ევროკავშირის და ევროსაბჭოს მხარდაჭერით,  კონფერენცია ,,ეთიკა და გამჭვირვალობა ადგილობრივ დონეზე: სტრატეგიები და მექანიზმები“,   სასტუმრო ,,რადისონ ბლუ ივერია“-ში გაიმართა.  ორდღიან სამუშაო სესიებში, პროექტის ,,ადგილობრივი მმართველობის ინსტიტუციონალური ჩარჩოების  გაძლიერების“ ფარგლებში, მონაწილეობას  აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნები: აზერბაიჯანი, ბელორუსი, მოლდავეთი, საქართველო, სომხეთი და უკრაინა მონაწილეობს. ღონისძიების მიზანს, რეგიონში ადგილობრივი თვითმმართველობისა და ტერიტორიული რეფორმების გაუმჯობესებისთვის, ადგილობრივი დემოკარატიის ხარისხის  გაღრმავება და პრაქტიკის ხელშეწყობას წარმოადგენს.
შეხვდრის  მონაწილე ექსპერტებმა და მერებმა, რომლებმაც განახორციელეს ადგილობრივი ინიციატივა ეთიკასა და გამჭირვალობაზე, თავიანთ  მუნიციპალიტეტში არსებულ გამოწვევებზე  იმსჯელეს. ასევე ღონისძიების მონაწილეებმა, ერთამანეთს,  საკუთარი გამოცდილებები გაუზიარეს. პროექტის მონაწილეებს, სიტყვით, თბილისის მერმა კახი კალაძემ, ეკონომიკის მინისტრმა ზურაბ ალავიძემ და ევროსაბჭოს  ოფისის ხელმძღვანელამა საქართველოში კრისტიან ურსემ მიმართა.
თბილისი მერის განცხადებით, 2015 წლის საკანონმდებლო ცვლილებებით,  მნიშვნელოვნად გაიზარდა, ადგილობრივი თვითმართველობების მიერ საჯაროდ გამოსაქვეყნებელი ინფორმაციის ნუსხა. დაწესდა ვადები. როგორც მერთა წლიური ანგარიშების, ასევე გამოთხოვილი ინფორმაციის მიწოდებისთვის.
,,ჩემთვის, დიდი პატივია სტუმრებს მივესალმო, როგორც მასპინძელმა მერმა.  ქალაქის სწორი და ეფექტური განვითართებისთვის, ეთიკური და გამჭვირვალე მართველობა, აუცილებელი წინა პირობაა. ეთიკური მართველობა იწყება, ერთისმხრივ ხელისუფლების მიერ, იმის გაცნორბიერებით, რომ ეს არის გადაწყვეტილების მიღებისა და მომსახურებუის მიწოდების ერთადერთი გზა. მეორეს მხრივ კი, სამოქალაქო საზოგადოების მხრიდან ხელისუფლების მუდმივი კონტროლით, გამჭირვალობისა და საჯაროობის მოთხოვნით. აღსანიშანვია საქართველოს პროგრესი გამჭვირვალე და პასუხისმგებლიანი მართველობის მიმართულებით, თუმცა ამ კუთხით გაუმჯობესების შესაძლებლობა კვლავაც არის. ადგილობრივ დონეზე, ამ პროგრესის ერთ-ერთი ნაწილი იყო, საკანონმდებლო რეფორმა. 2015 წლის საკანონმდებლო ცვლილებებით,  მნიშვნელოვნად გაიზარდა, ადგილობრივი თვითმართველობების მიერ საჯაროდ გამოსაქვეყნებელი ინფორმაციის ნუსხა. დაწესდა ვადები. როგორც მერთა წლიური ანგარიშების, ასევე გამოთხოვილი ინფორმაციის მიწოდებისთვის. ეს ცვლილებები. ასევე  მოიცავდა სამოქალაქო ჩართულობას, მოქალაქეების აქტიურ მონაწილეობას, გადაწყვეტილების მიღების პროცესში. თბილისში, მუნიციპალური მომსახურეობის პროცესი ღიაა, შესყიდვები სრულად გამნჭირვალედ ხორციელდება. მიწოდებული მომსახურეობისა და გადაწვეტილებების შესახებ ინფორმაციის გამოთხოვა შესაძლებელია ნებისმიერ დროს, ნებისმიერი მოქალქის მიერ.  ამისთვის მუნიციპალიტეტს მკცრი ვადები აქვს დაწესებული”, _ განაცხადა კახი კალაძემ
ეკონომიკის მინისტრის, ზურაბ ალავიძის განმარტებით, მიმდინარეობს მუშაობა, თვითამრთველობის  განვითარების სტრატეგიაზე. რომელსაც, საზოპგადოებას  უახლოეს მომავალშო წარედგინება.
,,ჩვენთის, თვითმართველობის განვითარება, ძალიან მნიშვნელოვანია. ამ მიმართულებით მნიშნელოვანი ინციატივები და ნაბიჯები გვექნება. ვმუშაობთ,  თვითმართველობის განვითარების საშუალოვადიან სტრატეგიაზე, რასაც წარმოვადგენთ უახლოეს მომავალში. ამისთვის, მიმდინარეობს დიალოგი ჩვენს ოპარტნუიორებთან.  ევრო გაერთაინება და ევროკომისა ძალიან გვეხმარება ამ მიმართულებით.  აღნიშნული დისკუსია კი ძალიან დაგვეხმარება თვითმართველობების განვითარებაში“ აღნიშნა ზურავ ალავიძე
როგორც შეხვდრაზე ევროსაბჭოს  ოფისის ხელმძღვანელამა საქართველოში კრისტიან ურსემ აღნიშნა, აღნიშნული კონფერენცია, ძალიან მნიშვნელოვანია გამოცდიოლების გაზიარების კუთხით.
,,კონფერენციის ძირითადი მიზანი წარმოადგენს, დაინერგოს ეთიკურობის ძირითადი პრონციპები, ტრანფარატულობის პრინციპები და ვილაპარაკოთ საზოგადოების ჩართულობის გააქტიურებაზე,  ადგილობრივ მართველობის პროცესში. ეს არის, ძალიან კარგი შესაძლებლობა გავუცვალოთ ერთამენთს გამოცდილება და ინფორმაცია, საუკეთესო პრაქტიკის მაგალითებზე, ამ პროცესში ჩართულ ქვეყანაში. პროგრამაში ჩართულია აღმოსავლეთ აპრტნიორობის ყველა ქვეყანამ“ – თქვა კრისტიან ურსემ.
ღონისძიება  პროექტის ,,საქართველოს ადგილობრივ თვითმმართველობათა ეროვნულ ასოციაცსთან“ ორგანიზებით ღორციელდება, რომელიც 2 დღე გაგრძელდება.