“გურია ნიუსის“ ინფორმაციით, ამ პოსტზე ცენტრალური ოფისიდან დავით დარჩიას კანდიდატურა იყო შეთავაზებული, რომელიც დასავლეთ ზონის კოორდინატორს ლაშა სამხარაძეს და გურიის შტაბის ხელმძღვანელს, გოჩა მეგრელიშვილს უნდა წარედგინათ.
ოზურგეთის ოფისის წინ დილიდანვე შეიკრიბნენ კოალიციაში შემავალი პარტიების ლიდერები, “ქართული ოცნების“ პარტიის წევრები, რაიონული ორგანიზაციის თავმჯდომარის, დავით დარჩიას მომხრეები და მოწინააღმდეგეები. ისინი შეხვედრაზე ოზურგეთის მაჟორიტარ დეპუტატს, ზვიად კვაჭანტირაძესაც ელოდნენ.
შეხვედრა 12 საათზე უნდა დაწყებულიყო, თუმცა, მოვლენები სხვაგვარად განვითარდა. შეხვედრა დაგეგმილ დროს არ შედგა, რადგანაც დავით დარჩიას კანდიდატურას კოალიციაში შემავალი სამი პარტიის არცერთი ლიდერი არ ეთანხმებოდა. დილიდანვე მიმდინარეობდა მხარდამჭერებსა და მოწინააღმდეგეებს შორის მოლაპარაკება, თუმცა, ჩვენი ინფორმაციით, უშედეგოდ.
ამის შემდეგ სტუმრებმა და კოალიციის წევრებმა მოსალაპარაკებლად ოზურგეთის მაჟორიტარი დეპუტატის, ზვიად კვაჭანტირაძის საცხოვრებელ სახლში გადაინაცვლეს. შეხვედრა დახურულ კარს მიღმა მიმდინარეობდა და მას მხოლოდ კოალიციაში შემავალი პარტიის ლიდერები, დეპუტატი კვაჭანტირაძე და სტუმრები _ ლაშა სამხარაძე და გოჩა მეგრელიშვილი ესწრებოდნენ.
შეხვედრა რამდენიმე საათის განმავლობაში მიმდინარეობდა, საიდანაც დრო და დრო საკმაოდ ხმამაღალი საუბარიც ისმოდა. შეხვედრის დასრულებისას ზვიად კვაჭანტირაძის სახლიდან გამოსულებმა “ოცნების“ წარმომადგენლებმა „გურია ნიუსთან“ კომენტარები გააკეთეს.
ლაშა სამხარაძე, “ქართული ოცნების“ დასავლეთ საქართველოს ზონის კოორდინატორი, “გურია ნიუსთან“ მცირე კომენტარით შემოიფარგლა: _ჯერ ვერ გავაკეთებ კომენტარს, რა, აქ საუბარი იყო, ზოგადად, შტაბის საკითხზე, ოზურგეთის პრობლემატიკაზე, დღეს შტაბის ხელმძღვანელის წარდგენა არ მოხდება
დიმიტრი კვერღელიძე, პარტია “თავისუფალი დემოკრატების“ ლიდერი: აქ საუბარი იყო ყველა იმ საკითხზე, რაც დღემდე არსებობდა, ჩემდა საბედნიეროდ, პირველი შემთხვევაა ამდენი ხნის განმავლობაში, რომ კოალიციის წარმომადგენლები ერთად დავსხედით, ძალიან მადლობელი ვარ ამისთვის. ამას ვითხოვდი და აქამდე ვერ მივაღწიე, დღეს მოხდა ეს, რაც ბატონი ზვიადის დამსახურებაა. საუბარი შედგა ყველა პრობლემაზე, კითხვებზე, რომელიც თქვენ მიერაცაა დასმული. მე ვითხოვ პასუხებს ამ კითხვებზე. ჩვენ გავაჟღერეთ ყველა ის კითხვა, რაც საზოგადოებას აწუხებს.
_ და პასუხები ამ კითხვებზე არ მიგიღიათ?
_ ვერ მივიღებდით პასუხებს, რადგან ადრესატები არ იყვნენ, ჩვენ მოვითხოვეთ, რომ კითხვები მიტანილი იქნას ადრესატამდე.
ზვიად კვაჭანტირაძე, ოზურგეთის მაჟორიტარი დეპუტატი: არავითარი გადაწყვეტილება არ მიგვიღია. გვქონდა მეგობრული შეხვედრა. ვისაუბრეთ ყველა თემაზე, რაც ოზურგეთში ხდება, ყველა შეკითხვებზე მივიღეთ პასუხები.
ამის შემდეგ მათ პარტია “ქართული ოცნების“ ოზურგეთის ოფისში გადაინაცვლეს და იქ გააკეთეს კომენტარები ჟურნალისტებისთვის. კოალიციის ლიდერებმა უამრავი მადლობა გადაუხადეს ოზურგეთის მაჟორიტარ დეპუტატს, ზვიად კვაჭანტირაძეს და მოწვეულ სტუმრებს, დღევანდელი შეხვედრისთვის.
გოჩა მეგრელიშვილი, გურიის შტაბის ხელმძღვანელი: _ ფაქტიურად, ანალიზი გაკეთებული გვაქვს. უახლოეს მომავალში მე ცენტრალურ შტაბში დავაყენებ ამ საკითხებს და უახლოეს მომავალშივე იქნება გადაწყვეტილი ოზურგეთში შტაბის უფროსის კანდიდატურის შესახებ.
ლაშა სამხარაძე, დასავლეთის ზონის კოორდინატორი: ყველა გადაწყვეტილება იქნება მიღებული კონსესუსის საფუძველზე. შტაბის ხელმძღვანელი იქნება ღირსეული კანდიდატი, რომლის ირგვლივ იქნება კოალიცია გაერთიანებული, ამომრჩეველი და ჩვენ ერთად ვიბრძოლებთ გამარჯვებისთვის.
ტიფო მიქატაძე, “რესპუბლიკური პარტიის“ ლიდერი: სასიამოვნოა, რომ ჩვენ დავბრუნდით კოალიციურ რეჟიმში, შევთანხმდით, რომ მომავალ კვირაში მივიღებთ გადაწყვეტილებას შტაბში ხელმძღვანელის დანიშვნასთან დაკავშირებით და გადავალთ საარჩევნო რეჟიმში. მე ძალიან კმაყოფილი ვარ დღევანდელი შეხვედრით. მინდა, მადლობა გადავუხადო ბატონებს ასეთი კონსტრუქციული და საქმიანი შეხვედრისთვის.
დიმიტრი კვერღელიძე: მადლობით მინდა დავიწყო, პირველ რიგში, სტუმრებს მადლობა და ბატონ ზვიად კვაჭანტირაძეს. რაც უნდა გასაკვირი იყოს, დღეს შეხვედრა პირველად შედგა კოალიციურ რეჟიმში. ჩვენ ვილაპარაკეთ ბევრ საკითხზე, ჟურნალისტებს პასუხი გაუცემელი გაქვთ ბევრ კითხვაზე. ჩვენ ამ ბატონებმა მოგვცეს პირობა, რომ ამ ამბავს მიიტანენ იქ, სადაც საჭიროა. ეს იქნება მართლაც საფუძველი იმისა, რომ ჩვენ არჩევნებში გავიმარჯვებთ. ასე რომ, კოალიცია ოზურგეთში არსებობს და ეს ბატონ ზვიადის დამსახურებაა და ბევრ კითხვებზე პასუხი გაცემულია, ბევრზე გასაცემია.
დავით დარჩია, ოზურგეთის რაიონული ორგანიზაციის თავმჯდომარე: მეც ასევე, მადლობა მინდა, გადავუხადო მოწვეულ სტუმრებს და ბატონ ზვიად კვაჭანტირაძეს, რომ დღეს მართლაც შედგა კოალიციურ რეჟიმში შეხვედრა. ჩავთვალოთ, რომ ეს იყო პირველი სამუშაო რეჟიმი, სხვადასხვა საჭირბოროტო საკითხებზე, რაც განვიხილეთ. მეც ველოდები, როდის მიიღებს ჩვენი ცენტრალური შტაბი გადაწყვეტილებას.