არმაზ ახვლედიანი: “ასეთია “ქართული ოცნების” არჩევანი 1 ოქტომბრიდან”
მან უარყო ბოლო დროს მედიაში გავრცელებული ინფორმაცია, “ქართული ოცნების” მხარდამჭერების, ნინო ბურჯანაძის პარტიას გადასვლის შესახებ და კონკურენტების მხრიდან სასაცილო პოლიტიკური ტრიუკი უწოდა: “დღეს ის რეალობაა, როდესაც უამრავი ადამიანი უერთდება “ქართულ ოცნებას”, 1 ოქტომბრის შემდეგ დგება დრო, როდესაც საქართველო უნდა გადავიდეს თვისობრივად ახალ ეტაპზე, “ქართული ოცნება” საპრეზიდენტო არჩევნებისთვის აქტიურად ემზადება და ამიტომ არანაირ გადინებაზე, მით უფრო მასობრივზე ლაპარაკი ზედმეტია. ერთი წლის წინ, მმართველი გუნდიდან გადასვლა იყო ღალატი და ქვეყნის დაქცევის ტოლფასი, დღეს ამაყი ვარ რომ ორი წევრის გადასვლა არანაირ პრობლემას არ წარმოადგენს, ყველა თავისუფალია არჩევანში. “ქართული ოცნება” და მისი ლიდერი ბიძინა ივანიშვილი აძლევენ ამის მაგალითს ჩვენს წევრებს,” – აღნიშნა ახვლედიანმა.
პარტიის აღმასრულებელმა მდივანმა, ასევე ისაუბრა კოალიციის საპრეზიდენტო კანდიდატის შანსებზე და გიორგი მარგველაშვილს საქართველოს კანდიდატი უწოდა: “პირველად საქართველოს უახლეს ისტორიაში ხდება ის, რომ თვისობრივად ახალი ტიპის, თანამედროვე, სამართლიან და არა ორმაგი სტანდარტებით მცხოვრებ და მოქმედ პიროვნებას აირჩევს საქართველო. სწორედ ასეთია ჩვენი კოალიციის კანდიდატი და ის არ არის მხოლოდ კოალიციის კანდიდატი, გიორგი მარგველაშვილი არის საქართველოს კანდიდატი. იმიტომ რომ საქართველო აკეთებს არჩევანს სამართლიანობის და მეტი დემოკრატიის სასარგებლოდ, აკეთებს არჩევანს იმის სასარგებლოს, რომ ქართული პოლიტიკის ცენტრში, დღეიდან, 1 ოქტომბრიდან და მუდამ იყოს ცენტრი უმთავრესი ფასეულობა – ადამიანი და ადამიანის ირგვლივ იყოს მთელი პოლიტიკა, ასეთია “ქართული ოცნების” არჩევანი 1 ოქტომბრიდან და ასეთი იქნება მანამ, სანამ “ქართული ოცნება” იქნება აქტიურ პოლიტიკაში.”
არმაზ ახვლედიანმა ასევე უპასუხა ჟურნალისტის შეკითხვას, დაუჭერს თუ არა “ქართული ოცნება” არასამთავრობო ორგანიზაციების კანდიდატს, თამარ ჟვანიას ცენტრალური საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარის პოსტზე: “საქართველოში დადგა დრო, როდესაც ცენტრალური საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარის კანდიდატურას აღარ განიხილავენ კაბინეტებში და ხელისუფლება კუთხეში შეყუჟული კი არ ფიქრობს იმაზე, რომ ისეთი თავმჯდომარე იპოვნოს, არჩევნები გააყალბოს და მოიგოს მერე, არამედ ასპარეზი კანონის მიხედვით საზოგადოების წარმომადგენლებს დაუთმოს და ყველაფერი იყოს მკაცრად შესაბამისობაში კანონთან. ცენტრალური საარჩევნო კომისიის ნებისმიერ ახალ თავმჯდომარეს თვისობრივად სხვა გარემოში მოუწევს საქმიანობა, მაშინ როცა ზეწოლა არ იარსებებს, ხელისუფლების მხრიდან ადმინისტრაციული რესურსის გამოყენება არ იქნება, უმთავრესი გამოწვევა. სირთულე ის იქნება თუ როგორ მოახერხებს დემოკრატიულ და კონკურენტულ გარემოში, როგორც ცივსისხლიანი ადმინისტრატორი არჩევნების ჩატარებას. ეს არჩევნები იქნება თავისი ფორმით და შინაარსით უპრეცედენტო საქართველოს უახლოეს ისტორიაში”, – განაცხადა ახვლედიანმა.