“ჯერ ბათქაში ჩამოვარდა, ხვალ შეიძლება ჭერი ჩამოვარდეს”
7:10; 1.10.2018
ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის დაბა ნასაკირალის საჯარო სკოლის მეცხრე კლასის ოთახში ბათქაში ჩამოვარდა და პედაგოგს დაეცა. როგორც ადგილობრივები გვეუბნებიან, ეს პირველი ფაქტი არ არის, ამიტომ სკოლაში სასწრაფოდ და დაჩქარებული წესით სარემონტო სამუშაოებია ჩასატარებელი.
დაბა ნასაკირალის სკოლაში, ამ ეტაპზე, 395 მოსწავლე სწავლობს. სკოლის შენობა, სადაც ახლა სასწავლო პროცესი მიმდინარეობს, 1970 წელს შევიდა ექსპლუატაციაში.
სკოლის დირექტორის ზაზა ცეცხლაძის თქმით, კაპიტალური რემონტი დღემდე არ ჩატარებულა.
ამას ის პედაგოგებიც ადასტურებენ, რომელიც სკოლის გახსნის დღიდან მუშაობენ სკოლაში. რაც შეეხება კოსმეტიკურ რემონტს, “კომუნისტების დროს უფრო ხშირად ტარდებოდა, ახლა კი ისეთი მწირი ბიუჯეტი აქვს სკოლას, ვერ ხერხდება რემონტის ჩატარება”, _ ამბობენ ისინი.
დირექტორის თქმით, ზაფხულში ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლები
მოვიდნენ სკოლაში და ყველა ოთახი დაათვალიერეს. გამოითქვა მოსაზრება, რომ სარემონტო სამუშაოების ჩატარებას, ხომ არ ჯობდა ახალი შენობის აშენება, მაგრამ ამასთან დაკავშირებით არანაირი აქტივობა არ ყოფილა.
“სკოლის საქმეში ჩაერთო ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის დეპუტატი პარლამენტში არჩილ თალაკვაძე და არსებული ინფორმაციით, სარეაბილიტაციო სამუშაოები მომავალი წლიდან იგეგმება.
ის ოთახი დავცალეთ, ჩვენი სახსრებით ვიყიდეთ წებოცემენტი, ცემენტი და გავარემონტებთ მეცხრე კლასის ოთახს. ამ ეტაპზე ჭერს გავამაგრებთ”, _ ამბობს ჩვენთან საუბრის დროს სკოლის დირექტორი.
ნასაკირალის საჯარო სკოლაში დროულად შეკეთებას საჭიროებს საპირფარეშოც.
“სკოლაში, ასევე, სრულიად ამორტიზებულია ელექტროგაყვანილობა, საპირფარეშო ორგანყოფილებიანია და დასვენებაზე ხშირად რიგი დგას. როგორც გვითხრეს, ადგილობრივი ხელისუფლება საპირფარეშოს პრობლემის მოგვარებას აპირებს”, _ გვითხრა სკოლის დირექტორმა.
ნასაკირალის საჯარო სკოლის მასწავლებელი აგრაფინა ტერჟონიანი ამბობს, რომ ერთხელ და სამუდამოდ უნდა მოგვარდეს შენობის პრობლემა.
“მე და ლაურა გოგიჩაიშვილი თანაკლასელები ვართ. ნასაკირალში დავამთავრეთ რვა კლასი, რის შემდეგ გადავედით ქალაქის #4 საჯარო სკოლაში. უმაღლესი განათლების მიღების შემდეგ დავუბრუნდით სკოლას პედაგოგებად და 46 წელია, ამ სკოლაში ვართ. განა ბევრს ვითხოვთ?! აუცილებელია სარეაბილიტაციო სამუშაოები, ყოველ წელს პრობლემები გვემატება _ ჯერ ბათქაში ჩამოვარდა, ხვალ შეიძლება ჭერი ჩამოვარდეს. სასწრაფოდ უნდა დაგვეხმაროს, ვისაც ეს ეხება”.
ლაურა გოგიჩაიშვილის თქმით, სკოლაში ბევრი რამ გაკეთდა, მაგრამ მთავარი მაინც გაუკეთებელია:
“ჩემი მუშაობის პერიოდში შენობაში ახალი ფანჯრები ჩასვეს, კომპიუტერის ოთახი გაკეთდა, სპორტდარბაზში ახალჩატარებულია სარემონტო სამუშაოები, მაგრამ თუ ჭერი ჩამოვარდა, ეს ყველაფერი რაღა საჭირო იქნება?!
წლების წინ შეცვალეს სახურავი და ახლა იმედს ვიტოვებთ, რომ სარემონტო სამუშაოები დროულად ჩატარდება”, _ თქვა ლაურა გოგიჩაიშვილმა.
ოზურგეთის საგანმანათლებლო რესურსცენტრის უფროსი ლელა იმედაშვილი “გურია ნიუსთან” საუბრისას ამბობს, რომ სამინისტროს წარმომადგენლებმა შეისწავლეს სკოლაში არსებული მდგომარეობა და გადაწყდა სკოლის სრული რეაბილიტაცია.
ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის მერიის პრესსამსახურის ხელმძღვანელის ეკატერინე მგელაძის ინფორმაციით, “დაბა ნასაკირალის საჯარო სკოლაში ინციდენტის დღესვე ნასაკირალში ჩამოვიდნენ საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს წარმომადგენლები, რომლებმაც დაათვალიერეს შენობა. მიღებულ იქნა გადაწყვეტილება სკოლის სრული რეაბილიტაციის შესახებ. შენობა მდგრადია და ექვემდებარება რეკონსტრუქციას. რაც შეეხება დაბა ნასაკირალის საჯარო სკოლაში არსებულ ლოკალურ პრობლემებს, ის მუნიციპალიტეტის დაფინანსებით მოგვარდება.
საპირფარეშოს რეაბილიტაციის საპროექტო-სახარჯთარიცხვო დოკუმენტაცია ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის მერიას მზად აქვს და განათლების სამინიტროსთან დადებული მემორანდუმის ფარგლებში, თანხის ჩამორიცხვისთანავე დაიწყება მისი რეაბილიტაცია”.
ნასაკირალის დეპუტატი ოზურგეთის საკრებულოში ბესო ქათამაძე ამბობს, 2016 წელს დაპირება გასცა დეპუტატმა არჩილ თალაკვაძემ და ჯერჯერობით, არაფერი გაკეთებულა არც ცენტრალური და არც ადგილობრივი ხელისუფლების მხრიდან:
“სამინისტროდან ჩამოდიან და მეტს არაფერს აკეთებენ. მრავალჯერ ითქვა, რომ დაიწყებოდა რეაბილიტაცია, მაგრამ ყველა კარგად ხედავს, რაც ხდება. როდესაც დაიწყება სარემონტო სამუშაოები და ჩემი თვალით დავინახავ ამ ყველაფერს, მაშინ დავიჯერებ, რომ დანაპირებს ასრულებენ”, _ თქვა ბესო ქათამაძემ
ბესო ქათამაძის თქმით, პარლამენტარებმა ნინო წილოსანმა და არჩილ თალაკვაძემ არაერთხელ გასცეს დაპირება, რომ სკოლას რეაბილიტაცია ჩაუტარდებოდა. მისივე თქმით, წილოსანის ბიუროს წევრები რამდენჯერმე იმყოფებოდნენ სკოლაში:
“რა მდგომარეობა იყო სკოლაში, ნუთუ, არ უთქვამთ განათლების სამინისტროსთვის ან არ მიწერეს წერილი? რას ელოდებიან?” _ ამბობს ბესო ქათამაძემ.
დეპუტატი ნინო წილოსანი: “მე და ჩემი ბიუროს თანამშრომლები აქტიურად ვეცნობით ჩემი სამაჟორიტარო ოლქის ყველა სოფლის პრობლემებს, განსაკუთრებით კი, სკოლების და განათლების სფეროში არსებულს. ამიტომ, რა თქმა უნდა, მეც საქმის კურსში ვარ, რომ ნასაკირალის სკოლა საჭიროებს რეაბილიტაციას. ასეთ საკითხებზე მეც და ოზურგეთის მაჟორიტარი დეპუტატი არჩილ თალაკვაძე ინტენსიურად ვთანამშრომლობთ განათლების სამინისტროსთან.
რამდენიმე დღის წინ სკოლაში მომხდარი ფაქტის საფუძველზე განათლების სამინისტრომ მომენტალურად გააგზავნა ჯგუფი, რომელმაც ადგილზე შეისწავლა არსებული მდგომარეობა და უახლოეს დღეებში ექნებათ დეტალური სურათი. ამის შემდეგ კი დაუყოვნებლივ დაიწყება სამუშაოების ჩატარება იმ მონაკვეთებზე, სადაც ეს აუცილებელია უსაფრთხოებისთვის. ზოგადად, წელს სასწავლო დაწესებულებების მშენებლობა-რეაბილიტაციის პროცესის შეფერხება გამოიწვია სამთავრობო ცვლილებებმა, რადგან გარკვეული პერიოდი არ იყო ცნობილი, რომელი უწყება განახორციელებდა ამ სამუშაოებს. მომავალი წლისთვის ჩვენ აქტიურად გვექნება საუბარი იმაზე, რომ ამ სკოლის სრული რეაბილიტაცია გათვალისწინებული იქნეს მომავალი წლის ბიუჯეტში”, _ თქვა ნინო წილოსანმა.
"სალომე ზურაბიშვილს ღალატს აბრალებს პოლიტიკური ძალა, რომელიც რუსის ჯარს უკან შემოუძღვა საქართველოში"
გამოკითხვა: იცნობთ თუ არა საპრეზიდენტო კანდიდატების დაპირებებს და რამდენად რეალურად მიგაჩნიათ ისინი?