ფრაქცია “ქართული ოცნების” თავმჯდომარე გია ვოლსკი მიიჩნევს, რომ ოთარ ფარცხალაძის წინააღმდეგ “ნაციონალური მოძრაობის” მიერ ატეხილი ბინძური კამპანია იმ გახმაურებულ საქმეებს უკავშირდება, რომელსაც პროკურატურა იძიებს. ვოლსკის განმარტებით ნაციონალები ცდილობენ საზოგადოების ყურადღების გაფანტვას.
“ოთარ ფარცხალაძე და მისი უწყება ენერგიულად შეუდგა საქმეს, რამაც ოპოზიცია შეაშფოთა. არალოგიკურად ჟღერს, რომ ადამიანი ცხოვრობდეს, სწავლობდეს ან მოღვაწეობდეს გერმანიის ტერიტორიაზე, თავისუფალი გადაადგილების საშუალება ჰქონდეს და ამავე დროს, მას რაიმე მძიმე ბრალდება ჰქონდეს წაყენებული, ისეთი როგორზეც “ნაციონალური მოძრაობა” საუბრობს.”
მთავარი პროკურორის თანამდებობიდან განთავისუფლება არასწორად მიაჩნია “ქართული ოცნების” პოლიტსაბჭოს მდივან არმაზ ახვლედიანს. როგორც ის აღნიშნავს, მისასალმებელია ფარცხალაძის მიერ საკუთარ ბრალეულობებზე ღიად საუბარი.
“მივესალმები იმას, რომ მთავარმა პროკურორმა თავის ბრალეულობაზე ისაუბრა, მივესალმები იმას, რომ ვამბობთ რაც არის სიმართლე. ეს არის ერთადერთო სწორი გზა, მაგრამ უნდა გვახსოვდეს, რომ ყველა სახის აღიარებას აქვს სხვადასხვა, შესაბამისი სასჯელი. თუკი ადამინს ათი წლის წინ ჩადენილი აქვს დანაშაული და დღეს ამ დანაშაულის კვალი არ არსებობს, ანუ ყველაფერი გაბათილდა და მოიხსნა, ამის გამო მას აეკრძალოს ქვეყნის სამსახურში ყოფნა, არასწორად მიმაჩნია”.
ოპოზიციის მხრიდან გეგმაზომიერ შეტევად შეაფასა ფარცხალაძის ნასამართლეობის წინა პლანზე წამოწევა ბიძინა ივანიშვილის ყოფილმა მრჩეველმა გია ხუხაშვილმაც. მისი თქმით, არსებობს კითხვები, რომელთაც ადეკვატური პასუხები უნდა გაეცეს და სასწრაფოდ დაიხუროს თემა. ხუხაშვილის განცხადებით, ფარცხალაძემ ყველაფერი უნდა გააკეთოს, რომ მის გამო ხელისუფლება უხერხულ მდგომარეობაში არ ჩავარდეს.
“ფარცხალაძეს პირადად არ ვიცნობ, თუმცა ფაქტია, რომ მასზე შეტევა განხორციელდა. ვფიქრობ, რომ ეს თემა ან ძალიან სწრაფად, ზუსტი პასუხებით უნდა დაიხუროს ან მე მის ადგილზე თავად მივიღებდი შესაბამის გადაწყვეტილებებს, რომ არც ხელსუფლება ჩამეყენებინა უხერხულობაში და არც საკუთარი თავი. თუ ეს თემა არ დაიხურება, ჩვენ დიდი პრობლემები გვექნება უცხოეთში. იმ პოლიტიკურ კონტექსტს, რასაც „ნაციონალური მოძრაობა” ავითარებს, ფარცხალაძის საქმე მხოლოდ გააძლიერებს და ეს საერთოდ სამართალწარმოებასაც დააზიანებს და ხელისუფლებასაც. თუმცა კანონი არ ავალდებულებს ხელისუფლებას, რომ იგი გადააყენოს”.
“ნაციონალური მოძრაობის” მიზანმიმართულ გეგმად და ფარცხალაძის დისკრედიტაციად აფასებს უგულავას განცხადებას ფრაქცია “ქართული ოცნება-კონსერვატორების” თავმჯდომარე გიგა ბუკიაც. მიზეზად ისიც იმავეს ასახელებს, რასაც ვოლსკი -მთავარი პროკურატურის მიეს გახმაურებელი საქმეების გამოძიების დაწყებას.
“პროკურატურამ იმ საქმეების გამოძიება დაიწყო, რომელთაც “ნაციონალური მოძრაობის” დანაშაულებამდე მივყავართ. მათ კი ძალიან კარგად იციან რა აქვთ ჩადენილი და არ სურთ ყველაფერს აეხადოს ფარდა. პროკურატურა აქტიურ ფაზაში გადავიდა. ნაციონალები კი ყველა ხერხით და მეთოდით ხელის შეშლას გეგმავენ”.
პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის თავმჯდომარე ეკა ბესელია მიიჩნევს, რომ ფარცხალაძემ საზოგადოებისთვის გაკათებულ განცხადებაში ყველა კითხვას გასცა პასუხი. ბესელია მთავარი პროკურორის გათავისუფლების საჭიროებას და აუცილებლობას ვერ ხედავს.
“კანონი არ დარღვეულა, როდესაც მისი გამწესება მოხდა იუსტიციის მინისტრის წარდგინებით ამ პოზიციაზე. დარწმუნებული ვარ, ფარცხალაძე თავადაც ისურვებდა, რომ მის ცხოვრებაში ასეთი უსიამოვნო ფაქტი არ მომხდარიყო. კანონის მიხედვით, აღნიშნული ინფორმაციის დადასტურების შემთხვევაში მთავარ პროკურორს უფლებამოსილება არ უნდა შეეზღუდოს”.
ბესელიასგან განსხვავებული აზრი აქვს საარჩევნო და პოლიტიკური ტექნოლოგიების კვლევითი ცენტრის დირექტორ კახი კახიშვილს. მისი თქმით, ისეთი დაწესებულების პირველი პირი, რომელიც ახორციელებს საპროცესო ხელმძღვანელობას, აბსოლუტურად სუფთა უნდა იყოს კანონთან მიმართებაში.
“მთავარი პროკურატურა არის ის დაწესებულება, რომელიც ახორციელებს საპროცესო ხელმძღვანელობას ყველა იმ უწყებაზე სადაც მზადდება გამოძიება. მისი პირველი პირი უნდა იყოს აბსოლუტურად სუფთა კანონთან მიმართებაში, არ აქვს მნიშვნელობა გაქარწყლებულია თუ არა ის დანაშაული. არის დოკუმენტი, კონკრეტულად გერმანიის სასამართლოს განაჩენი, სადაც წერია, რომ პირობითად ოთარ ფარცხალაძე გასამართლდეს ყაჩაღობისთვის და სასჯელის ზომაც განსაზღვრულია. მთავარი პროკურატურის თემა ყოველთვის იქნება საპრობლემო, მანამ, სანამ პროკურატურა არის აღმასრულებელი ხელისუფლების ნაწილში”.
მთავარი პროკურორის ნასამართლობის თემას გამოეხმაურა “დემოკრატიული მოძრაობის” ლიდერი ნინო ბურჯანაძე, რომელმაც განაცხადა, რომ „ნაციონალურ მოძრაობას” არ აქვს მორალური უფლება სამართლიანობაზე ლაპარაკობდეს. მისივე თქმით ოთარ ფარცხალაძე „ნაციონალური მოძრაობის” მმართველობის დროსაც საკმაოდ სერიოზულ თანამდებობებზე მუშაობდა და იმ დროს მისი წარსულით არ დაინტერესებულან. ბურჯანაძე მიიჩნევს, რომ მთავარი პროკურორი უნდა იყოს სუფთა წარსულის და ფარცხალაძის ამ თანამდებობაზე დანიშვნას „ქართული ოცნების“ საკადრო პოლიტიკის კრახად აფასებს.
“პროკურორის თანამდებობა არის პოლიტიკური თანამდებობა, რომელზე მუშაობასაც სჭირდება არა მარტო სამართლებრივი უფლება, არამედ, სჭირდება მორალური უფლებაც. ადამიანს, რომელიც გასამართლებული იყო მძიმე დანაშაულისათის, არ აქვს არც მორალური და არც პოლიტიკური უფლება, ეკავოს მსგავსი თანამდებობა. საინტერესოა, იცოდნენ თუ არა ამ ფაქტის შესახებ ხელისულფების უმაღლესმა პირებმა? და თუ იცოდნენ, ეს იქნება ნათელი გამოხატულება „ქართულიოცნების” საკადრო პოლიტიკის კრახისა”.
შეგახსენებთ, რომ გიგი უგულავას განცხადების თანახმად, მთავარი პროკურორი ოთარ ფარცხალაძე გერმანიაში 2001 წლის 16 იანვარს ყაჩაღური ქურდობისთვისაა გასამართლებული აუსბურგის რაიონული სასამართლოს მიერ, სადაც მას გერმანიის სისხლის სამართლის კოდექსის 249-ე და 252-ე მუხლებით ძირითადი სასჯელი პატიმრობა 1 წელი და 3 თვე მიესაჯა.