გურიის სამოქალაქო ცენტრმა, წელს, USAID-ის ადგილობრივი თვითმმართველობის პროგრამის პროექტის – “სოფლის მხარდაჭერის პროგრამის მონაწილეობითი მონიტორინგი” ფარგლებში, განახორციელა მონიტორინგი ოზურგეთის და ჩოხატაურის მუნიციპალიტეტებში. მონიტორინგის მიზანი იყო, შექმნილიყო რეალური სურათი, თუ როგორია სოფლის მხარდაჭერის პროგრამაში მოსახლეობის ჩართულობა.
კანონმდებლობით, სოფლის საერთო კრებაზე, კენჭისყრით უნდა გადაწყდეს თუ რისი გაკეთებაა სოფელში პრიორიტეტი. ჯამში, დაიფარა 12 ადმინისტრაციული ერთეულის 18 დასახლება (2 დაბა და 16 სოფელი); აქედან, ოზურგეთში 2 დაბა და შვიდი სოფელი, ხოლო ჩოხატაურში _  9 სოფელი.
მონიტორინგის შედეგებმა აჩვენა, რომ არსებული ფორმით სოფლის მხარდაჭერის პროგრამა ვერ პასუხობს მისი ოთხი პრინციპიდან ვერც ერთს:
_ არ ხდება გადაწყვეტილებების მიღება მოსახლეობის მიერ; _ არ ხდება მუნიციპალიტეტის და მოსახლეობის ფინანსური თანამონაწილეობა; _არ არის მხარდაჭერილი მოსახლეობის აქტიურობა; _ პროცესი არ არის გამჭვირვალე და ინკლუზიური.
გურიის სამოქალაქო ცენტრის მიერ შემუშავებული რეკომენდაციები გულისხმობს იმას, რომ მუნიციპალიტეტებმა არ დაარღვიონ  “სოფლის მხარდაჭერის პროგრამის” ფარგლებში კრებებისთვის დადგენილი წესები და ეს კრებები წესების მიხედვით წარმართონ. უფრო კონკრეტულად:
დასახლების საერთო კრების დანიშვნამდე, დაცული იყოს 15-დღიანი ვადა;
დასახლების საერთო კრება ჩატარდეს ყველა დასახლებაში ცალკე;
მუნიციპალიტეტის მერიამ უზრუნველყოს კრებებზე გადაწყვეტილების კენჭისყრით მიღება;
მუნიციპალიტეტის მერიამ უზრუნველყოს კრებებზე გადაწყვეტილების გამოცხადება;
მუნიციპალიტეტის მერიამ უზრუნველყოს კრებებზე ოქმის შედგენა ადგილზე, რაც გამორიცხავს შემდგომში ოქმში მერიის მიერ მიღებული გადაწყვეტილების შეცვლას;
მუნიციპალიტეტის მერიამ უზრუნველყოს კრებები ოქმის გამოქვეყნება დადგენილ ვადაში.
დღეს ჩვენ ვაქვეყნებთ წლეულს, 2024 წელს სოფლის მხარდაჭერის პროგრამის ფარგლებში, სოფლების მიხედვით დადგენილ/გახორციელებულ პროექტებს ოზურგეთის მუნიციპალიტეტში:
ასკანა  _ პროექტის საორიენტაციო ღირებულებაა 40 000 ლარი. კრებას 987 ამომრჩევლიდან ესწრებოდა 26 ამომრჩეველი. კრების გადაწყვეტილება: ასკანა, დაბალი ეწერი, მზიანი _ მასალების შესყიდვა ბეტონის გზისთვის.
ბაილეთი  _ პროექტის საორიენტაციო ღირებულებაა 36 000 ლარი. კრებას 937 ამომრჩევლიდან ესწრებოდა 15 ამომრჩეველი. გადაწყვეტილება: ბაილეთი, ახალსოფელი, ჭანიეთური _ მასალების შესყიდვა ბეტონის გზისთვის.
ბახვი  _ პროექტის საორიენტაციო ღირებულებაა 54 000 ლარი. კრებას 2149 ამომრჩევლიდან ესწრებოდა 22 ამომრჩეველი, გადაწყვეტილება: ბახვი, ქვედა ბახვი, მშვიდობაური, ოქროსქედი _ მასალების შესყიდვა ბეტონის გზისთვის.
ბოხვაური  _ პროექტის საორიენტაციო ღირებულებაა 36 000 ლარი. კრებას 1444 ამომრჩევლიდან ესწრებოდა 23 ამომრჩეველი. გადაწყვეტილება: ბოხვაური, ჭალა _ მასალების შესყიდვა ბეტონის გზისთვის.
გურიანთა  _ პროექტის საორიენტაციო ღირებულებაა 36 000 ლარი. 1168 ამომრჩევლიდან კრებას ესწრებოდა 23 ამომრჩეველი. გადაწყვეტილება: გურიანთა, ციხისფერდი: მასალების შესყიდვა ბეტონის გზისთვის.
დაბა ლაითური  _ პროექტის საორიენტაციო ღირებულებაა 20 000 ლარი. 1485 ამომრჩევლიდან კრებას ესწრებოდა 43 ამომრჩეველი. გადაწყვეტილება: სკვერის მოწყობა სკოლის მიმდებარედ, მე-5 და მე-7 რაიონებში მასალების შესყიდვა ბეტონის გზისთვის.
დაბა ნარუჯა _ პროექტის საორიენტაციო ღირებულებაა 20 000 ლარი. 890 ამომრჩევლიდან კრებას ესწრებოდა 29 ამომრჩეველი. გადაწყვეტილება _ სკოლის მიმდებარე ტერიტორიაზე სკვერის მოწყობა, პირველ და მესამე რაიონებში მასალების შესყიდვა ბეტონის გზისთვის.
დაბა ნასაკირალი  _ პროექტის საორიენტაციო ღირებულებაა 20 000 ლარი. 848 ამომრჩევლიდან კრებას ესწრებოდა 60 ამომრჩეველი. გადაწყვეტილება _ მასალების შესყიდვა ბეტონის გზისთვის.
დაბა ურეკი  _ პროექტის საორიენტაციო ღირებულებაა 32 000 ლარი. 1064 ამომრჩევლიდან კრებას ესწრებოდა 20 ამომრჩეველი. გადაწყვეტილება _ მასალების შესყიდვა ბეტონის გზისთვის.
დვაბზუ _ პროექტის საორიენტაციო ღირებულებაა 36 000 ლარი. 1955 ამომრჩევლიდან კრებას ესწრებოდა 16 ამომრჩეველი. გადაწყვეტილება: დვაბზუ, გაღმა დვაბზუ _ მასალების შესყიდვა ბეტონის გზისთვის.
ვაკიჯვარი  _ პროექტის საორიენტაციო ღირებულებაა 32 000 ლარი. 1081 ამომრჩევლიდან კრებას ესწრებოდა 20 ამომრჩეველი. გადაწყვეტილება: ვაკიჯვარი, ფამფალეთი _ მასალების შესყიდვა ბეტონის გზისთვის.
ზემო ნატანები  _ პროექტის საორიენტაციო ღირებულებაა 20 000 ლარი. 1167 ამომრჩევლიდან კრებას ესწრებოდა 16 ამომრჩეველი. გადაწყვეტილება _ მასალების შესყიდვა ბეტონის გზისთვის.
თხინვალი  _ პროექტის საორიენტაციო ღირებულებაა 16 000 ლარი. 695 ამომრჩევლიდან კრებას ესწრებოდა 13 ამომრჩეველი. გადაწყვეტილება _ მასალების შესყიდვა ბეტონის გზისთვის.
კონჭკათი  _ პროექტის საორიენტაციო ღირებულებაა 28 000 ლარი. 1185 ამომრჩევლიდან კრებას ესწრებოდა 21 ამომრჩეველი. გადაწყვეტილება: კონჭკათი, განთიადი _ მასალების შესყიდვა ბეტონის გზისთვის.
ლიხაური  _ პროექტის საორიენტაციო ღირებულებაა 58 000 ლარი. 2042 ამომრჩევლიდან კრებას ესწრებოდა 15 ამომრჩეველი. გადაწყვეტილება: ლიხაური, კვაჭალათი, ნიაბაური, აჭი _ მასალების შესყიდვა ბეტონის გზისთვის.
მაკვანეთი  _ პროექტის საორიენტაციო ღირებულებაა 42 000 ლარი. 1486 ამომრჩევლიდან კრებას ესწრებოდა 30 ამომრჩეველი. გადაწყვეტილება: მაკვანეთი _ მასალების შესყიდვა ბეტონის გზისთვის, სანიაღვრე არხებზე ცხაურების გაკეთება, ქვემო მაკვანეთი, ზემო მაკვანეთი, გოგიეთი _ მასალების შესყიდვა ბეტონის გზისთვის.
მელექედური  _ პროექტის საორიენტაციო ღირებულებაა 20 000 ლარი. 1157 ამომრჩევლიდან კრებას ესწრებოდა 22 ამომრჩეველი. გადაწყვეტილება _ მასალების შესყიდვა ბეტონის გზისთვის, სანიაღვრე არხის და ტროტუარის მოწყობა.
მთისპირი _ პროექტის საორიენტაციო ღირებულებაა 46 000 ლარი. 656 ამომრჩევლიდან კრებას ესწრებოდა 29 ამომრჩეველი. გადაწყვეტილება: მთისპირი, ვანისქედი, უკანავა, ოქროსქედი _ მასალების შესყიდვა ბეტონის გზისთვის.
ნაგომარი  _ პროექტის საორიენტაციო ღირებულებაა 44 000 ლარი. 858 ამომრჩევლიდან კრებას ესწრებოდა 18 ამომრჩეველი. გადაწყვეტილება: ნაგომარი, მარალი ეწერი, შუა ისნარი, ჟანაურა _  მასალების შესყიდვა ბეტონის გზისთვის.
სილაური  _ პროექტის საორიენტაციო ღირებულებაა 16 000 ლარი. 816 ამომრჩევლიდან კრებას ესწრებოდა 15 ამომრჩეველი. გადაწყვეტილება _ მასალების შესყიდვა ბეტონის გზისთვის.
სოფელი მერია  _ პროექტის საორიენტაციო ღირებულებაა 62 000 ლარი. 2849 ამომრჩევლიდან კრებას ესწრებოდა 28 ამომრჩეველი. გადაწყვეტილება: მერია, ნაღობილევი, ხვარბეთი, ჭახვათა _ მასალების შესყიდვა ბეტონის გზისთვის.
სოფელი ოზურგეთი _ პროექტის საორიენტაციო ღირებულებაა 10 000 ლარი. 1364 ამომრჩევლიდან კრებას ესწრებოდა 15 ამომრჩეველი. გადაწყვეტილება _ მასალების შესყიდვა ბეტონის გზისთვის.
ქვემო ნატანები  _ პროექტის საორიენტაციო ღირებულებაა 30 000 ლარი. 2161 ამომრჩევლიდან კრებას ესწრებოდა 34 ამომრჩეველი. გადაწყვეტილება: ქვემო ნატანები, შეკვეთილი _ მასალების შესყიდვა ბეტონის გზისთვის.
შემოქმედი  _ პროექტის საორიენტაციო ღირებულებაა 70 000 ლარი. 1926 ამომრჩევლიდან კრებას ესწრებოდა 12 ამომრჩეველი. გადაწყვეტილება: შემოქმედი, გომი, გონებისკარი _ მასალების შესყიდვა ბეტონის გზისთვის.
შრომა  _ პროექტის საორიენტაციო ღირებულებაა 86 000 ლარი. 2858 ამომრჩევლიდან კრებას ესწრებოდა 22 ამომრჩეველი. გადაწყვეტილება: შრომა, ვაკე, ზედუბანი, მოცვნარი, ორმეთი, ხრიალეთი _ მასალების შესყიდვა ბეტონის გზისთვის.
ცხემლისხიდი  _ პროექტის საორიენტაციო ღირებულებაა 44 000 ლარი. 1495 ამომრჩევლიდან კრებას ესწრებოდა 17 ამომრჩეველი. გადაწყვეტილება: ცხემლისხიდი, უჩხუბი, ბაღდადი _ მასალების შესყიდვა ბეტონის გზისთვის.
ძიმითი  _ პროექტის საორიენტაციო ღირებულებაა 38 000 ლარი. 1413 ამომრჩევლიდან კრებას ესწრებოდა 37 ამომრჩეველი. გადაწყვეტილება: ზემო ძიმითი, ქვემო ძიმითი, ძიმითინასაკირალი _  მასალების შესყიდვა ბეტონის გზისთვის.
წითელმთა  _ პროექტის საორიენტაციო ღირებულებაა 12 000 ლარი. 579 ამომრჩევლიდან კრებას ესწრებოდა 15 ამომრჩეველი. გადაწყვეტილება: წითელმთა, კვირიკეთი _ მასალების შესყიდვა ბეტონის გზისთვის, წითელმთა _ სანიაღვრე არხის მოწყობა.
ჭანიეთი  _ პროექტის საორიენტაციო ღირებულებაა 38 000 ლარი. 801 ამომრჩევლიდან კრებას ესწრებოდა 21 ამომრჩეველი. გადაწყვეტილება: ჭანიეთი, ვაშტიალი, ქაქუთი _ მასალების შესყიდვა ბეტონის გზისთვის.
ჯუმათი  _ პროექტის საორიენტაციო ღირებულებაა 46 000 ლარი. 941 ამომრჩევლიდან კრებას ესწრებოდა 16 ამომრჩეველი. გადაწყვეტილება: ჯუმათი, ძირიჯუმათი, იანეთი, ბოგილი _ მასალების შესყიდვა ბეტონის გზისთვის.
სულ ოზურგეთში  სოფლის მხარდამჭერი პროგრამის ფარგლებში უნდა დაიხარჯოს. 1 086 000 ლარი.