რუსეთი უკვე ერთი წელია ახორციელებს სრულმასშტაბიან შეიარაღებულ აგრესიას უკრაინის წინააღმდეგ და არ კარგავს იმედებს დონეცკისა და ლუგანსკის ოლქების სრულად აღების შესახებ,_
შესაბამისი განცხადება უკრაინის შეიარაღებული ძალების გენერალურმა შტაბმა Facebook-ზე გაავრცელა.
“ძირითადი ძალისხმევა ახლა ორიენტირებულია შეტევითი ოპერაციების ჩატარებაზე კუპიანის, ლიმანის, ბახმუტის, ავდიივისა და შახტარის მიმართულებით. გასულ დღეს ჩვენმა დამცველებმა მოიგერია მტრის 100-მდე თავდასხმა მითითებული მიმართულებით.
პარალელურად რუსმა დამპყრობლებმა 10 სარაკეტო და 31 საჰაერო დარტყმა განახორციელეს. მათ განახორციელეს 40-ზე მეტი შეტევა სარაკეტო ზალვო სისტემებიდან. ამ დანაშაულებრივი ქმედებების შედეგად დაზიანდა სამოქალაქო ობიექტები ხარკოვისა და ხერსონის რაიონებში. არიან დაღუპული და დაჭრილი მშვიდობიანი მოქალაქეები.
ვოლინის, პოლისის, სივერისა და სლობოჟანის რაიონებში მტრის შემტევი ჯგუფების ფორმირების ნიშნები არ დაფიქსირებულა. ოკუპანტები  ნაღმტყორცნებიდან და არტილერიით ესროდნენ ჩერნიგოვის რაიონის დასახლებებს სენკოვკა, იელინე, მედვედევკა, ლეონივკა და მიხალჩინა სლობოდა; სუმის რეგიონის სოფიჩი, კორენიოკი, ჰირკი, რიჟივკა, ისკრისკივშჩინა, ვოლფინი, ოლექსიივკა, ვოდოლაგი, ზაფსილია და მიროპილია, ასევე ხარკოვის რეგიონის დასახლებების 22-ზე მეტი რაიონი.
კერძოდ, კრასნაია ზორა, ვეტერინარნი, სტრელეჩაია, ლუკიანცი, ვოვჩანსკი ხუტერი, ზემლიანიკა, უსტინივკა, ბოლოხივკა და კრასნი პერშნი. ასევე, მტერმა დაარტყა არმიის საავიაციო ძალებით დვორიჩნასა და ოჰირცევოს მახლობლად.
კუპიანსკისა და ლიმანსკის მიმართულებებზე მტერმა წარუმატებელი შეტევითი მოქმედებები ჩაატარა სტელმახივკას, დიბროვას, ბელოგორივკას, ფედორივკასა და როზდოლივკას დასახლებებთან. გაათავისუფლეს დასახლებების 20-ზე მეტი რაიონი, კერძოდ, ხარკოვის ოლქის ჰრიანიკივკა, სინკივკა, კუპიანსკი და ტაბაივკა; ნოვოსელივკა, სტელმახივკა, მაკიივკა, იამპოლი, ნევსკი, დიბროვა და ბილოგორივკა ლუგანსკის რეგიონში და ჰრიჰორივკა, სპირნი, ბერესტოვო, როზდოლივკა და ფედორივკა დონეცკის რეგიონში. მან საჰაერო თავდასხმები განახორციელა ხარკოვის ოლქის ჰრიანიკივკას, კოტლიარივკას, კროხმალნოის მახლობლად და ლუგანსკის ოლქში სერებრიანსკის სატყეო მეურნეობისა და ბილოგორივკას მახლობლად. ასევე დაზარალდნენ დონეცკის რეგიონის სპირნე და საკო და ვანზეტი. მიმართულებით ოკუპანტებმა „ლანცეტის“ ტიპის 6 ცეცხლსასროლი საბრძოლო საბრძოლო მასალა გამოიყენეს.
ბახმუტის მიმართულებით მტერმა რამდენიმე წარუმატებელი შეტევითი მოქმედება განახორციელა ბერხივკას, ბახმუტის, ზალიზნიანსკეს, ივანივსკეს, ჩასივ იარ, დილიივკასა და ვასილივკას დასახლებებში. დაიბომბა 20-ზე მეტი დასახლება, კერძოდ, დონეცკის ოლქის ზალიზნიანსკე, ბერხივკა, ბახმუტ, ჩასივ იარი, ივანივსკე, კურდიუმივკა, მაიორსკი, სევერნიე, ივანოპილა და კრასნოჰორივკა.
მტრის წარუმატებელი შეტევითი მოქმედებები აღინიშნა ავდიევისა და შახტარის მიმართულებით ვოდიანეს, ნეველსკის, ნოვომიხაილივკასა და პრეჩისტივკას დასახლებულ რაიონებში. 25-მდე დასახლება საარტილერიო დაბომბვის ქვეშ მოექცა. კერძოდ, ნოვობახმუტივკა, ავდიივკა, ბერდიჩი, ორლივკა, პერვომაისკე, კრასნოჰორივკა, გეორგიივკა, მარინკა, ნოვომიხაილივკა, ვუგლედარი და პრეჩისტივკა.
ზაპორიჟიას მიმართულებით ხანძრის შედეგად 25-ზე მეტი დასახლება დაზარალდა.
ხერსონის მიმართულებით რუსეთის საოკუპაციო ჯარების არტილერიამ დაარტყა  30-ზე მეტ დასახლებულ უბანს.
ცოცხალი ძალის მასშტაბური დანაკარგების შესავსებად, მტერი აგრძელებს ფარულ მობილიზაციას რუსეთის ფედერაციაში. კერძოდ, კავკასიის რეგიონებში მიმდინარეობს გაწვევის ასაკის მამაკაცების აქტიური იძულებითი მობილიზაცია, რომლის მიზანია მათი გაგზავნა უკრაინის ტერიტორიაზე საომარ მოქმედებებში მონაწილეობის მისაღებად. ყველა მამაკაცი ექვემდებარება მობილიზაციას, მიუხედავად მათი ჯანმრთელობისა და ბრძოლის სურვილისა. მობილიზებულთა დიდი ნაწილი არიან მოქალაქეები, რომლებიც იხდიდნენ ან იხდიან სასჯელს სასჯელაღსრულების დაწესებულებებში. უკრაინის ტერიტორიაზე საომარ მოქმედებებში ნებაყოფლობითი მონაწილეობის პირობით პატიმრები გათავისუფლდებიან.
ლუგანსკის რეგიონის დროებით ოკუპირებული ტერიტორიების ზოგიერთ რაიონში მობილურმა ოპერატორებმა შეწყვიტეს ინტერნეტთან წვდომა, რათა თავიდან აიცილონ მონაცემების გადაცემა რუსეთის საოკუპაციო ძალების მოქმედებების შესახებ და ებრძოლონ უკრაინის პატრიოტ მოსახლეობას. ინტერნეტის გათიშვა უნდა მოხდეს ლუგანსკის რეგიონის ყველა დროებით ოკუპირებულ ტერიტორიაზე.
თავდაცვის ძალების ავიაციამ დღის განმავლობაში 17 დარტყმა განახორციელა ოკუპანტების კონცენტრირებულ ადგილებში, ასევე 4 დარტყმა საზენიტო-სარაკეტო სისტემების პოზიციებზე.
სარაკეტო ჯარების და არტილერიის ნაწილებმა დაარტყეს მოწინააღმდეგის ცოცხალი ძალის კონცენტრაციის 3 უბანი, საბრძოლო მასალის საწყობი, საწვავის და საპოხი მასალების საწყობი და კიდევ ერთი მნიშვნელოვანი მტრის ობიექტი”,_ ნათქვამია უწყების განცხადებაში.