რუსი ოკუპანტების მიერ მოკლულ თამაზ გინტურის ოჯახს დაზარალებულის სტატუსი მიენიჭა – საქართველოს პროკურატურამ უფლებამონაცვლედ მისი შვილი, დიმა გინტური, ცნო.
“გამოძიების შედეგად დადგინდა, რომ 2023 წლის 6 ნოემბერს, საღამოს საათებში, გორის რაიონის სოფელ კირბალის მიმდებარე, საქართველოს არაკონტროლირებად ტერიტორიაზე, ცხინვალის საოკუპაციო რეჟიმის წარმომადგენლებმა ჯგუფურად, უკანონოდ აღუკვეთეს თავისუფლება თამაზ გინტურსა და ლევან დოთიაშვილს, რა დროსაც სხვა დანაშაულის ჩადენის გაადვილების მიზნით ცეცხლსასროლი იარაღიდან გასროლებით განზრახ მოკლული იქნა თამაზ გინტური.
საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსი 56-ე მუხლის შესაბამისად, იმ დანაშაულის საქმეებზე, რომელსაც დაზარალებულის სიკვდილი მოჰყვა, დაზარალებულის უფლებები ენიჭება და მისი მოვალეობები ეკისრება მის რომელიმე ახლო ნათესავს. აღნიშნულიდან გამომდინარე, დაზარალებულის უფლებამონაცვლედ ცნობილი უნდა იქნას მოკლული თამაზ გინტურის შვილი – დიმა გინტური, ვინაიდან, მას მიადგა მორალური ზიანი მამის გარდაცვალების გამო,” – ნათქვამია დადგენილებაში.