მოუწესრიგებელი ინფრასტრუქტურის გამო, ქალაქ ლანჩხუთში, მარჯანიშვილის ქუჩის მობინადრეებს, პრეტენზიები აქვთ ადგილობრივი ხელისუფლების მიმართ და პრობლემის მოგვარებას ითხოვენ
“სამწუხაროდ, მოსახლეობა და მისი პრობლემები მხოლოდ მაშინ ახსენდებათ, როცა არჩევნებია კარს მომდგარი. დაივლიან ქუჩებს, უბნებს, ოჯახებს და ცრუ დაპირებებით თვალებს გვიხვევენ. იმედია, რაიონის ხელმძღვანელობა ახლა მაინც მოგვაქცევს ყურადღებას და ჩვენი პრობლემის მოსაგვარებლად რაიმეს იღონებს”, _ ამბობენ მარჯანიშვილის ქუჩის მცხოვრებლები და იმ გაუსაძლისი მდგომარეობის შესახებ საუბრობენ, რომელიც მათ წლებია, აწუხებთ.
მოსახლეობის ინფორმაციით, ქუჩა, რომელზეც ისინი ცხოვრობენ, დიდი ხანია, სარეაბილიტაციო სამუშაოებს საჭიროებს _ ამ გზაზე გავლა ერთნაირად მოუხერხებელია როგორც ქვეითად მოსიარულეებისთვის, ისე, ავტომანქანებისთვის.
“მზიან ამინდშიც არ გვადგას კარგი დღე, მაგრამ როცა წვიმს, მაშინ ხომ საერთოდ შეუძლებელი ხდება აქ გავლა _ ყველგან გუბეა და წვიმაში მთელი ქუჩა თითქმის წყლით იფარება. ხშირად ყოფილა, რომ სკოლაში გაშვებული ბავშვი უკან მოგვიბრუნებია ტანსაცმლის გამოსაცვლელად”, _ ამბობს მოსახლეობა, რომელთა თქმით, ქუჩის ერთ ნაწილზე სრული სარეაბილიტაციო სამუშაოები 2012 წელს გახორციელდა.
“ქუჩის ნაწილი, სადაც ქალაქის პირველი საბავშვო ბაღია, წლების წინ გაკეთდა. გვეგონა, რახან დაიწყეს კეთება, მთლიანად შესრულდებოდა სამუშაოები. მაგრამ ამაოდ _ მხოლოდ თვალსაჩინო ადგილი გააკეთეს, იქ სადაც საბავშვო ბაღია.
სამარცხვინოდაა მიტოვებული სამუშაოები. ჩვენ მხოლოდ ჭიშკართან სახიდე გადასასვლელი გაგვიკეთეს. სანიაღვრე არხიდან კი ამოიღეს მიწა, მაგრამ მიატოვეს. დროთა განმავლობაში ეს არხიც ჩაიშალა, ქუჩა და ტროტუარი დაპატარავდა და ხელში ფაქტობრივად, საურმე გზა შეგვრჩა. გვაინტერესებს, ან დაწყება რას ნიშნავდა ან დასრულება ვის ევალება და როდისთვის?!” _ კითხულობენ მარჯანიშვილის ქუჩის მობინადრეები და იმასაც დასძენენ, რომ ქუჩაზე შექმნილი მდგომარება მათსა და მათი შვილების ჯანმრთელობას საფრთხეს უქმნის:
“დღე და ღამე გაუთავებლად ისმის აქ არსებული ჭაობებიდან ბაყაყების ყიყინი, კოღოებით და ბუზებითაა სავსეა აქაურობა, ქვეწარმავლებიც მრავლადაა და ჩვენს ჯანმრთელობას, განსაკუთრებით ბავშვების, საფრთხე ექმნება.
გაიგონ, რომ ჩვენ, მარჯანიშვილის ქუჩაზე მცხოვრებლებიც ადამიანები ვართ, გვაქვს ოჯახები, გვყავს შვილები და შვილიშვილები. ყველაფერს აქვს ბოლოს და ბოლოს საზღვარი!”
გამგეობის ინფრასტრუქტურისა და არქიტექტურის სამსახურის უფროსი ლევან ჩხაიძე “გურია ნიუსთან” საუბრისას ამბობს, სათანადო პროექტი მზადაა, თუმცა, როდის გახორციელდება მარჯანიშვილის ქუჩის რეაბილიტაცია, ეს ფინანსებზეა დამოკიდებული;
“მარჯანიშვილის ქუჩაზე, საბავშვო ბაღის მიმდებარედ, სარეაბილიტაციო სამუშაოები 2012 წელს გახორციელდა. ქუჩის დარჩენილი ნაწილის პროექტი მზად გვაქვს და მიმდინარე წელსაც გვქონდა გეგმაში მისი გაკეთება თუმცა, საჭირო ფინანსების არ არსებობის გამო სამუშაოები გადაიდო”, _ ამბობს ლევან ჩხაიძე და დროს, თუ როდის გახორციელდება მარჯანიშვილის ქუჩის მეორე ნაწილზე ინფრასტრუქტურული სამუშაოები, ვერ აკონკრეტებს.