„პატარა მამაცი გულები –  ამბები სიკეთესა და იმედზე“ _ კამპანიის „კაცები ზრუნავენ“ ახალი პუბლიკაციის პრეზენტაცია ოზურგეთში
16:59; 15.05.2023
შაბათს, 13 მაისს, ოზურგეთში, ოზურგეთის ცენტრალურ ბიბლიოთეკასთან პარტნიორობით, ახალი პუბლიკაციის „პატარა მამაცი გულები – ამბები სიკეთესა და იმედზე“ პრეზენტაცია და ვორქშოფი გაიმართა. წიგნი გამოიცა კამპანიის „კაცები ზრუნავენ“ ფარგლებში.
პუბლიკაცია აერთიანებს ხუთ სხვადასხვა ზღაპარს, რომლებიც შექმნეს მწერლებმა აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებიდან – მინდია არაბულმა – საქართველოდან, ნატალია ტროხიმმა – უკრაინიდან, არმენ ოჰანიანმა – სომხეთიდან, აფსანა იუსიფოვამ – აზერბაიჯანიდან და პაულა ერიზანუმ – მოლდოვიდან. ზღაპრების ილუსტრაციებზე იმუშავეს ჰარუთიუნ თუმაღიანმა, სვეტლანა პარფენიუკმა, სევინჯი ყულიევამ, მარი კახურიშვილმა და იევჰენია პოლოსინამ, ხოლო წიგნისა და ყდის დიზაინი ილუსტრატორ ხატია ჩიტორელიძეს უკუთვნის. პუბლიკაცია შეიქმნა პროგრამის “ევროკავშირი გენდერული თანასწორობისათვის: ერთად გენდერული სტერეოტიპებისა და გენდერული ძალადობის დასაძლევად” ფარგლებში, რომელიც ხორციელდება გაეროს მოსახლეობის ფონდის (UNFPA) და გაეროს ქალთა ორგანიზაციის (UN Women) მიერ, ევროკავშირის მხარდაჭერით.
ოზურგეთში გამართულ ღონისძიებაზე ბავშვებისა და მათ მშობლებისთვის თავისი ზღაპარი – “გოჭები და ქათმები აბრეშუმის კაბებში“ მწერალმა მინდია არაბულმა წაიკითხა, რის შემდეგაც გაიმართა სპეციალურად ამ წიგნის მიხედვით შექმნილი ვორქშოფი, რომელიც დაწყებითი კლასების მასწავლებელმა – გიორგი ლიპარიშვილმა ჩაატარა.
„პატარა მამაცი გულები – ამბები სიკეთესა და იმედზე“ ეს გახლავთ ბავშვებისა და მშობლების საკითხავი ზღაპრების კრებული გენდერული თანასწორობის შესახებ, რომელიც ქართულ, ინგლისურ და ავტორების მშობლიურ ენებზე დაიბეჭდა. წიგნი უფასოდ გავრცელდება საქართველოში – თბილისისა და რეგიონების ყველა მუნიციპალურ ბიბლიოთეკაში, თბილისის საჯარო სკოლების ბიბლიოთეკებში და ნებისმიერი მსურველისთვის იქნება ხელმისაწვდომი.
პროექტის მიზანია, მკითხველი კიდევ ერთხელ დააფიქროს იმ გამოწვევების, სტერეოტიპებისა და კლიშეების შესახებ, რომლებიც ხელს უშლის თანასწორი გარემოს შექმნას. ტექსტები, რომლებშიც გათვალისწინებულია აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნების სოციო-ეკონომიკური კონტექსტი, დაიწერა ისეთი საკითხების შესახებ, როგორიცაა: გენდერული სტერეოტიპები, ადამიანის უფლებები, დისკრიმინაცია, პოზიტიური მშობლობა, კაცების ჩართულობა და სხვა.
“თანამედროვე სამყარო თანამედროვე ისტორიებს მოითხოვს. დღევანდელი დღის გმირები აღარ ელოდებიან გადამრჩენელ პრინცებს, ისინი მამაცები და მტკიცენი არიან და თავად წყვეტენ საკუთარ ბედს. თანამედროვე გმირები, მაღალი ციხესიმაგრეებიდან გადმომდგარი დიდებული მეფეებისგან განსხვავებით, თანაგრძნობითა და ოცნებებით არიან სავსე.
ეს კრებული წარმოადგენს განსხვავებულ ხედვას ქალებისა და კაცების, გოგოებისა და ბიჭების როლებზე. ეს გახლავთ მორიგი რეგიონალური ინიციატივა, რომელიც საზოგადოებაში დამკვიდრებული მოსაზრებებისა და ქცევების გადახედვას გვთავაზობს. ჩვენ ვამაყობთ, რომ გაეროს ქალთა ორგანიზაციასა (UN Women) და გაეროს მოსახლეობის ფონდს (UNFPA) შესაძლებლობა მიეცა, ევროკავშირის ერთობლივი პროექტის ფინანსური დახმარებით, მხარი დაუჭიროს ამ მნიშვნელოვანი კრებულის გამოცემას”, – აცხადებს ოლგა ოსაულენკო, რეგიონალური პროექტის მენეჯერი „ევროკავშირი გენდერული თანასწორობისთვის: ერთად გენდერული სტერეოტიპებისა და გენდერული ძალადობის დასაძლევად“.
“პატარა მამაცი გულები“ ბავშვებს საინტერესო და მნიშვნელოვან ამბებს უყვება. ეს კრებული შესანიშნავი საშუალებაა იმისთვის, რომ პატარებს აუცილებელი საფიქრალი გაუჩნდეთ, მასზე კეთილ, მამაც და გაბედულ თანატოლ პერსონაჟებთან ერთად იფიქრონ და მათთან ერთად გადახდეთ ახალი თავგადასავლები.
ეს კრებული მშობლებისთვისაცაა, რათა კიდევ ერთხელ დაფიქრდნენ საზოგადოებაში მყარად ფესვგადგმულ სტერეოტიპებზე და საზიანო პრაქტიკებზე, როგორიცაა არათანასწორი გარემო განსაკუთრებული საჭიროებების მქონე ადამიანებისათვის, რასობრივი, ეთნიკური თუ გენდერული ნიშნით დისკრიმინაცია. ძალიან გვინდა, ეს კრებული მათი შვილებთან გულწრფელი დიალოგის დასაწყისად იქცეს“ – აცხადებს ნინია მაჭარაშვილი, არასამთავრობო ორგანიზაციის „ვიზრუნოთ ერთად“ თანადამფუძნებელი.
პროექტი ხორციელდება პროგრამის “ევროკავშირი გენდერული თანასწორობისათვის: ერთად გენდერული სტერეოტიპებისა და გენდერული ძალადობის დასაძლევად” ფარგლებში,  რომელიც ხორციელდება გაეროს მოსახლეობის ფონდის (UNFPA) და გაეროს ქალთა ორგანიზაციის (UN Women) მიერ, ევროკავშირის მხარდაჭერით.
პროგრამის მიზანია ხელი შეუწყოს გენდერული სტერეოტიპებისა და დისკრიმინაციული ნორმების დაძლევას, თანაბარი უფლებებისა და შესაძლებლობების უზრუნველყოფას ქალებისა და კაცებისთვის და კაცების აქტიურ მონაწილეობას გენდერული თანასწორობის გაძლიერების პროცესში.
კამპანია “კაცები ზრუნავენ” 2014 წელს შეიქმნა გაეროს მოსახლეობის ფონდის (UNFPA) და არასამთავრობო ორგანიზაცია Care Together-ის მიერ და მისი მიზანია საქართველოში კაცების ჩართულობის გაზრდა, გენდერული თანასწორობის ხელშეწყობისთვის. 2014 წლიდან, კამპანიამ „კაცები ზრუნავენ“ არაერთი ინიციატივა და აქტივობა განახორციელა, მათ შორის არის მამის დღის დაფუძნება, საბავშვო საკითხავების გამოცემა, მამების სკოლა, მამაკაცური საუბრების სემინარები და სხვა აქტივობები თუ ცნობიერების ასამაღლებელი კამპანიები.