სატენდერო დოკუმენტაციაში მითითებულია, რომ 2200 ცალი უმაღლესი ხარისხის თეთრი ქაღალდი (ექსტრა) უნდა იყოს ორ ფენა, “ფენები შეწებილ მდგომარეობაში, ქაღალდის რულონის სიგანე 20-21 სმ, სიგრძე არანაკლებ 130მ, წონა არანაკლებ 1.2კგ. ხელსახოცს დროებით სარგებლობაში უნდა მოყვებოდეს 51 ერთეული სენსორული დისპენსერი, რომელიც უნდა მუშაობდეს როგორც ელემენტებზე, ასევე ელექტროენერგიაზე”.
სამინისტრო ტუალეტის ხელსახოცების შეძენაში 14 190 ლარის დახარჯვას გეგმავს.
ტუალეტის ქაღალდების შესაძენად კი 9 900 ლარი აქვს გამოყოფილი. სატენდერო დოკუმენტაციის თანახმად, ტუალეტის ქაღალდი უნდა იყოს “უმაღლესი ხარისხის, თეთრი (ექსტრა), ორ ფენა, ფენები შეწებილ მდგომარეობაში, ყოველ 11-13 სმ პერფორირებული, ქაღალდის რულონის სიგანე 12.5-13.5 მმ, სიგრძე არანკლებ 21 მეტრი, წონა არანაკლებ 840გრ. ქაღალდს დროებით სარგებლობაში უნდა მოყვებოდეს 74 ერთეული სმარტკლასის მექანიკური დისპენსერი, რომლის შუა ნაწილიდან უნდა გამოვიდეს ქაღალდი.”
ამავე დღეს გამოცხადებული კიდევ ერთი ტენდერის მიხედვით, სამინისტრო 1600 ლარის ღირებულების 1000 ლიტრი თხევადი საპონის შეძენასაც აპირებს, რომელიც უნდა იყოს “(ექსტრა), 4 ან 5 ლიტრიან ქარხნული დაფასოებით და ხელის დამარბილებელი თვისებით. საპონს დროებით სარგებლობაში უნდა მოყვებოდეს 51 ერთეული მექანიკური დისპენსერი, მოცულობა 250-350 გრ.”
აღსანიშნავია, რომ ფინანსთა სამინისტროს შპს “ვიდიჯი გრუპთან” დადებული ხელშეკრულების თანახმად, მიმდინარე წლის 31 ოქტომბერს 3 029 ლარის ღირებულების ტუალეტის ქაღალდები და ხელსახოცები აქვს შეძენილი.
იმის გასარკვევად თუ რაში სჭირდება ამდენი ტუალეტის ქაღალდი ფინანსთა სამინისტროს, პრესსამსახურში დავრეკეთ. პრესსამსახურის ხელმძღვანელმა, იმ მიზეზით, რომ ტენდერებთან დაკავშირებით პასუხის გაცემა არ შეეძლო, საჯარო ინფორმაციის გაცემაზე პასუხისმგებელ პირთან, ეკა ყაველაშვილთან გადაგვამისამართა.
_ საიდან გაქვთ ეს ინფორმაციები? _ გვკითხა ყაველაშვილმა.
_ შესყიდვების სააგენტოს საიტზე ატვირთული დოკუმენტაციებიდან…
_ არ ვიცი, რა უნდა გიპასუხოთ.
_ ის მაინც გვითხარით რამდენი ტუალეტია ფინანსთა სამინისტროში ამდენი ქაღალდი და ხელსახოცი რომ გჭირდებათ? _ ყაველაშვილმა შესყიდვების სამსახურში დეტალების გასარკვევად დრო ითხოვა.
მოგვიანებით კი გვითხრა, რომ ტენდერი 2014 წლისთვის გამოცხადდა:
_ რაც გავარკვიე ისაა, რომ ეგ 2014 წლის ტენდერია. ფინანსთა სამინისტროში კი 71 ტუალეტია. კიდევ რაიმეს დაზუსტება თუ გნებავთ, წერილობით მოგვმართეთ, _ გვითხრა ყაველაშვილმა.
პირადი ჰიგიენის ნივთებზე 67 700 ლარის დახარჯვას აპირებს შინაგან საქმეთა სამინიტრო.
“ჰიგიენური ქაღალდი, სამფენიანი; ჰიგიენური ქაღალდი ერთფენიანი; ჰიგიენური ქაღალდი, დიდი, ორფენიანი; ჰიგიენური ქაღალდი, პატარა, ორფენიანი; “ზეთის“ ხელსახოცი, შეკვრაში 200ც.ხელსახოცი; ქაღალდის ხელსახოცი სამზარეულოს სველი წერტილებისთვის; ხელსაწმენდი ორფენიანი, სუფრის, ხელსახოცი ელ.მოწყობილობასათვის; სველი ხელსახოცი ანტიბაქტერიალური შეკვრაში; ხელსახოცი, სხვადასხვა არომატით;.სველი ხელსახოცი ანტიბაქტერიული, სამგზავრო, შეკვრაში, ” _ ასეთი მოთხოვნები აქვთ ძალოვან უწყებაში.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს პრესსამსახურის ხელმძღვანელი, ნინო გიორგობიანი ამბობს, რომ სამინისტროს სხვადასხვა უწყებაში 40 000 თანამშრომელია:
_ ხელსახოცები სხვადასხვა არომატით, სველი, ანტიბაქტერიული ხელსახოცები სამგზავრო შეკვრაში, ჰიგიენური ხელსახოცების სხვადასხვა დასახელება… ეს ყველაფერი სჭირდება სამინისტროს და ამაში 67 000 ლარი უნდა დაიხარჯოს ბიუჯეტიდან?
_ ეს ერთი წლის მარაგია. ელემენტარული, ჰიგიენური საშუალებებია, რომელიც რამდენიმე ათას ადამიანს სჭირდება. ჯარს, სხვადსხვა უწყებებს, _ დაგვიკონკრეტა გიორობიანმა.
12 670 ლარის დახარჯვას აპირებს კულტურისა და ძეგლთა დაცვის სამინისტრო ხელის საშრობი ქაღალდების (ლაზერი); ტუალეტის ქაღალდების (დიდი და პატარა) და თხევადი საპნების შესაძენად.
შეფასებისა და გამოცდების ეროვნული ცენტრს 15 900 ლარის შესყიდვაზე აქვს ტენდერი გამოცხადებული.
“ხელის საშრობი ქაღალდი (ლაზერი) სიგრძე 190მ. სიგანე 25სმ. 800 ცალი; ტუალეტის ქაღალდი დიდი სიგრძე 150მ; სიგანე 10 სმ. ცალი 1300 ცალი; ტუალეტის ქაღალდი პატარა 3-ფენიანი, სიგანე 10-12 სმ. სიგრძე არანაკლებ 21 მ-ისა, 60 ცალი; თხევადი საპონი მაღალი ხარისხის, ანტიბაქტერიული ხელის დასაბანი თხევადი საპონი, არომატიზირებული, მექანიკური დისპენსერისთვის 5 ლიტრიან პლასტმასის ჭურჭელში 100 ცალი; ანტიბაქტერიული, ხელის სველი ხელსახოცი, შეფუთვაში არანაკლებ 12ცალი 500 შეკვრა.” _ ეს მოთხოვნები აქვს სატენდერო დოკუმენტაციაში შეფასებისა და გამოცდების ეროვნული ცენტრს.
ჩვენ შევეცადეთ კომენტარები კულტურისა და ძეგთლა დაცვის სამინისტროდან, ასევე შეფასებისა და გამოცდების ეროვნული ცენტრისგანაც მიგვეღო, თუმცა, პრესსამსახურების ხელმძღვანელებთან დაკავშირება ვერ მოხერხდა.