იაშვილის სახელობის ბავშვთა ცენტრალური საავადმყოფოს სამედიცინო დირექტორმა, ივანე ჩხაიძემ  დღეს მედიაცენტრ “მთავარში” გამართულ პრესკონფერენციაზე განაცხადა, რომ  საქართველოში, მიმდინარე წელს, პირველი ოთხი თვის მონაცემებით, „წითელას“ 142 შემთხვევა არის დაფიქსირებული.
ივანე ჩხაიძის განცხადებით, შემთხვევების განსაკუთრებული მატება სამცხე-ჯავახეთსა და თბილისში ფიქსირდება.
„წინა წელთან შედარებით, მატება არის ძალიან მნიშვნელოვანი. ამ კუთხით, ნამდვილად „აფეთქებაა“ „წითელას“ შემთხვევების მატების თვალსაზრისთ. ამ ბავშვების მართვა ხორციელდება ინფექციური პათოლოგიის ცენტრში იმიტომ, რომ „წითელა“ წარმოადგენს გადამდებ დაავადებათა შორის ნომერ პირველ დაავადებას. ერთი ბავშვი, რომელიც „წითელათი“ არის ავად, შესაძლოა 16-დან 18 ბავშვს აინფიცირებდეს. გადადების რისკი არის ძალიან მაღალი. ყველაზე გადამდები დაავადება, რაც ბავშვებში არის, ახლა არის „წითელა“, – განაცხადა ჩხაიძემ.
ივანე ჩხაიძე წითელას შემთხვევების მატებას ვაქცინაციის დაბალ მაჩვენებელს უკავშირებს.
„ერთადერთი გამოსავალი არის ვაქცინაცია. მოსახლეობამ უნდა იცოდეს, რომ ყველა გამოტოვებული ვაქცინა არის არა მხოლოდ ბავშვისთვის რისკის შემცველი, არამედ ამ ოჯახში მყოფი ასაკოვანი ადამიანებისთვისაც, განსაკუთრებით ორსულებისთვის. ორსულებისთვის „წითელა“ განეკუთვნება ერთ-ერთი სერიოზული გართულების მქონე ინფექციების კატეგორიას. ორსულთა ვაქცინაცია არ კეთდება უშუალოდ „წითელას“ ვაქცინის ბუნებიდან გამომდინარე. ასე, რომ თუ სახლში ორსულია, მისი დაცვა შესაძლებელია ირიბად. თუ სახლში არის ბავშვი, ის აუცილებლად უნდა იყოს ვაქცინირებული“,_ განაცხადა ჩხაიძემ.
„წითელა“ არის ერთ-ერთი ყველაზე მძიმე დაავადება, რომელსაც ლეტალური შემთხვევები შეიძლება ახდეს, ასევე ენცეფალიტი, გულის დაზიანება, ფილტვების ანთება. ყველაზე სერიოზული გართულება არის თავის ტვინის დაზიანების განსაკუთრებული ფორმა, რომელიც „წითელას“ ინფიცირებიდან რამდენიმე წლის შემდეგ იჩენს თავს. სამწუხაროდ, როცა ეს გართულება ვითარდება, ბავშვის გადარჩენის შანსი პრაქტიკულად, არ არსებობს. „წითელა“ ძალიან სერიოზული პრობლემაა, რაც მნიშვნელოვანი გართულებებით ხასიათდება. „წითელა“ ოჯახის წევრებისთვისაც რისკს წარმოადგენს. ამიტომ, საწინააღმდეგო ვაქცინაცია არის ერთადერთი გამოსავალი, რაც შეიძლება ახლა ამ პრობლემის გადაჭრის თვალსაზრისით ჩვენს მოსახლეობას ვურჩიოთ“,- განაცხადა ჩხაიძემ.
ივანე ჩხაიძის განმარტებით, ვაქცინის ორი დოზა კეთდება, პირველი, 1 წლის ასაკში და მეორე- 5 წლის ასაკში.
„თუ თქვენ 6 წლის შვილი გყავთ და გამოტოვებული გაქვთ 5 წლის ასაკში ვაქცინა, აუცილებლად მიმართეთ და გაიკეთეთ. გამოტოვებული ვაქცინა არ ნიშნავს ამ ვაქცინაზე უარის თქმას. ეს ნიშნავს, რომ თქვენ გარკვეული პერიოდი გააცდინეთ და ახლა უნდა დაეწიოთ ამ ეროვნულ კალენდარს“,- განაცხადა ჩხაიძემ.
მან ასევე აღნიშნა, რომ „წითელას“ ვაქცინასთან ერთად, ასე კეთდება „წითურას“ და „ყბაყურას“ ვაქცინაც.