წლის თებერვალში მან ხელი მოაწერა საქართველოს ასოცირების შეთანხმებას ევროკავშირთან.
თუმცა, ბოლო წლებში მან სათავეში ჩაუდგა საქართველოს ევროკავშირიდან დაშორებას. მან მჭიდრო კავშირები დაამყარა უნგრეთის პრემიერ-მინისტრ ვიქტორ ორბანთან და განაცხადა, რომ ნატოს გაფართოება უკრაინაში ომის ერთ-ერთი მთავარი მიზეზი იყო.
ქართველი პოლიტიკური ანალიტიკოსის, გია ნოდიას თქმით, ყოფილი პრემიერ-მინისტრის დაცემა ასახავს ბიძინა ივანიშვილის უნდობლობას მისი ყოფილი პოლიტიკური თანამდებობის პირების მიმართ.
„ივანიშვილი სინამდვილეში მამოძრავებელი ძალაა, მან რატომღაც გადაწყვიტა, რომ მის გუნდში რაღაც ღალატია“, – თქვა ნოდიამ.
„ამ ეტაპზე ის ენდობა [მოქმედ პრემიერ-მინისტრ ირაკლი] კობახიძეს, მაგრამ შეწყვიტა ენდობა თავის უახლოეს ლეიტენანტს, არა მხოლოდ ღარიბაშვილს, არამედ [ყოფილ უშიშროების უფროსს] ლილუაშვილს და სხვებსაც“.
ამასობაში, საქართველოში პოლიტიკური არეულობა გრძელდება, ერთი წლის შემდეგ, რაც „ქართულმა ოცნებამ“ სადავო საპარლამენტო არჩევნებში გაიმარჯვა, რომელთა აღიარებაზეც მაშინდელმა პრეზიდენტმა უარი თქვა.
2024 წლის ნოემბერში მთავრობის მიერ ევროკავშირთან წევრობის მოლაპარაკებების შეჩერების შესახებ განცხადების შემდეგ ყოველდღიური საპროტესტო აქციები იმართება და ოპოზიციის ლიდერების უმეტესობა ამჟამად ციხეშია.
ახალი კანონმდებლობა სამოქალაქო საზოგადოებას, ოპოზიციის მომხრე მედიას ესხმის თავს, ხოლო ჟურნალისტები და აქტივისტები დაპატიმრებულები არიან.
„როგორც ჩანს, ივანიშვილი ალყაშია“,_ ამბობს გია ნოდია. „ის სჯერა ამ გიჟური ღრმა სახელმწიფო შეთქმულებების, რომელთა განადგურებაც დასავლეთს სურს საქართველოში ამ უწყვეტი საპროტესტო აქციების მეშვეობით“.