თუ საქართველო აირჩევს გზას რუსეთისკენ, ანუ რას დაკარგავს ან/და მიიღებს საქართველო რუსეთთან ალიანსით – "გურია ნიუსი" მასალების სერიას იწყებს, რომლის მიხედვითაც საზოგადოებას საკითხზე პოლიტიკური თუ სამოქალაქო სექტორის წარმომადგენლების მოსაზრებებს სთავაზობს. პირველი რესპონდენტი საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრის ყოფილი მოადგილე, პარტია "თავისუფალი დემოკრატების" ერთ-ერთი ლიდერი, დავით ზალკალიანია.
იგი ცალსახად უჭერს მხარს ქვეყნის ევროპულ კურსს და სტატიაში საქართველოს ამ მიმართულებით სვლის უპირატესობებზე საუბრობს. მისი თქმით, თუ საქართველო აირჩევს გზას რუსეთისკენ, ყველა იმ სიკეთეს დაკარგავს, რასაც ქვეყნის ევროპასთან ინტეგრაცია სთავაზობს. სტატიის დასკვნით ნაწილში კი, ზალკალიანი ცდილობს, არგუმენტებით გაამყაროს მოსაზრება ქვეყნის რუსეთის გზით სვლის უარყოფითი მხარეების შესახებ.
დავით ზალკალიანი: "მნიშვნელოვანია, რომ საქართველომ ევროატლანტიკური ინტეგრაციის გზაზე აუცილებლად იაროს. ეს ჩვენი ხალხის არჩევანია. ვფიქრობ, ქვეყნის განვითარების, ეკონომიკური მოდერნიზაციისა და დემოკრატიული ინსტიტუტების მშენებლობისთვის უაღრესად მნიშვნელოვანია იმ ფასეულობების დამკვიდრება, რასაც ევროპა გვკარნახობს.
ამისთვის, ერთ-ერთი წინ გადადგმული ნაბიჯია ასოცირების შეთანხმება, რომელიც, რა თქმა უნდა, ევროკავშირში საქართველოს გაწევრიანების ხელშეკრულება არ არის, მაგრამ ევროკავშირთან პოლიტიკური დაახლოების და თანმიმდევრულ ეკონომიკურ ინტეგრაციას გულისხმობს.
ასევე, მნიშვნელოვანია ამერიკის შეერთებულ შტატებთან სტრატეგიული პარტნიორობის განვითარება, რადგანაც ორივე – ევროკავშირიც და ამერიკაც ჩვენი მეგობრები არიან. მიმაჩნია, რომ ეს პროცესი საქართველოს ძალიან ბევრ სიკეთეს მოუტანს. თუნდაც, იმ კუთხით, რომ საქართველოს კანონმდებლობა და ეკონომიკური განვითარება ევროპულთან შესაბამისობაში მოვა. ამდენად, იმ სოციალურ-ეკონომიკურ უპირატესობებს, რაც ევროპაში არსებობს, ქართველი ხალხი საკუთარ თავზე იგრძნობს. ამისთვის კი, ძალიან მნიშვნელოვანი იქნება ევროპასთან ღრმა და ყოვლისმომცველი თავისუფალი ვაჭრობა, რომლის 80 პროცენტი უკვე ამოქმედებულია.
მნიშვნელოვანია, ჩვენმა ხელისუფლებამ, იმის ნაცვლად, რომ ორიენტირი რუსეთთან ვაჭრობაზე აიღოს, აქცენტები ამ მიმართულებით გადმოიტანოს და ჩვენი ეკონომიკის ყველა დარგი ევროპასთან ჰარმონიზაციაში მოიყვანოს. ამისთვის კი, ბევრი რამაა გასაკეთებელი: იგივე სურსათის უვნებელყოფა, საკანონმდებლო ბაზის შექმნა, ევროპისგან ინვესტიციების მოზიდვა. 500 მილიონიანი ევროპული ბაზარი საქართველოს ძალიან ბევრ სიკეთეს მოუტანს. მოსახლეობას საშუალება მიეცემა ცივილიზებული სავაჭრო ურთიერთობები ჰქონდეს ევროპასთან და პოლიტიკურ კონიუნქტურაზე დამოკიდებული არ იყოს. რუსეთი კი ჩემპიონია, როცა ცდილობს პოლიტიკურ მიზნებს ქვეყანაზე ეკონომიკური ზეწოლის გაძლიერებით მიაღწიოს.
ევროპასთან ურთიერთობას უპირატესობა იმ თვალსაზრისითაც აქვს, რომ ქვეყანაში განვითარდება და გამყარდება საერთო ევროპული ფასეულობები, როგორიცაა ვთქვათ, დემოკრატია, კანონის უზენაესობა, კარგი მმართველობა, ადამიანის უფლებები, თავისუფლების ძირითადი პრინციპები.
გარდა ამისა, ევროპა და აშშ გვეხმარება და იმედია, მომავალშიც დაგვეხმარება, ჩვენი ქვეყნის სუვერენიტეტის, საერთაშორისოდ აღიარებულ საზღვრებში ტერიტორიული მთლიანობის განმტკიცებასა და კონფლიქტის მშვიდობიანი გზით მოგვარების ხელშეწყობაში. ეს კი, აუცილებლად გვჭირდება. ასევე, ამ გზით სვლის უპირატესობაა ისეთ საკითხებში ჰარმონიზაცია და თანხვედრა, როგორიცაა მაგალითად, საზღვრის მართვა, ტერორიზმთან, ნარკოტიკებით უკანონო ვაჭრობასთან, ორგანიზებულ დანაშაულთან, ადამიანის ტრეფიკინგის წინააღმდეგ და სხვა გამოწვევებთან ბრძოლაში მხარდაჭერა.
უაღრესად მნიშვნელოვანია, საქართველომ ევროკავშირთან ვიზის ლიბერალიზაციის სამოქმედო გეგმის ეფექტიანი შესრულება უზრუნველყოს და დაასრულოს მეორე ფაზა, რათა საქართველოს მოქალაქეებმა იმ სიკეთით ისარგებლონ, რასაც ევროპასთან თავისუფალი მიმოსვლა და გადაადგილება ჰქვია. დარგობრივი და ეკონომიკური პოლიტიკის სფეროში ისეთი დარგების განვითარება, როგორიცაა ტრანსპორტი, ენერგეტიკა, გარემოს დაცვა, სოფლის მეურნეობა, ტურიზმი, ჯანდაცვა, განათლება, კულტურა, სამოქალაქო საზოგადოება… – ეს ყველა ის სიკეთეებია, რომელსაც ჩვენი ხალხი აუცილებლად იგრძნობს იმ შემთხვევაში, თუ საქართველო ევროპული ინტეგრაციისკენ ივლის.
იმ შემთხვევაში თუ საქართველო წავა რუსეთისკენ, ეს ყველა სიკეთე, რა თქმა უნდა, დაიკარგება, რადგან რუსეთისთვის ეს ყველაფერი უცხოა. ჩვენ გამოვცადეთ საბჭოთა პერიოდი. მართალია, დღეს საბჭოთა კავშირი არ არის, მაგრამ რუსეთის ხელისუფლების მმართველობის დღევანდელი სტილი არაფრით არ განსხვავდება საბჭოური მმართველობის მეთოდისგან. მართალია, იქ საბაზრო ეკონომიკა არის, მაგრამ ჩარჩოებში მკაცრადაა მოქცეული და ძალიან დიდია სახელმწიფოს ჩარევა.
გადახედეთ თუნდაც, დიდ რუსულ კორპორაციებს, როგორიცაა "გაზპრომი", "ლუკოილი" და ა.შ. თითქოს დამოუკიდებლები არიან, მაგრამ რეალურად სახელმწიფო აკონტროლებს. იგივე, კორუფციაც, რომელიც ასე ყვავის რუსეთის ფედერაციაში. ხელისუფლების მმართველობის სტილი ძალიან ახლოს არის კორუფციულ ელემენტებთან. ასევე, კრიმინალთან, რომელიც ასე არის გააქტიურებული; ქურდული სამყარო, რომელიც ძალიან აქტიურადაა ჩართული სახელმწიფო მმართველობის სტრუქტურაში; მედიის თავისუფლებაც – ერთი თავისუფალი მედია გამოცემა არ ფუნქციონირებს რუსეთში. სახელმწიფო მთლიანად აკონტროლებს ამ  სივრცეს. რუსეთში არ არსებობს დემოკრატიული ინსტიტუტები და სამოქალაქო საზოგადოება. არასამთავრობო ორგანიზაციების დაფინანსებას ძალიან მკაცრად აკონტროლებს სახელმწიფო ინსტიტუტები და ყველა გრანტი, რომელსაც ეს ორგანიზაციები მოიპოვებენ, ძალიან სერიოზული სახელმწიფო მარწუხების ქვეშაა.
აი, ეს არის ის, რასაც რუსეთი გვკარნახობს და იმ შემთხვევაში, თუ საქართველო აირჩევს გზას რუსეთისკენ, ეს არის ის რეალობა, რაც საქართველოს მოსახლეობას ელის."