მუნიციპალური განვითარების ფონდი  ჩოხატაურის მუნიციპალიტეტში,  ქვენობანში, არანაკლებ 25 ბავშვზე გათვლილი საბავშვო ბაღის დეტალური საპროექტო–სახარჯთაღრიცხვო დოკუმენტაციის მოსამზადებლად ბაზარს იკვლევს.
tenders.procurement.gov.ge-ს გვერდზე არსებული მონაცემების თანახმად,  პირველად  განაცხადი ბაზრის კვლევის შესახებ  2025 წლის 17 დეკემბერს დარეგისტრირდა. ელექტრონული შესყიდვის შესახებ წინადადებების მიღება 25 დეკემბერს დაიწყო და 26 დეკემბერს შეწყდა. არსებული ცნობით, ბაზრის კვლევის შესახებ გამოცხადებული შესყიდვა ვერ შედგა.
ამის შემდეგ მუნიციპალური განვითარების ფონდმა ბაზრის კვლევა ხელახლა დაიწყო.
“სსიპ საქართველოს მუნიციპალური განვითარების ფონდი (საიდენტიფიკაციო კოდი: 206074193) გეგმავს ჩოხატაურის მუნიციპალიტეტის, სოფელ ქვენობანში, ს.კ. #28.08.24.356 არანაკლებ 25 ბავშვზე გათვლილი საბავშვო ბაღ(ებ)ის მშენებლობისთვის დეტალური საპროექტო–სახარჯთაღრიცხვო დოკუმენტაციის მომზადების მომსახურების (CPV-71200000) შესყიდვას.
შესყიდვის პროცედურების ჩატარების უზრუნველსაყოფად საჭიროა დადგინდეს შესყიდვის ობიექტის (ჩოხატაურის მუნიციპალიტეტის, სოფელ ქვენობანში, ს.კ. #28.08.24.356 არანაკლებ 25 ბავშვზე გათვლილი საბავშვო ბაღ(ებ)ის მშენებლობისთვის დეტალური საპროექტო–სახარჯთაღრიცხვო დოკუმენტაციის მომზადების მომსახურების) სავარაუდო ღირებულება და აღნიშნული მომსახურების შესყიდვის ელექტრონულ ტენდერში/კონკურსში მონაწილეობის მსურველი პრეტენდენტების ზოგადი გამოცდილება“, _ წერია მუნიციპალური განვითარების ფონდის შესყიდვის შესახებ გაკეთებულ განაცხადში, რომელიც  2025 წლის 30 დეკემბერს დარეგისტრირდა. წინადადებების მიღება კი  15 იანვარს დაიწყო და 16 იანვრის 18 საათზე შეწყდა.
ამ დროისთვის არსებული ოფიციალური მონაცემებით,  ბაზრის კვლევა იმ ფასის დასადგენად, თუ რა ფასში გამოცხადდება ტენდერი დასრულებულია, თუმცა, დამატებით სხვა  ინფორმაცია ჯერ გავრცელებული არ არის.
რა მდგომარეობაშია ქვენობნის ბაღი და რამდენი აღსაზრდელი ჰყავს, _ ამის შესახებ ა(ა)იპ ჩოხატაურის მუნიციპალიტეტის სკოლამდელი საგანმანათლებლო-სააღმზრდელო დაწესებულება  “მომავალი”-ს დირექტორი ნინო ბარამიძეს ვესაუბრეთ.
ბარამიძის თქმით, აღნიშნულ საბავშვო ბაღში 16 აღსაზრდელი დადის.
“შენობა ავარიულ მდგომარეობაშია. სადრენაჟე სისტემა საძირკველშია, წყალი დგას. კედლები დაზიანებულია, იატაკი, ნესტიდან გამომდინარე, დაზიანებულია. არასტანდარტული შენობაა. 16 აღსაზრდელი დადის ამ დროისთვის ამ შენობაში“, _ ამბობს ბარამიძე ჩვენთან საუბრისას.
“გურია ნიუსს” ქვენობანში ეუბნებიან, რომ “შენობა, დაახლოებით, ორი წლის წინ გადახურეს, რას ხურავდნენ, თუ ამ მდგომარეობაში იყო?”
ინფორმაციისთვის. ქვენობნის ბაღი ერთ-ერთი ბაღია იმ ბაღებიდან, რომელიც 2023 წელს, პრემიერის გაკეთებული დაპირების მიხედვით, ჩოხატაურის მუნიციპალიტეტში უნდა აშენებულიყო.
როგორც ცნობილია, პრემიერის მიერ ინიცირებული პროგრამა ჩოხატაურის მუნიციპალიტეტში 2 ეტაპად უნდა გახორციელებულიყო.
ჯერ იგეგმებოდა სოფლების: გუთურის, გოგოლესუბნის, ზომლეთის და შუა ამაღლების საბავშვო ბაღების მშენებლობა, ხოლო პირველი ეტაპის დასრულების შემდეგ კი, როგორც ჩოხატაურის მუნიციპალიტეტის მერიაში გვეუბნებოდნენ, ბაღები აშენდებოდა იანეულში, ქვენობანში, დაბლაციხესა და გორაბერეჟოულში.  თუმცა, ამ დროისთვის აშენებული არც ერთი არ არის.
ჯერჯერობით, უცნობია, როდის გამოცხადდება  ტენდერი ქვენობნის ბაღის სამშენებლო სამუშაოების შესახებ.