მსოფლიო ჯანდაცვის ორგანიზაცია იუწყება, რომ კორონავირუსით ინფიცირების ყოველკვირეული რიცხვი ევროპაში უფრო მაღალი ტემპით იზრდება, ვიდრე პანდემიის პიკისას მარტში.
ვირტუალურ პრესკონფერენციაზე, WHO- ს რეგიონალურმა დირექტორმა ჰანს კლუგემ განაცხადა, რომ  ძალიან სერიოზული ვითარების წინაშე დგანან.
„ყოველკვირეულმა შემთხვევებმა გადააჭარბა იმ შემთხვევებს, როდესაც ევროპაში პანდემიამ პიკს მიაღწია მარტში, “- თქვა მან. და აღნიშნა, რომ  გასულ კვირას რეგიონის ყოველკვირეულმა მაჩვენებელმა 300,000 პაციენტს გადააჭარბა “.
კლუგემ თქვა: “გაზაფხულზე და ზაფხულის დასაწყისში მკაცრმა დაბლოკვის ზომებმა კარგი შედეგი გამოიღო. ჩვენმა ძალისხმევამ, ივნისში, შემთხვევებმა ყველაზე დაბალ ნიშნულს მიაღწია”.
დაფიქსირებული შემთხვევები ესპანეთში, საფრანგეთსა და ბრიტანეთში ასობით იყო ივნისსა და ივლისში.
ამასთან, კლუგემ თქვა, რომ სექტემბრის დასაწყისის საქმის ნომრები “ყველასათვის გამაღვიძებელი უნდა იყოს”. მისი თქმით, ეს ციფრები ასახავს უფრო სრულყოფილ ტესტირებას, მაგრამ ასევე “გადაცემის საგანგაშო მაჩვენებლებს რეგიონში”.
მისი თქმით,  ბოლო ორი კვირის განმავლობაში, ევროპის ქვეყნების ნახევარზე მეტში აღინიშნა ინფიცირების შემთხვევათა 10% -ზე მეტი ზრდა. აქედან, შვიდ ქვეყანაში ნახეს, რომ ახლახან დაფიქსირებული შემთხვევები ორჯერ გაიზარდა იმავე პერიოდში.
”იქ, სადაც პანდემია მიდის, ჩვენს ხელშია. ჩვენ წინათ ვუპასუხეთ მას და ისევ შეგვიძლია ვუპასუხოთ”, – თქვა მან.