რატომ დააჯარიმეს “შეცდომით” მილიონიდან მილიარდ ლარამდე ლანჩხუთელი “მეოცნებეები”?
13:07; 28.07.2012
დაჯარიმებულთა შორის არიან სოსო ბოლქვაძე, რომან ბიწაძე და ელგუჯა ჩხაიძე, ასევე კოალიციის ოფისში მომუშავე პირები და რიგითი მხარდამჭერებიც! ერთობ გასაკვირია, რით უნდა დაფარონ ზემოთ ჩამოთვლილმა პირებმა თითო მილიონი ლარი? გავრცელებული ინფორმაციით, დაჯარიმებულთა შორის უმეტესად ის ხალხია, რომლებმაც “ქართული ოცნების” მიერ ჩატარებულ “კარდაკარში” მიიღეს მონაწილეობა და კუთვნილი ხელფასების მისაღებად საქართველოს ბანკში პლასტიკური ბარათები დაამზადებინეს. სიტუაცია იმაზე უფრო კომიკურია, ვიდრე, ალბათ, დამჯარიმებლებს ეგონათ!
ჩვენ კომენტარისთვის “ქართული ოცნების” ლანჩხუთის ოფისის ერთ-ერთ ლიდერს, რომან ბიწაძეს დავუკავშირდით:
_ ბატონო რომან, რა მოხდა საბანკო ანგარიშებთან დაკავშირებით?
_ მივედი “საქართველოს ბანკში” და აღმოვაჩინე, რომ თურმე მილიონით ვარ დაჯარიმებული და ეს თანხა მინუსად მიზის ანგარიშზე.
_ რატომ მიხვედით ბანკში _ იცოდით ამის შესახებ?
_ არა, დავალიანების შესახებ, რა თქმა უნდა, არაფერი ვიცოდი. “საქართველოს ბანკში” მაქვს სესხი, რომლითაც კომპიუტერი შევიძინე. ყოველთვიურად ვიხდი 35 ლარს. გადასახდელად მისულს ვალი აღმომაჩნდა მილიონი ლარი! თავიდან ოპერატორს, ნიკა ცინცაძეს ჩვეულებრივ ვთხოვე სესხის დაფარვის ოპერაციის შესრულება. ისიც თავაზიანად შეუდგა საქმეს, თუმცა, მალევე მომიბოდიშა _ ანგარიში დაყადაღებულია და ოპერაციას ვერ ვასრულებო. ნიკა სერვისცენტრის მენეჯერთან შევიდა, თუმცა, ბანკში საქმის კურსში მყოფი და პასუხისგამცემი არავინ აღმოჩნდა. რა თქმა უნდა, ეს არ მომხდარა ბანკის სურვილით _ ეს არის ხელისუფლების მორიგი უკანონო ქმედება, რითაც სურს ჩვენს მომხრეებზე ზეწოლა მოახდინონ, მაგრამ ამას ამით ვერ მოახერხებენ!
_ საიდან იცით, რომ მილიონიანი დავალიანება გერიცხებათ?
_ როდესაც სესხი ვერ გადავიხადე და გამოვდიოდი ბანკიდან, იქვე ბანკომატში შევამოწმე ჩემი პლასტიკური ბარათი და აღმოჩნდა, რომ მერიცხება დავალიანება 999 954 ლარი. როგორც ჩანს, გამოაკლეს ის 40 ლარი, რაც ანგარიშზე მქონდა და რითაც სესხის დაფარვას ვაპირებდი. ეს ფული წაიღეს და დანარჩენი ვალად მადევს. იქვე შემთხვევით შეესწრო ამ ამბავს შოთა ფირცხალაიშვილი, რომელმაც ასევე შეამოწმა პლასტიკური ბარათი და აღმოაჩნდა, რომ ერიცხება მილიონი ლარი დავალიანება. ამის შემხედვარე შეუძლოდ გახდა და სასწრაფო სამედიცინო დახმარების გამოძახება დაგვჭირდა მისი საავადმყოფოში გადასაყვანად. ასევე მილიონიანი დავალიანება ერიცხებათ სოსო ბოლქვაძეს, ელგუჯა ჩხაიძეს და რაც უნდა გაგიკვირდეთ, რიგით მხარდამჭერებსაც!
_ რას უკავშირებთ ამხელა დავალიანებას, ანუ არგუმენტი რა აქვთ?
_ არანაირი არგუმენტი არ აქვს ბანკს. მე არც რაიმე შემიწირია კოალიციისთვის და არც რაიმე ანაზღაურება მიმიღია. ყადაღას სასამართლოს გადაწყვეტილება სჭირდება _ ასეთ შემთხვევაში მე უნდა დავეძახებინე სასამართლოს. ბანკსაც უნდა ეცნობებინა, რომ ასეთი პრობლემა იყო. სესხის გადახდაზე თუ მიგზავნის სმს-შეტყობინებას, ხომ ლოგიკურია ამხელა “დავალიანების” დროსაც უნდა ჩამაყენოს საქმის კურსში? ახლა პრობლემა მექმნება სესხის გადაუხდელობის გამო. ეს არის პოლიტიკური გადაწყვეტილება და სხვა არაფერი!
მართალია, “საქართველოს ბანკმა” მოგვიანებით გამოაცხადა, რომ ეს ტექნიკური შეცდომა იყო (მხოლოდ “მეოცნებეებზე” რომ “მოქმედებს”, ალბათ) და მალე გასწორდება ყველაფერი, თუმცა “დაყადაღებულები” ახლა იმაზე იმტვრევენ თავს, კანონში შეტანილი ის ცვლილება არ შეეხოთ, რაც 3 წლამდე პატიმრობას ითვალისწინებს _ ყადაღაზე ინფორმაციის გავრცელების გამო. შაბათს მათ ბანკის ოფისთან აქციაც გამართეს. “დაგვეხმარეთ, ბატონო, მილიარდი გვაქვს დავალიანება”, _ ასეთი ირონიული იყვნენ აქციის მონაწილეების ხელისუფლების მიმართ. შოთა ფირცხალაიშვილმა კი, რომელიც ამ ამბის გამო რეანიმაციაში მოხვდა, გვითხრა, რომ ბანკისაგან კომპენსაციას ითხოვს ჯარიმის 7%-ს. სავარაუდოდ, ეს ციფრი “ქართული ოცნების” საარჩევნო ნომრის საპიაროდ გამოიყენა.
“ახლა გვითხრეს, რომ ყადაღა ამ დროისთვის არ გვერიცხება. ორაზროვანი პასუხია – ანუ მანამდე გვერიცხებოდა, ხომ? ალბათ, ყადაღა იმიტომ მოგვიხსნეს, რომ მილიარდიანი დავალიანების დაფარვა მოვახერხოთ, ბარათებზე ისევ ცხრა 9-იანი გვადევს ვალად,” _ გვითხრა ერთ-ერთმა დაზარალებულმა, ნინო ებრალიძემ.