ვიქტორ ჯაფარიძე: “ხუდონჰესის პროექტზე სამთავრობო კომისიის შექმნა ურიგო არ იქნება”
14:03; 5.03.2014
ალბათ ენერგეტიკის სამინისტრო უფრო კომპეტენტური იქნება პასუხის გაცემაში. პირადად მე რასაც ვხედავ, როგორც ამ კუთხის წარმომადგენელი, მთავრობის წევრი თუ საზოგადოების რიგითი წევრი, ძალიან აქტიურია საზოგადოების ჩართულობა, როგორც მოსახლეობის, ისე ადგილობრივი არასამთავრობო და საერთაშორისო ორგანიზაციების. კარგი იქნება თუ ამაში ექსპერტებიც ჩაერთვებიან.” _ აცხადებს “გურია ნიუსთან” საუბრისას სასჯელაღსრულების, პრობაციისა და იურიდიული დახმარების საკითხთა მინისტრი სოზარ სუბარი.
კომენტარი მინისტრმა ექსპერტთა ოთხეულის: ლევან კალანდაძის, ირაკლი ლექვინაძის, გიორგი აბაშიშვილისა და ლევა ალაფიშვილის ინიციატივაზე გააკეთა. ხუდონჰესთან დაკავშირებით, ექსპერტებმა, სამთავრობო სამუშაო კომისიის შექმნის ინიციატივა სამშაბათს დააყენეს და პრემიერ მინისტრ ირაკლი ღარიბაშვილს წერილით მიმართეს.
ინიციატივაზე კომენტარს აკეთებს მესტიის მაჟორიტარი დეპუტატი ვიქტორ ჯაფარიძე.
“მე ვთვლი, რომ ამ საკითხის გადაწყვეტა დიალოგის რეჟიმში უნდა მოხდეს. აუცილებელია ოქროს შუალედი ინახოს. შესაძლოა აუცილებელიც არის კომისიის შექმნა. ძალით და ჩხუბით არაფერი გაკეთდება.  დიალოგის რეჟიმში ვართ გადასულები და რა თქმა უნდა, ასეც უნდა იყოს, განსხვავებით სააკაშვილის ხელისუფლებისაგან, რომელიც მხოლოდ  იარაღსა  და კუნთებზე იყურებოდა. ვთვლი, რომ არ იქნება ურიგო სამთავრობო კომისიის შექმნა.
თუ სამთავრობო დონეზე მოხდება კომისიის შექმნა და პრემიერის ხელდასმით, რა თქმა უნდა  ქმედუნარიანი იქნება. ეს რიგითი კომისია ხომ არ არის. როცა კომისიაში  მინისტრები შედიან, აუცილებლად ქმედუნარიანი იქნება.
ხაიშელები თუ მეტყვიან, რომ ამ კომისიაში მე უნდა ვიყო მათი წარმომადგენელი, ჩავერთვები. კიდევ ვიმეორებ, სამთავრობო კომისიის შექმნა,  ჯერჯერობით, ექსპერტთა მოსაზრებაა, თუმცა დიალოგის რეჟიმს ყოველთვის მხარს  ვუჭერ.”
"ქალაქი მოზარდების თვალით"