JAMNEWS-ის ინფორმაციით, ცხინვალში კიდევ ერთი კრიმინალურ-პოლიტიკური სკანდალი გამოიწვია იმ ფაქტმა, რომ სასამართლომ გაათავისუფლა ყოფილი საგზაო პოლიციის თანამშრომელი ფილიპ თედეევი, რომელიც არასრულწლოვანის მიმართ უხამს ქმედებებაში იყო ბრალდებული.
თედეევი 2024 წელს დააკავეს 15 წლის გოგონას შევიწროებისთვის. მას შემდეგ ის წინასწარი პატიმრობის იზოლატორში იმყოფებოდა და ახლა გირაოთი გაათავისუფლეს.
თედეევის გათავისუფლება დაემთხვა ცხინვალის ციხეში მყოფი რამდენიმე პატიმრის ამნისტიას, რომელიც მმართველმა პარტიამ “ნიხასმა“ გამოაცხადა, რომელსაც პირველი ვიცე-სპიკერი ზიტა ბესაევა ხელმძღვანელობს. მიუხედავად იმისა, რომ ფილიპ თედეევი ჯერ არ არის მსჯავრდებულთა შორის, საზოგადოება მიიჩნევს, რომ ეს ორი მოვლენა ერთმანეთთან არის დაკავშირებული.
ამ დასკვნამდე ისინი იმიტომ მივიდნენ, რომ ჭორების თანახმად, თედეევი ე.წ. პრეზიდენტის ძმასთან, ალან გაგლოევთან მეგობრობს. გასულ წელს გაგლოევის ძმის ორი დაკავებული მეგობარი უკვე გაათავისუფლეს, რის შემდეგაც ისინი კვლავ მკვლელობის საქმეში აღმოჩნდნენ გარეული.
“ზიტა ბესაევამ, ვიცე-სპიკერმა და საკანონმდებლო კომიტეტის ხელმძღვანელმა, დანაშაულებრივი დაუდევრობა გამოიჩინა სიების სათანადოდ შემოწმების გარეშე ამნისტიის ინიცირებით. მისი “შრომის“ წყალობით, გაათავისუფლეს პედოფილი, რომელმაც მხოლოდ მცირე სასჯელი მოიხადა. მასთან ერთად, პასუხისმგებლობა ეკისრება “ნიხასის“ პარტიის ყველა დეპუტატს, ვინც ამ გადაწყვეტილებას მისცა ხმა – ისინი ტრაგედიის თანამონაწილეები გახდნენ“, – წერს ცხინვალის Telegram-ის ერთ-ერთი არხი.
საზოგადოების დამშვიდების მცდელობისას, ე.წ. სამხრეთ ოსეთის უზენაესმა სასამართლომ განცხადება გაავრცელა, რომელშიც ნათქვამია, რომ თედეევის მიერ ჩადენილი დანაშაულები კლასიფიცირდება, როგორც “არასერიოზული“, რომლის მაქსიმალური სასჯელი სამ წლამდეა. ამ შემთხვევებში წინასწარი პატიმრობის ვადაც შეზღუდულია და თედეევმა უკვე “მოიხადა ის“.
“თედეევის წინააღმდეგ სისხლის სამართლის საქმე 2024 წლის ივნისში აღიძრა. ამავდროულად, თედეევი დააკავეს და შინაგან საქმეთა სამინისტროს დროებითი მოთავსების იზოლატორში მოათავსეს. ამ დროიდან ბრალდებული თედეევი სასამართლოს მიერ არჩეული აღმკვეთი ღონისძიების შესაბამისად პატიმრობაში იმყოფება.
2024 წლის ნოემბერში თედეევის წინააღმდეგ სისხლის სამართლის საქმე ცხინვალის საქალაქო სასამართლომ მიიღო, რომელმაც ბრალდებულს პატიმრობის ვადა ექვსი თვით გაუხანგრძლივა“, – განმარტავს სასამართლოს პრესსამსახური.
შემდეგ, მათი თქმით, თედეევის პატიმრობის ვადა კიდევ რამდენჯერმე გაგრძელდა. 2025 წლის აგვისტოში ადვოკატმა საკასაციო საჩივარი შეიტანა აღმკვეთი ღონისძიების შინაპატიმრობით შეცვლის შესახებ. საკასაციო საჩივარი დაკმაყოფილდა პროცენტით.
“რუსეთის ფედერაციის სისხლის სამართლის კოდექსის 135-ე მუხლის პირველი ნაწილით გათვალისწინებული დანაშაული, რომელიც თედეევს ბრალად ედება, მცირე სიმძიმის კატეგორიას მიეკუთვნება. სისხლის სამართლის საქმის სასამართლოში მიღების მომენტიდან ბრალდებული პატიმრობაში იმყოფებოდა 6 თვეზე მეტი ხნის განმავლობაში – ანუ ასეთ შემთხვევებში დაშვებულ მაქსიმალურ ვადაზე მეტი ხნის განმავლობაში. სასამართლომ ეს დარღვევა მნიშვნელოვნად მიიჩნია, რაც გავლენას ახდენს სასამართლოს მიერ მიღებული გადაწყვეტილების კანონიერებაზე“, – ნათქვამია უზენაესი სასამართლოს განცხადებაში.
მსხვერპლის მამა, უილიამ გულდაევი, კატეგორიულად არ ეთანხმებოდა სასამართლოს გადაწყვეტილებას და ეცადა თავისი რისხვა მოსამართლეზე გადაეტანა. შედეგად, ბრალდებული გაათავისუფლეს, ხოლო მსხვერპლის მამა დააკავეს, რამაც საზოგადოება აღაშფოთა.
“უილიამ გულდაევი, მამა, რომელიც ოჯახის ღირსებას იცავდა, ოქტომბრამდეა დაკავებული. მისი “დანაშაული“ არის მუშტის დარტყმა აფექტის მდგომარეობაში, რომელიც მიაყენა მექრთამე და უსარგებლო უზენაესი სასამართლოს მოსამართლე ალან კიბილოვს, რომელმაც უკანონოდ ამნისტია აჩუქა პედოფილს, რომელმაც გულდაევის შვილი შეურაცხყო.
კორუმპირებული მოსამართლის დასჯის ნაცვლად, სისტემამ მსხვერპლი, სასოწარკვეთილებაში ჩააგდო,“ – აღშფოთებულია ერთ-ერთი ბლოგერი.