ოზურგეთის მაჟორიტარ დეპუტატს ზვიად კვაჭანტირაძეს განცხადებით 22 აპრილს მივმართეთ.
“გთხოვთ, მოგვაწოდოთ 2013 წლის 1 იანვრიდან დღეის მდგომარეობით, ოზურგეთის მაჟორიტარი დეპუტატის  ბიუროს ხარჯთაღრიცხვა. რამდენი ლარია სულ ჩამორიცხული და რაში განიკარგა თანხა. გთხოვთ, მიუთითოთ ყოველი თვე ინდივიდუალურად.”
პასუხი 8 მაისს მივიღეთ, სადაც აღნიშნულია, რომ „საქართველოს პარლამენტის მიერ მიღებული წესის შესაბამისად, საქართველოს პარლამენტის მაჟორიტარი წევრის ბიუროს ყოველთვიურად გამოეყოფა 5000 ლარი. ამასთან ოზურგეთის ბიუროში თანხები გაიხარჯა შემდეგნაირად:
იანვარი:  ხელფასები _ 1070 ლარი, სამეურნეო ხარჯები _ 200 ლარი; თებერვალი: ხელფასები  _ 1070 ლარი; მარტი : ხელფასები 1070 ლარი.
3 თვის ხარჯმა ჯამში 3410 ლარი შეადგინა. 2013 წლის 1 აპრილისთვის ბიუროს განკარგულებაში არსებული სახსრები შეადგენს 11 590 ლარს. წერილს ხელს საქართველოს პარლამენტის წევრი ზვიად კვაჭანტირაძე აწერს.
რამდენად ამომწურავია ზვიად კვაჭანტირაძის ეს პასუხი, ამაზე საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის ოზურგეთის ოფისის ხელმძღვანელი თამაზ ტრაპაიძე აღნიშნავს, რომ  ეს თავად კითხვის ავტორმა უნდა  განსაზღვროს.
“თუ პირს აინტერესებს  კონკრეტულად რაში დაიხარჯა სამეურნეო ხარჯისთვის გამოყოფილი თანხა,  მოთხოვნილ უნდა იქნას და შესაბამისად მიწოდებული შესყიდვის ანგარიშფაქტურების (ზედნადების ასლები);
წერილიდან ჩანს, რომ სამი თვის (2013 წლის იანვარი-მარტი) განმავლობაში ბიუროს შემოსავალს წარმოადგენდა 15 000 ლარი. 3 410 ლარი გახარჯულია ხელფასისა და სამეურნეო ხარჯისთვის. ბიუროს აქვს დარჩენილი 11 590 ლარი”.
რაში დაიხარჯა  11 590 ლარი, ამის პასუხი ოფიციალურ წერილში არ ჩანს.
რამდენიმე დღის წინ, ოზურგეთის მაჟორიტარი დეპუტატი ზვიად კვაჭანტირაძე   ბიუროს მუშაობაზე  “გურია ნიუსთან“ საუბრობდა.
“დღემდე მუშაობდა  ორი ადამიანი, რომლებიც ვერ წვდებოდნენ  ბიუროში საქმიანობას. ლუკას უფრო ტექნიკური საქმეები ევალებოდა, მარინა მაინც თავის პარტიულ ინტერესს გამოჰყოფდა ხოლმე, რაც გარკვეულწილად დისკომფორტს ქმნიდა. ახლა გვეყოლება ბიუროს ახალი შემადგენლობა, არის რაღაცეები, რაც დასალაგებელია. ამ საფუძველზე ვაპირებ, გავაძლიერო საშტატო შემადგენლობა. იმ მანქანას, რომელიც გამგეობამ მათხოვა, შეიძლება ვთქვა, რომ 20 მეტრი არ გაუვლია დღემდე და დავაბრუნეთ,  აღარ არის ჩვენს ბალანსზე. ტექნიკას რაც შეეხება, სანამ ცენტრალიზებულად არ შეიძენს პარლამენტი, მანამ ჩვენ არ გვექნება. ბიურო არის იმისთვის, რომ იქ  შესული თითოეული სიტყვა ავტომატურად აღწევდეს ჩემამდე, რაც აქამდე ასე არ იყო,“ _ განაცხადა დეპუტატმა რამდენიმე დღის წინ.
ამის შესახებ თავის პოზიციას აფიქსირებენ ბიუროს ყოფილი ხელმძღვანელი მარინე სუნგულია და თანამშრომელი ლუკა ბაბილოძე.
_ ქალბატონო მარინა,  აწვდიდით თუ არა დეპუტატს  ინფორმაციას ბიუროში შესული მოქალაქეების  განცხადებების შესახებ?   როგორც ყოფილი ხელმძღვანელი, რას იტყვით ამასთან დაკავშირებით?
_ ჩემდა საბედნიეროდ, არსებობს ელექტრონული ფოსტა, სადაც წაუშლელია ყოველდღიური ინფორმაციები, როდის რას ვაგზავნიდი და გეტყვით უფრო მეტს, _  არცერთ ინფორმაციას არასდროს დაუგვიანია. ის, რომ დეპუტატის ყურამდე რაიმე ინფორმაცია არ მიდიოდა,  არის აბსურდი და ტყუილი. ადამიანები, რომლებიც დაჟინებით ითხოვდნენ ბატონი ზვიადის ნახვას,  მას კი მოუცლელობის გამო, ხალხთან შეხვედრები ნაკლებად ჰქონდა, მე  ძალიან აქტიურად ვიყავი.
_ რატომ არ იყო დეპუტატი  თქვენი მუშაობით კმაყოფილი?
_ ბიუროში ვმუშაობდით მე და ლუკა ბაბილოძე. ჩვენ გვიწევდა კოლოსალური შრომა, ვერ გეტყვით, რა რაოდენობის ხალხი იდგა ჩვენს კართან. მართალია, ადამიანებს ვერ ეხმარები, მაგრამ მათ ხომ ყველას პასუხი უნდა გასცე? არ ვიცი,  რისთვის დასჭირდა დეპუტატს იმის თქმა, რომ ბიუროს მუშაობით  უკმაყოფილო იყო. მაშინ ერთხელ მაინც უნდა გამოეხატა ამის შესახებ  პოზიცია.  იყო ერთი შემთხვევა, რომელიც   ეხება ჩემი  მუშაობის ბოლო პერიოდს.  ბატონი ზვიადი კვაჭანტირაძე მწერს, რომ ის არის უკმაყოფილო ბიუროს მუშაობით.
_ რა მიზეხს ასახელებდა?
_ გეტყვით.  ბიურომ რომ სრულყოფილად იმუშაოს და სოფლებში გავიდეს, ამისთვის საჭიროა საწვავი, მანქანა, ასევე ტექნიკა, რომელიც არ გვქონდა   და ვიყავით ნათხოვარის იმედად.  ის ტექნიკა გაიტანეს და მუშაობის რეჟიმი წავიდა ძალიან ცუდად.  მიუხედავად ამისა, ბიუროში ხალხი მოდიოდა და ჩვენ ჩვეულ რეჟიმში ვაგრძელებდით მუშაობას. არსებობს სია ადამიანებისა, რომლებსაც ჩვენ ვემსახურებოდით  რჩევით თუ სხვა მხრივ,  შეძლებისდაგვარად. თუ თქვენ ორ კაცსაც იპოვით, რომ ვინემ ჩემით უკმაყოფილოა, მე ბოდიშს მოვიხდი.
_ ქალბატონო მარინა, თქვენ ახსენეთ საწვავისა და მანქანის პრობლემები, ასევე ტექნიკის… რა ხდებოდა ხარჯებთან დაკავშირებით ბიუროში? ჩვენ მივიღეთ ოფიციალური წერილი დეპუტატისგან, სადაც ბატონი ზვიადი გვწერს, რომ ბიუროში გამოყოფილი 5000 ლარიდან ხელფასებში მიდიოდა 1070 ლარი, სხვა თანხებთან დაკავშირებით ფლობთ თუ არა ინფორმაციას?
_ 5000 ლარიდან ხელფასებში მიდიოდა ზუსტად 1070 ლარი, სხვა თანხაზე მე ვერაფერს  გეტყვით.  განკარგავდა ბატონი დეპუტატი.  მე არ ვიცი,  რისთვის იხარჯებოდა სხვა თანხა. მე თანხებთან არანაირი შეხება არ მქონია. არც დამიხარჯავს არცერთი თეთრი… ერთი მინდა დავამატო, თუ დეპუტატი ოთხ ადამიანს ასაქმებს ბიუროში სხვადასხვა მიმართულებით, მე ერთ ადამიანს რამდენი უნდა მექნა,  როცა ბიუროს გაცილებით მეტი დატვირთვა ჰქონდა? ეს იყო ერთადერთი დასაყრდენი, სადაც ხალხი ახალი მთავრობის სუნთქვას გრძნობდა.
_ ქალბატონო მარინა, თქვენ, როგორც ხელმძღვანელი, საქმის კურსში იქნებით, უამრავი მოქალაქის განცხადებაა შემოსული. რამდენია დაკმაყოფილებული?
_ ვერ გეტყვით რომ დეპუტატისგან არ გაეწია დახმარება მოქალაქეებს. ბევრის წერილი შეეხებოდა უკანონობას და ჯანმრთელობის მხრივ პრობლემებს, რომლებსაც ბატონი ზვიადი ამისამართებდა შესაბამის სამსახურებთან. ყველას დაკმაყოფილება ვერ მოხდებოდა. მაგალითად, დაფინანსდა პატარავას ოპერაცია… თუმცა, ძალიან ბევრი იყო ბატონ ზვიადთან პარლამენტში.
ლუკა ბაბილოძე: მე ვიყავი  დეპუტატის ბიუროს თანამშრომელი. მოვიდა დეპუტატის  ბიუროს ახალი ხელმძღვანელი  მურთაზ ფოცხიშვილი, რომელმაც განმიცხადა, რომ ბატონმა ზვიადმა გითხრა, განცხადება დაწერეო. მე გამიკვირდა, რატომ -მეთქი, ვკითხე. მივედი ზვიად კვაჭანტირაძესთან და ვუთხარი, რის საფუძველზე მათავისუფლებთდა. მან არგუმენტი ვერ წამომიყენა. აი, იკითხეთ თუ რამე დანაშაული მქონდა. რაღაც დარღვევა უნდა მქონოდა, რომ გავეთავისუფლებინე. ხელშეკრულების ვადა 28 ნოემბერს მთავრდებოდა. მე ვთვლი, რომ უსამართლოდ ვარ დათხოვილი. ბატონი კვაჭანტირაძე უკანონოდ მომექცა. არავინ არ გაითვალისწინა ჩემი პატიოსანი შრომა. ეს არის უსამართლობა.  მე მინდა, სხვა რამეზეც გავაკეთო კომენტარი. მანქანა, რომელიც ბიუროს ჰყავდა, გამგეობის იყო. როცა ჩვენ დავიწყეთ სამსახური, პირველი ორი თვე ვიყავით გამგეობის დაფინანსებაზე, გვქონდა საწვავიც და ყველაფერიც. შემდეგ, როცა პარლამენტის დაფინანსებაზე გადავედით, კი აფინანსებდა  პარლამენტი ბიუროს, მაგრამ  ამ ხნის მანძილზე, მე და ქალბატონი მარინე სუნგულია ჩვენი ხარჯებით, ჩვენს მიერ შეძენილ საწვავით ვემსახურებოდით ხალხს! აბსოლუტურად ყველაფერს ჩვენი ხარჯებით ვანაზღაურებდით.  ელემენტარულად,  ჩიპით დავრბოდით გამგეობის ოთახებში, როცა რაიმეს ქსეროქსი გვჭირდებოდა.  მე  მაინტერესებს,  სად არის სხვა თანხა? მე რატომ უნდა დამეხარჯა ჩემი ხელფასიდან რაიმესთვის ფული ან მე ან ქალბატონ მარინეს? მანქანის შეკეთებას, საწვავს და სხვა რამესაც საკუთარი ფულით ვანაზღაურებდით. ბიუროში არც კომპიუტერია, არც ქსეროქსი, არანაირი ტექნიკა არაა შეძენილი. გვაინტერესებს, სად წავიდა დანარჩენი თანხა?  თაბახის ფურცელსაც ჩვენ ვყიდულობდით!
_ აქამდე რატომ არ განაცხადეთ ამის შესახებ?
_მე უკვე სათქმელი ვთქვი…
_ თქვენი აზრით,  რატომ დაგითხოვეს ბიუროდან?
_ აღარ აწყობთ ძველი თანამშრომლის დარჩენა, იმიტომ, რომ სიმართლე ვიცით იმაზე, რაც ხდებოდა. ხალხს არ ექცეოდა  სათანადო ყურადღება  დეპუტატის მიერ. მე მინდა იმის თქმა, რომ  იქ ვერ ვიმუშავებ, აზრი არ აქვს რაიმეს გასაჩივრებას.
ზურაბ ჯაფარიძე: "პრემიერ-მინისტრს საკუთარი გუნდის წევრები ატყუებენ"