“პრესის თავისუფლების ხელმომწერი  ჟურნალისტები და უფლებადამცველი ორგანიზაციები ვითხოვთ   ქართველი ჟურნალისტის და ონლაინ გაზეთების „ბათუმელებისა“ და „ნეტგაზეთის“ დამფუძნებლისა და დირექტორის დაუყოვნებლივ გათავისუფლებას.
ამაღლობელმა, რომელიც  დაპატიმრების შემდეგ შიმშილობდა თქვა: „დღეს ჩემს წინააღმდეგ წაყენებული ბრალდება არის რეპრესიული, მოღალატური და ძალადობრივი პროცესების შედეგი, რომელიც მიმართულია კაცობრიობის, სიტყვის და გამოხატვის თავისუფლებაზე“.
მას ბრალად ედება პოლიციელზე თავდასხმა, ემუქრება შვიდ წლამდე თავისუფლების აღკვეთა – ბათუმის პოლიციის უფროსთან ირაკლი დგებუაძესთან შელაპარაკების შემდეგ.
ამაღლობელი პირველად 11 იანვარს ადმინისტრაციული სამართალდარღვევისთვის მას შემდეგ დააკავეს, რაც პოლიციის განყოფილების შესასვლელთან კედელზე მოახლოებული გენერალური გაფიცვის შესახებ სტიკერი გააკრა. იგი გაათავისუფლეს მეორე დღეს და პოლიციის განყოფილების გარეთ მხარდამჭერებთან საუბრისას პოლიციამ რამდენიმე მათგანის დაკავება დაიწყო. ამან ამაღლობელსა და დგებუაძეს შორის დაპირისპირება გამოიწვია, რა დროსაც ამაღლობელს დგებუაძისთვის ხელის გარტყმაში ადანაშაულებენ. შემდეგ მას ბრალი წაუყენეს საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 353-ე მუხლის 1-ლი ნაწილით („თავდასხმა პოლიციელზე, სპეციალური პენიტენციური სამსახურის თანამშრომელზე ან სხვა საჯარო მოხელეზე ან დაწესებულებაში“), მძიმე დანაშაული, რომელიც ითვალისწინებს თავისუფლების აღკვეთას 4-დან 7 წლამდე. 14 იანვარს ამაღლობელს წინასწარი პატიმრობა შეეფარდა.
15 იანვარს, ნონა ქურდოვანიძემ, საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის თავმჯდომარემ – თბილისში დაფუძნებულმა უფლებადამცველმა ორგანიზაციამ, განაცხადა, რომ დგებუაძემ ამაღლობელს სახეში შეაფურთხა და დიდი ხნის განმავლობაში  არ აძლევდა წყლის მიღების და სველი წერტილით სარგებობის უფლებას. ორი დღის შემდეგ, საიამ  გამოავლინა, რომ სპეციალური საგამოძიებო სამსახური (SIS), რომელიც პასუხისმგებელია თანამდებობის პირების მიერ ჩადენილი დანაშაულების გამოძიებაზე, იცოდა არასათანადო მოპყრობის შესახებ. ქურდოვანიძემ აღნიშნა, რომ შსს-მ დეტალური ინფორმაცია უშუალოდ სავარაუდო მსხვერპლისგან მიიღო.
20 იანვარს ამაღლობელმა შიმშილობა გამოაცხადა. ნეტგაზეთის მიერ გამოქვეყნებულ წერილში იგი წერს: „ეს პროცესები ბოლო ერთი წლის განმავლობაში ვითარდებოდა და ჩვენს ყოველდღიურ ცხოვრებაში, როგორც დიქტატურა, ინერგება. უარს ვამბობ რეჟიმის დღის წესრიგის მიღებაზე […]. თავისუფლება სიცოცხლეზე ბევრად ღირებულია და ის საფრთხეშია. იბრძოლე, სანამ გვიან არ არის.”
„საერთაშორისო გამჭვირვალობა -საქართველოს“ ცნობით, ინციდენტის ამსახველი ვიდეომასალა აჩვენებს, რომ სილას არ ჰქონდა საკმარისი ძალა ზიანის მიყენებისთვის“, და შესაბამისად, არ აკმაყოფილებს სისხლის სამართლის კოდექსით გათვალისწინებული ბრალდებისთვის საჭირო სერიოზულობის ზღვარს.
ამაღლობელის დაკავებამდე „ბათუმელების“ მთავარი რედაქტორი ეთერ თურაძეს დგებუაძემ შეურაცხყოფა მიაყენა. „ბათუმელებს“ არაერთხელ გაუკეთებია ინფორმაცია და ამხილა დგებუაძის დროს ადამიანის უფლებების სავარაუდო დარღვევის შესახებ.
ცალკე საქმეზე ბათუმის საქალაქო სასამართლომ რვადღიანი ადმინისტრაციული პატიმრობა შეუფარდა გურამ მურვანიძეს, ოპერატორს და „ბათუმელების“ ფოტოგრაფს. მურვანიძე პოლიციამ 12 იანვარს აქციის გაშუქებისას დააკავა. პროკურატურა მას სამართალდამცავების კანონიერი ბრძანების დაუმორჩილებლობაში ადანაშაულებს.
მოვუწოდებთ საქართველოს ხელისუფლებას, დაუყოვნებლივ და უპირობოდ გაათავისუფლოს ამაღლობელი და ბოლო მოეღოს მედიის მიმართ ამ უპრეცედენტო დარბევას. გარდა ამისა, ჩვენ ვითხოვთ საფუძვლიან გამოძიებას მის მიერ განხორციელებული არასათანადო მოპყრობის შესახებ”,_ წერია განცხადებაში.