უკრაინის მართლმადიდებელმა ეკლესიამ რუსეთის ეკლესიისგან სრული დამოუკიდებლობა გამოაცხადა, – ამის შესახებ უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის საკათედრო ტაძრის 27 მაისის დადგენილებაში წერია.
დადგენილებაში წერია, რომ  საბჭო გმობს ომს, როგორც ღვთის მცნების დარღვევას _”არ მოკლა!” და თანაგრძნობას უცხადებს ყველას, ვინც ომში დაზარალდა.
უკრინის მართლმადიდებელი ეკლესიის საბჭო მიმართავს უკრაინის ხელისუფლებას და რუსეთის ფედერაციის ხელისუფლებას, გააგრძელონ მოლაპარაკებების პროცესი და მოძებნონ ძლიერი და გონივრული სიტყვა, რომელიც შეაჩერებს სისხლისღვრას.
“უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესია გმობს ომს, როგორც ღვთის მცნების დარღვევას “არ მოკლა!” და თანაგრძნობას უცხადებს ყველა მათ, ვინც ომში დაზარალდა.ჩვენ არ ვეთანხმებით მოსკოვისა და სრულიად რუსეთის პატრიარქ კირილის პოზიციას უკრაინის ომთან დაკავშირებით. საბჭომ მიიღო შესაბამისი ცვლილებები უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ადმინისტრაციის წესდებაში, რაც მოწმობს უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის სრულ დამოუკიდებლობას.
საბჭო ამტკიცებს უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ეპისკოპოსთა საბჭოების დადგენილებებს და უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის წმინდა სინოდების გადაწყვეტილებებს, რომლებიც შეიკრიბნენ უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ბოლო კრების შემდეგ (2011 წლის 8 ივლისი). საბჭო ამტკიცებს უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის საქმეთა დეპარტამენტისა და სინოდალური დაწესებულებების საქმიანობას.” – ნათქვამია განცხადებაში.
ამავე დოკუმენტში ნათქვამია, რომ უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესია რუსეთს მიმართავს, შეწყვიტოს ტაძრების იძულებით წართმევა და მართლმადიდებელი მრევლის გადაყვანა სხვა ტერიტორიებზე.
,,რუსეთმა შეწყვიტოს ეკლესიების მიტაცება და უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის სამრევლოების იძულებითი გადაყვანა.
გააცნობიერონ, რომ მათი კანონიკური სტატუსი, როგორც ეს გათვალისწინებულია “უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის სტატუტში”, ფაქტობრივად არაავტოკეფალურია და მნიშვნელოვნად ჩამოუვარდება უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის დებულებით გათვალისწინებული საეკლესიო საქმიანობის განხორციელების თავისუფლებებსა და შესაძლებლობებს. .
საბჭო გამოხატავს ღრმა რწმენას, რომ დიალოგის წარმატების გასაღები უნდა იყოს არა მხოლოდ ეკლესიის ერთიანობის აღდგენის სურვილი, არამედ გულწრფელი სურვილი, ავაშენოთ საკუთარი ცხოვრება ქრისტიანული სინდისისა და მორალური სიწმინდის პრინციპებზე.“- წერია დადგენილებაში.