„ვუსმენდი ოპოზიციიდან გამომსვლელებს და შთაბეჭდილება მრჩება, რომ არა ერთ მათგანს წლის დასაწყისში დაწერილი გამოსვლები დააქვს ყველა სხდომაზე და ერთი და იგივეს ლაპარაკობს, მიუხედავად იმისა, რომ ბევრჯერ ვუპასუხეთ ამ განცხადებებს”,- ასე გამოეხმაურა ვიცე-სპიკერი არჩილ თალაკვაძე პლენარულ სხდომაზე ოპოზიციონერი დეპუტატების მიერ გაკეთებულ განცხადებებს.
არჩილ თალაკვაძემ თავის გამოსვლაში ყურადღება რამდენიმე მნიშნელოვან ფაქტზე გაამახვილა. მისი განცხადებით, ხელისუფლებამ ყველა მიმართულებით მნიშნელოვანი ნაბიჯები გადადგა.
„შეგახსენებთ ოპოზიციაში  კოლეგებს, რომ ჩვენ ვართ ის ხელისუფლება და ის პოლიტიკური გუნდი, რომელმაც კონსტიტუციაში ჩაეწერა ჩვენი ხალხის  და საქართველოს არჩევანი ევროატლანტიკური ინტეგრაციის შესახებ და თქვენ ხართ ის ოპოზიცია, ვინც მხარი არ დაუჭირეთ ამ საკონსტიტუციო ცვლილებებს. ჩვენი ხელისუფლების პირობებში საქართველომ დააკმაყოფილა ყველა მოთხოვნა ნატოში გაწევრიანებისთვის და ყველაზე დიდი წვრთნები რეგიონში ნატოს ეგიდით სწორედ ჩვენი ხელისუფლების პირობებში ჩატარდა საქართველოში.
თქვენ ხართ ის ოპოზიცია, ვინც რვა თვის განმავლობაში პარლამენტში არ შემოხვედით და უარი თქვით მუშაობაზე, მაშინ, როდესაც ყველაზე მეტად სჭირდებოდა ქვეყანას ფუნქციური და გამართული საპარლამენტო მუშაობა. როცა მართლა პრობლემა იყო და დიდი პრობლემა, თქვენ უარი უთხარით საკუთარ ამომრჩეველს, საკუთარ ქვეყანას, რომ გემუშავათ პარლამენტში და დღეს რა პრობლემებზე გვესაუბრებით და საერთოდ, საინტერესოა, თქვენი წარმოდგენა პრობლემებზე მუშაობის როგორია.
შეგახსენებთ, რომ სწორედ თქვენი ხელისუფლების დროს დატოვა საქართველოს ყველაზე მეტმა მოქალაქემ საქართველო.  მაშინ რომ საქართველოს ჰქონოდა უვიზო რეჟიმი ევროპასთან, მერწმუნეთ რომ საქართველოში  შუქის ჩამქრობი არ დარჩებოდა თქვენი ხელისუფლების და თქვენი მართვის სტილის გამო. ყველა წავიდოდა ამ ქვეყნიდან. დღეს ეს მაჩვენებელი არის ბევრად ნაკლები”,-განაცხადა არჩილ თალაკვაძემ.