სასოფლო-სამეურნეო სამუშაოების ჩასატარებლად განკუთვნილი 30-ლარიანი ვაუჩერების გაცემასთან დაკავშირებით, სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ზაზა გოროზიამ განცხადება დეკემბრის დასაწყისში გააკეთა. მისი თქმით, ქვეყნის მასშტაბით 3400 სოფელში 800 000-მდე ვაუჩერი გაიცემა.
რაში გამოიყენებენ გლეხები და რამდენად წადგება თითქმის არაფრის გარეშე დარჩენილ სოფელს 30-ლარიანი ვაუჩერი? ამის გარკვევას “კარმიდამო ჩემი” თავად მოსახლეობასთან შეეცადა.
როგორც აბაშის მკვიდრი დაზმირ მიქაძე გვეუბნება, 30 ლარი მათ საჭიროებებს, მარტივად რომ ვთქვათ, მინიმალურადაც ვერ შველის, რადგან დიზელის საწვავზე და სასუქზე მაღალი ფასები ისევ უცვლელია. გარდა ამისა, დაზმირ მიქაძის თქმით, სამეურნეო ტექნიკის დაქირავება იმდენად ძვირი ჯდება, რომ ეს თანხა, შეიძლება, მხოლოდ საკარმიდამო ნაკვეთის დახვნის ხარჯზე იყოს საკმარისი.
მიქაძისგან განსხვავებით, ამ ვაუჩერს სახელმწიფოს მხრიდან “საარჩევნო წყალობად” მიიჩნევს სენაკის მკვიდრი, ნოდარ ბერაია: “ესეც კარგია, ნეტა სულ არჩევნები იყოს! ისე მაინც არავის ვახსოვართ. საარჩევნო წყალობაა, მეტი რა დავარქვა, აბა? 30 ლარად განვითარებული საოჯახო მეურნეობა ვინმეს უნახავს? სანამ ესენი რამეს მოიფიქრებენ, გლეხი აღარ დარჩება და მერე გინდა განავითარონ სოფლის მეურნეობა და გინდა _ არა. რასაც მომცემენ, ყველაფერს ავიღებ, მაგრამ, სამარცხვინო ის არის, რომ ეს მარტო არჩევნების დროს ხდება,” _ გვეუბნება ნოდარ ბერაია.
ექსპერტი სოფლის მეურნეობის საკითხებში პაატა კოღუაშვილი 30-ლარიანი ვაუჩერების დარიგებას “24 000 000 ლარის წყალში გადაყრად” აფასებს “კარმიდამო ჩემთან” საუბარში: “არაერთხელ მითქვამს და ახლაც ვაფიქსირებ, რომ ერთჯერადი, კამპანიური ხასიათის ღონისძიებები შედეგს არ მოგვცემს, მითუმეტეს, სოფლის მეურნეობაში. წინა წლებშიც იყო 20 ლიტრი დიზელის და 20 კგ სასუქის დარიგების კამპანიები, მაგრამ არც ის იყო ეფექტური, რადგან ზოგი იმ სასუქს და დიზელს ყიდდა. შედეგად სოფლის მეურნეობის სფეროში არანაირი წინსვლა ასეთი სახის კამპანიებით არ მიგვიღია. ანალოგიური ეფექტი ექნება 30-ლარიანი ვაუჩერის დარიგებას. ვფიქრობ, ამ კამპანიისთვის გამოყოფილი თანხა, ჯამში _ 24 მლნ ლარი, წყალში გადაყრილი ფულია თუნდაც იმიტომ, რომ 30 ლარი გლეხს რომელიმე ერთი სასოფლო-სამეურნეო ღონისძიების გასახორციელებლადაც არ ეყოფა. მაგალითად, 50 კგ სასუქის ღირებულება შარშან ოფიციალურად 36 ლარი იყო, თუმცა, რეალურად სასუქის შეძენა მხოლოდ 40-45 ლარად იყო შესაძლებელი. ამასთან, პირველ ჯერზე ერთი ჰექტარი მიწის გამოსაკვებად 150 კილოგრამი სასუქია საჭირო, მეორე ჯერზე კი _ 250 კილოგრამი. ამასთან, დასავლეთ საქართველოში, სასუქის გარდა, ფოსფორი და კალიუმიცაა საჭირო, რაც, ბუნებრივია, დამატებით ხარჯებთანაა დამოკიდებული. ამდენად, ეს 30 ლარი ძალიან მიზერულია და შედეგის ვერმომტანი დახმარებაა”, _ აცხადებს ექსპერტი და იქვე დასძენს, რომ “უკეთესი იქნებოდა, სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ამ 24 მლნ ლარით აგრო-საკრედიტო სისტემის ფორმირებაზე ეზრუნა”.
“იმისთვის, რომ სოფლის მეურნეობის სფეროში ძირეული ცვლილებები გახორციელდეს, უმჯობესი იქნება, ვაუჩერების დარიგების სანაცვლოდ, სახელმწიფო სათავეში აგრო-საკრედიტო სისტემის ფორმირებას ჩაუდგეს და ეს თანხა ბანკში ჩაიდოს, გლეხები კი მას შემდეგ გარკვეულ კაპიტალს მიამატებდნენ. შედეგად ეს ბანკი სხვა კომერციულ ბანკებთან კონკურენციაში შევიდოდა, რაც სოფლის მეურნეობის სფეროში კრედიტების ხელმისაწვდომობას გაზრდიდა”, _ აღნიშნა კოღუაშვილმა და დასძინა, რომ “ქვეყანაში აგრარული პოლიტიკის სტრატეგიის შემუშავებაა აუცილებელი”.
ამასთან, ექსპერტი ეჭვობს, რომ მთავრობა განსაკუთრებით “გულუხვი” პოლიტიკურ ასპარეზზე ბიზნესმენ ბიძინა ივანიშვილის გამოჩენის შემდეგ გახდა, თუმცა, გარკვეული შენიშვნები თავად ივანიშვილის მიმართაც აქვს: “აღნიშნული ღონისძიებები ტარდება იმ ფონზე, როდესაც პოლიტიკურ ასპარეზზე ქველმოქმედებით ცნობილი ბიზნესმენი ბიძინა ივანიშვილი გამოჩნდა. ამით ხელისუფლებას უნდა, ხალხს დაანახოს, თითქოს ისიც გულმოწყალე და ქველმოქმედია. მე არც ვიცოდი, რომ წლების წინ სწორედ ბიძინა ივანიშვილმა გადასცა სახელმწიფოს 400-მდე ტრაქტორი, მაგრამ ისიც უფრო წინდახედულად უნდა მოქცეულიყო და გარკვეული მონიტორინგი გაეწია, სად მიდიოდა ქველმოქმედების სახელით გაცემული თანხები”, _ აღნიშნა პაატა კოღუაშვილმა.
ვაუჩერის გამოყენება შესაძლებელი იქნება მიწის სასოფლო-სამეურნეო სამუშაოებისათვის ან სასუქის შესაძენად, ისევე, როგორც სავაჭრო ობიექტებში, რომლებიც პროგრამისთვის დარეგისტრირებულია სოფლის მეურნეობის სამინისტროში. 2012 წლის 1 ივნისიდან 31 დეკემბრის ჩათვლით გამოუყენებელი ვაუჩერის განაღდება შესაძლებელია “ლიბერთი ბანკის” ფილიალებში. მექანიზატორებს და სასუქით მოვაჭრეებს ვაუჩერის განაღდება მიღებისთანავე შეეძლებათ.
სოფლის მეურნეობის მინისტრი ზაზა გოროზია ამბობს, რომ სოფლის მეურნეობის ხელშეწყობა საქართველოს მთავრობის მთავარი პრიორიტეტია და სასოფლო-სამეურნეო სამუშაოების ჩასატარებლად განკუთვნილი 30-ლარიანი ვაუჩერით მიღებული შეღავათი ამ სექტორში დასაქმებული ადამიანებისთვის მცირედი დახმარება იქნება.