ამერიკის შეერთებული შტატების ჰელსინკის კომისიის თავმჯდომარედ სენატორი როჯერ უიკერი დაინიშნა.
როგორც “ამერიკის ხმა” იუწყება, მან სიტყვით გამოსვლისას საქართველოს შესახებაც ისაუბრა.
“სამხრეთ კავკასიაში, სომხეთსა და აზერბაიჯანს აქვთ შესაძლებლობა, რომ გამძლე სამშვიდობო შეთანხმებას მიაღწიონ, ათწლეულების განმავლობაში ძალადობისა და არასტაბილურობის შემდეგ. ამასობაში, საქართველოს დემოკრატია გზაგასაყარზეა, როცა პარტია “ქართული ოცნება” ცდილობს ქვეყანა რუსეთისკენ წაიყვანოს და დააშოროს მათ მიერ არჩეულ ევრო-ატლანტიკური ინტეგრაციის გზას”, – აღნიშნა უიკერმა პოსტის დაკავებისას.
რესპუბლიკელი სენატორის განცხადებით, ამ ისტორიულ მომენტში ამერიკის შეერთებულ შტატებს აქვს შესაძლებლობა, რომ წაახალისოს რეგიონული სტაბილურობა და გააძლიეროს საერთაშორისო წესრიგი, რომელიც თავის მხრივ უზრუნველყოფს ამერიკის უსაფრთხოებასა და კეთილდღეობასაც.
სენატორი უიკერი ჰელსინკის კომისიის წევრი 2009 წლიდან იყო. ის ეუთოს საპარლამენტო ასამბლეის ვიცე-პრეზიდენტის პოსტსაც იკავებდა 2017-2014 წლებში. ის ამჟამად სენატის შეიარაღებული ძალების კომიტეტის თავმჯდომარეა და ვაჭრობის, მეცნოერებისა და ტრანსპორტის საკითხთა კომიტეტების წამყვანი წევრიცაა. ის თადარიგის ვიცე-პოლკოვნიკიცაა, ამერიკის საჰაერო ძალებში მსახურობდა და შემდეგ მისი სარეზერვო ძალების წარმომადგენელი იყო.