„წილს სთხოვდნენ, ეს ნამდვილად ვიცი, თვითონ მელაპარაკა ამის შესახებ“, – ნაფიც მსაჯულებს გადახედა მოკლული კაცის დამ, ნათია ბოლქვაძემ და ჩვენების მიცემა განაგრძო.
დღეს, 18 თებერვალს, ბათუმის საქალაქო სასამართლოში „ხელვაჩაურში ავტომატით ჩაცხრილული კაცის საქმეზე“ რამდენიმე მოწმის ჩვენება მოისმინეს. ამ საქმეს ნაფიცი მსაჯულები განიხილავენ. მსაჯულებმა უნდა გადაწყვიტონ, არის თუ არა დამნაშავე გოგი ბ. რომელიც დღეს მთელი პროცესის განმავლობაში მდუმარედ იჯდა.
ნაფიც მსაჯულებსაც არაფერი უკითხავთ. ისინი ინტერესით შეჰყურებდნენ მოწმეს და დროდადრო ფურცელზე ინიშნავდნენ კონკრეტულ დეტალებს.
- საუბარია 2025 წლის 3 ივნისს ხელვაჩაურში მომხდარ შემთხვევაზე – სოფელ ერგესა და აჭარისწყალს შორის მდებარე ტერიტორიაზე, დაახლოებით ღამის 3 საათზე, ავტომანქანაში მყოფი ბესო ბოლქვაძე ავტომატიდან მრავალჯერადი გასროლით ჩაცხრილეს, ავტომანქანა კი, მდინარეში გადააგდეს. 33 წლის ბესო ბოლქვაძეს 5 ტყვია ესროლეს.
- ბესო ბოლქვაძე ხელვაჩაურში, სოფელ ერგეში ცხოვრობდა და სოფელ აჭარისწყალთან – იქ, სადაც ჰესის მუშაობის შედეგად დაგუბებული წყალია – ტურისტებზე კატერს აქირავებდა.
2025 წლის 14 ივნისს მკვლელობის ამ საქმეზე წარსულში ნასამართლევი ორი პირი: 1989 წელს დაბადებული გოგი ბ. და 1993 წელს დაბადებული თამაზ შ. დააკავეს. გოგის განზრახ მკვლელობის ჩადენა ედება ბრალად, ასევე ცეცხლსასროლი იარაღის უკანონოდ შეძენა-შენახვა. თამაზ შ.-ს კი, გამოძიება დანაშაულის შეუტყობინებლობას ედავება. მის საქმეს ნაფიცი მსაჯულები არ განიხილავენ.
„როცა მას [ბრალდებულს] ქურდობა სურდა, ყველაფერია ერთმანეთთან კავშირში… ახსენებდნენ მინდია გორაძეს [ე.წ. კანონიერი ქურდი, რომელიც ცნობილია მისი შეცვლილი გვარით – ლავასოღლი], თუ ხოფერიას, ენცო [ე.წ. ქურდული სამყაროს წარმომადგენლები] ლაშა ბოლქვაძის მეზობელია…“ – სასამართლო სხდომაზე მოკლული ბიჭის დამ, ნათია ბოლქვაძემ ხაზი გაუსვა ეჭვებს იმაზე, რომ მკვლელობის მოტივი შესაძლოა ბიზნესწილის დათმობის იძულებას ეხებოდა და კავშირს ე.წ. ქურდულ სამყაროსთან.
ნათია ბოლქვაძე ამბობს, რომ ამის დამადასტურებელი პირდაპირი მტკიცებულება არა აქვს, მაგრამ მკვლელობის წინა დღით თავის ძმას ესაუბრა და მან გაანდო, ახალშენიდან მთხოვენ წილის დათმობასო.
„არ უთქვამს, კონკრეტულად ვინ სთხოვდა, მაგრამ მთხოვენო,“ – დასძინა მოწმემ.
ადგილი, სადაც 33 წლის ბესიკ ბოლქვაძე მოკლეს
- მდინარის პირას ერგეში მცხოვრებ ბესო ბოლქვაძეს მეზღვაურ ნიკა კოკობინაძესთან ერთად კატერების გასაქირავებელი ადგილი დაახლოებით 2 წლის წინ მოუწყვია. ამ პირებს ბიზნესი, ანu ადგილი, სადაც კატერი ქირავდებოდა, დარეგისტრირებული არ ჰქონდათ. მოკლული კაცის ოჯახის წევრები ამბობენ, რომ ბესო ბოლქვაძე აპირებდა ბიზნესის რეგისტრაციას და მის გაფართოებას, რადგან საქმე მომგებიანი გამოდგა.
შესვენებაზე ნათია ბოლქვაძე ტელეფონში თავისი ძმის მინაწერსაც გვაჩვენებს ბიზნესპარტნიორ ნიკა კოკობინაძესთან: „განაბებს არეკიებენ“ – წერდა გემზე სამუშაოდ წასულ პარტნიორს ბესიკ ბოლქვაძე.
„ნიკას მე რამდენჯერმე მივწერე, ეთქვა, რა იცოდა, რა მოხდა, მაგრამ ჩემი ყველა შეტყობინება უპასუხოდ დატოვა. იგი სამძიმარზეც არ მოსულა, მე ამ დრომდე არ მინახავს… ეს რას ნიშნავს? ბესოს ბავშვობის მეგობარი იყო, ერთად ჰქონდათ საქმე,“ – მოსამართლეს გახედა მოწმემ. ამ სხდომის თავმჯდომარე მოსამართლე ნინო სახელაშვილია.
„რეალურია ეს პროფილი, სადაც თქვენ მას წერდით და არ გიპასუხათ?“ – დაეჭვდა ადვოკატი რამინ პაპიძე. იგი ბრალდებულ გოგი ბ.-ს ინტერესებს იცავს.