დიდი ბრიტანეთი  საქართველოს რუსეთის კიბერშეტევისგან თავდაცავაში დაეხმარება. ამის შესახებ  დიდი ბრიტანეთის პრემიერ-მინისტრმა, ბორის ჯონსონმა მადრიდში ნატოს სამიტზე განაცხადა, განცხადების ტექსტი ბრიტანეთის სამთავრობო საიტზე გავრცელდა.
“რუსეთი დიდი ხანია იყენებს საქართველოს, როგორც მისი კიბერ შესაძლებლობების საცდელ ადგილს. ეს დაიწყო 2008 წელს, როდესაც მსოფლიოში პირველი კოორდინირებული კიბერშეტევები გამოიყენეს ქვეყნის უსაფრთხოების არქიტექტურის დასასახიჩრებლად, მაშინ როცა რუსეთი ახორციელებდა სამხრეთ ოსეთისა და აფხაზეთის უკანონო ანექსიას.
დღეს გამოცხადებული 5 მილიონ ფუნტზე მეტი დამატებითი დაფინანსება აღნიშნავს დიდი ბრიტანეთის კიბერ მხარდაჭერის მომდევნო ფაზას საქართველოსთვის. ის საქართველოს ეროვნული უშიშროების საბჭოს შესაძლებლობას მისცემს, წარმოადგინოს კიბერუსაფრთხოების ახალი სტრატეგია – გამოავლინოს და მოიგერიოს თავდასხმები იმ პირებისგან, რომლებიც ცდილობენ ძირი გამოუთხარონ როგორც საქართველოს, ასევე ევროპულ უსაფრთხოებას. გარდა ამისა, ბრიტანეთი პირდაპირ იმუშავებს საქართველოს თავდაცვის სამინისტროსთან მათი კიბერთავდაცვისა და შესაძლებლობების გასაძლიერებლად”, – წერია განცხადებაში.
განცხადება გაკეთდა მას შემდეგ, რაც საქართველოს პრემიერ-მინისტრი ირაკლი ღარიბაშვილი ნატოს ლიდერთა სამიტზე გამოვიდა.. პრემიერ-მინისტრი ღარიბაშვილი და უკრაინის პრეზიდენტი ზელენსკი მადრიდში მოკავშირეების შეხვედრაზე სიტყვით გამოვიდნენ. როგორც ნატოს გაძლიერებული შესაძლებლობების პარტნიორები, ორივე ქვეყნის უსაფრთხოება ნატოს და მთლიანად ევროატლანტიკური უსაფრთხოების განუყოფელი ნაწილია.
განცხადებაში წერია, რომ უკრაინამ და საქართველომაც განიცადეს რუსული სამხედრო აგრესიის საშინელი შედეგები – როგორც უშუალოდ მათ ტერიტორიებზე, ისე ირიბად კიბერ და სხვა თავდასხმების საშუალებით – ბოლო თხუთმეტი წლის განმავლობაში.
დიდი ბრიტანეთის ორმხრივი მხარდაჭერა საქართველოს კიბერუსაფრთხოებისთვის დაემატება ნატოს მორგებული მხარდაჭერის დამატებითი პაკეტით, რომელსაც შეთანხმდებიან ლიდერები მადრიდში, რომელიც ფოკუსირებული იქნება თავდაცვის გაზრდილ წვრთნებზე.
ბრიტანეთის სამთავრობო საიტზე გავრცელებულ განცხადებაში ნათქვამია, რომ ბოლო 15 წლის განმავლობაში უკრაინამ და საქართველომაც განიცადეს რუსული სამხედრო აგრესიის საშინელი შედეგები – როგორც უშუალოდ მათ ტერიტორიებზე, ისე ირიბად კიბერ და სხვა თავდასხმების საშუალებით.
“ქართველი ხალხი ყოველდღიურად ცხოვრობს რუსული აგრესიის ფრონტის ხაზზე. პუტინს არ უნდა მივცეთ უფლება გამოიყენოს საქართველოს სუვერენული ინსტიტუტები მისი კიბერ შესაძლებლობების გასავითარებლად.
გაერთიანებულ სამეფოს აქვს მსოფლიოში წამყვანი კიბერ ძლევამოსილება და დღეს გამოცხადებული მხარდაჭერა დაიცავს არა მხოლოდ საქართველოს, არამედ გაერთიანებულ სამეფოს და ყველა სხვა თავისუფალ დემოკრატიას, რომელსაც რუსეთის მტრობა ემუქრება.
კიბერუსაფრთხოების ეროვნული ცენტრი 2018 წლიდან მჭიდროდ თანამშრომლობს თავის ქართველ კოლეგასთან, უწევს ტრენინგს და მხარდაჭერას ქვეყნის კიბერ შესაძლებლობების გასაუმჯობესებლად.
2019 წლის ოქტომბერში საქართველოს მთავრობამ, საერთაშორისო პარტნიორებთან ერთად, მათ შორის გაერთიანებული სამეფოს NCSC-მა, გამოაცხადა ფართომასშტაბიანი, დამღუპველი კიბერშეტევა, რომელიც განხორციელდა საქართველოს წინააღმდეგ GRU-ს მიერ. თავდასხმა შეეხო უამრავ ქართულ ვებ ჰოსტინგის პროვაიდერს და მოჰყვა ვებსაიტების გაფუჭება, მათ შორის, საქართველოს მთავრობის, სასამართლოების, არასამთავრობო ორგანიზაციების (არასამთავრობო ორგანიზაციების), მედიისა და ბიზნესის კუთვნილი საიტები და ასევე შეწყდა რამდენიმე ეროვნული მაუწყებლის მომსახურება.
გაერთიანებული სამეფოს ინტეგრირებული მიმოხილვა, რომელიც გასულ წელს გამოქვეყნდა, ასახავდა გეგმებს, რომ გაერთიანებული სამეფო ერთ-ერთ წამყვან დემოკრატიულ კიბერგეგმად აქციოს. ეროვნული კიბერუსაფრთხოების ცენტრის გარდა, პრემიერ-მინისტრის მიერ შეიქმნა ეროვნული კიბერ ძალები, რათა გარდაქმნას გაერთიანებული სამეფოს კიბერ შესაძლებლობები მოწინააღმდეგეების ჩაშლისა და გაერთიანებული სამეფოს უსაფრთხოების შესანარჩუნებლად.”, – თქვა ბორის ჯონსონმა.