ლელა იმედაშვილმა, რომელიც ოზურგეთის საგანმანათლებლო რესურსცენტრის უფროსი იყო, გასულ კვირას, ჩვენთან საუბრისას დაადასტურა, რომ მის უკვე ყოფილ თანამდებობაზე, ამავე ცენტრის მთავარი სპეციალისტი, ნანიკო ნაცვალაძე ინიშნებოდა, მაგრამ როგორც აღმოჩნდა, ხელისუფლებას ნაცვალაძე თვალში არ მოუვიდა. წყაროს ინფორმაციით, ნაცვალაძეს სწორედ საარჩევნო გამოცდილების არქონა მოუმიზეზეს და ოზურგეთის საგანმანათლებლო რესურსცენტრის პოსტზე, მეორე საჯარო სკოლის დირექტორი, ირინა ინარიძე გაუშვეს. ნაცვალაძისგან განსხვავებით, ინარიძეს საარჩევნო გამოცდილება, ჯერ კიდევ შევარდნაძის დროიდან მოყოლებული, დიდი აქვს (ისევე, როგორც ლელა იმედაშვილს. რედ.) _ ოზურგეთის საგანმანათლებლო რესურსცენტრის ახალი ხელმძღვანელი, რევოლუციამდე სამხარეო ადმინისტრაციაში საკმაოდ მაღალ თანამდებობას იკავებდა და შესაბამისად, არჩევნების ორომტრიალშიც იყო ჩართული.
მეორე საჯარო სკოლის დირექტორად ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის კულტურის სამსახურის უფროსი მარინა ჯაფარიძე გადაისროლეს. ამ უკანასკნელს დიდი საარჩევნო გამოცდილება ნამდვილად არ აქვს, შესაბამისად, სავარაუდოა, რომ ოზურგეთის კულტურის სამსახურის უფროსის თანამდებობას, არჩევნებისთვის მორგებული კადრი დაიკავებს, რომლის ვინაობა ამ დრომდე არ სახელდება.
გურიის გუბერნატორი, ვალერი ჩიტაიშვილი ჩვენთან საუბრისას ამბობს, რომ საკადრო ცვლილებებს არჩევნებთან საერთო არაფერი აქვს:
_ ეს მუდმივი, მუშა პროცესია და მას საერთო არაფერი აქვს არჩევნებთან. თუმცა, საარჩევნო სამზადისში ადამიანი მუდამ არის.
_ თანამდებობებზე საარჩევნო გამოცდილების მქონე კადრების დანიშვნა რას ნიშნავს?
_ თქვენ ფიქრობთ რომ ახლადდანიშნულ ადამიანებს სხვა გამოცდილება არ აქვთ?! დარწმუნებით გეტყვით, რომ თანამდებობებზე კადრები იმ გამოცდილებით ინიშნებიან, რომლის გამოცდილებაც იმ სფეროში გააჩნიათ, _ გვითხრა ჩიტაიშვილმა.
ხელისუფლებისგან განსხვავებით, ოპოზიციურ სპექტრში დიდი გააქტიურება არ შეიმჩნევა. ამ ეტაპზე, გურიაში, პოლიტიკურ არენაზე ყველაზე მეტად ალასანიას “გაერთიანებული დემოკრატები” ჩნდებიან, რომლებიც ხელისუფლების ყველა გადაწყვეტილების შემდეგ ბრიფინგს მართავენ.
ოპოზიციური პარტიების უმრავლესობას ოფისები დაკეტილი აქვთ და მათი პოვნა, თითქმის შეუძლებელია. განსხვავებით ოზურგეთისა და ლანჩხუთისა, ჩოხატაურის საკრებულოში ოპოზიციონერი დეპუტატები დუმან და როგორც ფაქტები მოწმობენ, ხელისუფლების კრიტიკას მკაცრად ერიდებიან.
ოპოზიციური პარტიების წარმომადგენლებს, ამ ეტაპზე, რეგიონებთან დაკავშირებული კონკრეტული სამოქმედო გეგმები არ გააჩნიათ. თუმცა, ყველა პარტიაში თუ ბლოკში, იციან, რომ ხელისუფლება საარჩევნო სამზადისში აქტიურად ჩაერთო.
“ქრისტიან-დემოკრატების” ერთ-ერთი ლიდერი, ინგა გრიგოლია ჩვენთან საუბრისას ამბობს, რომ საარჩევნო სამზადისში პრეზიდენტიც აქტიურად მონაწილეობს და მიიჩნევს, რომ ეს მის მომავალ თანამდებობას უკავშირდება:
_ ბოლო პერიოდში ეს სამზადისი უკვე სახეზეა. ყველაზე თვალსაჩინოა, რომ მიშა ჩაერთო აქტიურად. ბოლო დროს საუბრობენ იმაზე, რომ, შეიძლება, სააკაშვილი საპარლამენტო სიას ჩაუდგეს სათავეში და პარლამენტის თავმჯდომარედ მოგვევლინოს. ანუ, გადადგება არჩევნების წინ. მგონია, რომ მისი გააქტიურებაც ამას უკავშირდება
_ ქალბატონო ინგა, გინდა თქვათ, რომ საქართველოს ხელისუფლება რუსეთის მაგალითს გადმოიღებს, რომლის თანახმადაც შესაკრებთა გადანაცვლებით ჯამი არ იცვლება?
_ დაახლოებით, მაგრამ პრემიერობის ნაცვლად, შეიძლება ის მოგვევლინოს პარლამენტის თავმჯდომარედ. ეს ვერსია ძალიან აქტუალურია ამ ბოლო დღეებში, რაც იმას ნიშნავს, რომ არჩევნებში მათ არ უნდა აიღონ უმრავლესობა. წინააღმდეგ შემთხვევაში, სააკაშვილი გახდება პარლამენტის სპიკერი და ოთხი წლის შემდეგ, ისევ შეეცდება გახდეს პრეზიდენტი.
საქართველოს მედია კლუბის თავმჯდომარე მაგდა პოპიაშვილი ამბობს, რომ ოპოზიცია არჩევნების მოგებას მხოლოდ სწორი და მიზანმიმართული აქტივობების შედეგად შეძლებს:
_ გაცხარებული საარჩევნო კამპანია აქვთ ნაციონალებს. ეს აისახება, როგორც მათ ზოგად პიარაქტივობებზე, ისე ადმინისტრაციული რესურსის გადახალისებაზე. ორივე მიმართულებით აქტიურად მუშაობენ, ოპოზიციისგან განსხვავებით
_ შეძლებს ოპოზიცია სერიოზული წინააღმდეგობის გაწევას?
_ ასეთ მდგომარეობაში დიდხანს თუ იქნება, ვერ შეძლებს. “ქრისტიან-დემოკრატები” წაიღებენ თავის 10 პროცენტს, დანარჩენი ოპოზიციის საქმე კი იმის მიხედვით იქნება, რამდენად დაიწყებენ სწორ და მიზანმიმართულ აქტივობებს, თუ, რა თქმა უნდა, ამ ერთწლიან მონაკვეთში რაიმე ახალი ძალა არ გამოჩნდა, რომელიც ოპოზიციური ველის დიდ ნაწილს აითვისებს, ან თავად ხელისუფლება არ დაუშვებს რამე ისეთ შეცდომას, რაც ოპოზიციას აქტიურობის საბაბს მისცემს
_ ხელისუფლების შეცდომებს ელით? ექსპერტები მიიჩნევენ, რომ ხელისუფლებამ საკუთარ შეცდომებზე ბევრი რამ ისწავლა და მიაჩნიათ, რომ მსგავს ნაბიჯებს აღარ გადადგამს.
_ შეცდომას ნაკლებად ველი, მაგრამ ერთ-ერთ ვერსიად განვიხილავ. თუმცა, ისეთ შეცდომას, რაც მათ პოლიტიკურ კარიერას დაასრულებს, რა თქმა უნდა არ ველი.
ოპოზიციონერი თეო ტლაშაძე მიიჩნევს, რომ შეუძლებელი არაფერია, მათ შორის ოპოზიციის არჩევნებში გამარჯვება:
_ ხელისუფლება საარჩევნო ფაცი-ფუცშია და არა სამზადისში. იმის თქმა, რამდენად შეუძლია ოპოზიციას მოიგოს ეს არჩევნები, დღეს მიჭირს. ეს დღეს, თუმცა, ხვალ რა იქნება, ამას დრო გვიჩვენებს. იმის ფონზე, რომ შიდა ქართლის გუბერნატორად დაინიშნა გიორგი ტატიშვილი, რომელიც სპეცოპერაცია “არჩევნების” შემოქმედი იყო და პირდაპირ საარჩევნო უბანზე იარაღით ატერორებდა კომისიის წევრებს, მის მოადგილედ კი _ ბასიშვილის ზონდერ-ჯგუფის ხელმძღვანელი კახნიაშვილი, გამარჯვებაზე საუბარი ცოტა რთულია, თუმცა, არა შეუძლებელი. ალბათ, ამ ყველაფრის გათვალისწინებით, გესმით რამხელა ბრძოლა იქნება საჭირო. თუმცა, აზრი ყველაფერს აქვს, ვნახოთ, _ თქვა “გურია ნიუსთან” საუბრისას ტლაშაძემ.