ბაჩო ახალაიას ადვოკატი, გიორგი ონიანი “გურია ნიუსთან” აცხადებს, რომ არსოშვილი, როგორც ბრალდების მოწმე, საქმეში სენაკის ეპიზოდში ფიგურირებს, როდესაც ის ეროვნული გვარდიის დეპარტამენტის უფროსი იყო.
“ნაცმოძრაობის” ერთ-ერთი ფავორიტი ჩინოვნიკი ზურაბ არსოშვილი,  სხვადასხვა დროს იყო პარლამენტის წევრი, ეროვნული გვარდიის დეპარტამენტის უფროსი, ფინანსური პოლიციის ხელმძღვანელი, შიდა ქართლის გუბერნატორი, ენერგეტიკისა და ბუნებრივი რესურსების მინისტრის მოადგილე და ბოლოს “თელასის”  კომერციული დირექტორი.
“გურია ნიუსის” ინფორმაციით, ბრალდების ამჟამინდელი მოწმის წინააღმდეგ სისხლის სამართლის საქმე უნდა ყოფილიყო აღძრული “თელასის” ასეულობით თანამშრომლის მიერ  საჯაროდ მიცემული ჩვენებების გამო, რაც საკმარისი იყო იმისთვის, რომ პროკურატურა არსოშვილის “თელასში” მოღვაწეობის პერიოდით დაინტერესებულიყო.
წინასაარჩევნო პერიოდში გათავისუფლებული 120-მდე პროფესიონალი თანამშრომელი, მუქარის ქვეშ დაწერილი უთარიღო განცხადებები, ყოველდღიურად გათავისუფლების მოლოდინში მყოფი, პოლიციურ რეჟიმში მომუშავე კოლექტივი და ჩაბნელების საფრთხის წინაშე მდგარი დედაქალაქი… _ ასეთი იყო არსოშვილის ოთხთვიანი “მოღვაწეობის” შედეგი “თელასში”.
„მე აქ საბალამუტოდ არ მოვსულვარ და არც თქვენი ზედმეტი ბალამუტის მოსმენა მინდა,“ _ ასე დაიწყო თავისი პირველი თათბირი „თელასის“ თანამშრომლებთან ახლადდანიშნულმა კომერციულმა დირექტორმა, ზურაბ არსოშვილმა და მეორე დღიდანვე შეუდგა „საქმეს ბალამუტის ნაცვლად“…
„თელასის“ ყოფილი თანამშრომლები “გურია ნიუსთან” საუბარში ჯერ კიდევ რამდენიმე თვის წინ ყვებოდნენ, რომ გათავისუფლებული პროფესიონალების ნაცვლად, ინიშნებოდნენ პოლიციის თანამშრომლები, ზურაბ არსოშვილის ახლობლები და მეგობრები.
არსოშვილი “თელასში” სასწრაფო წესით მას შემდეგ გაამწესეს, რაც გავრცელდა ინფორმაცია, რომ კომპანიის ყიდვას ბიძინა ივანიშვილი აპირებდა.
როგორც “თელასის” თანამშრომლები ამბობენ, “ნაცმოძრაობის” აქტივისტის, ზურაბ არსოშვილის კომერციულ დირექტორად დანიშვნის მთავარი მიზანი “თელასში” შემოსული თანხების არჩევნებისკენ მობილიზაცია და მმართველი პარტიის ბიუჯეტის შევსება იყო. საჭიროების შემთხვევაში, თუკი პარტიას დაჭირდებოდა, მისი მხრიდან არც რაიმე საბოტაჟს გამორიცხავდნენ.
არსოშვილის “მარჯვენა ხელი” და დამხმარე ძალა “თელასში” ავთანდილ მეტივიშვილი იყო. კომპანიის მმართველი, აშოტ მანუკიანი, რომელიც თანამშრომლებს შეჰპირდა, რომ არავითარი პრობლემები არ შეექმნებოდა და მშვიდად იმუშავებდნენ, ამ პროცესებში არ ერეოდა.
ნინო ტივაძე, რომელიც “თელასში” 15 წელი მუშაობდა და კრიზისული მართვის მენეჯერის ფუნქცია ჰქონდა, კომპანიიდან ისე გაუშვეს, რომ მიზეზიც არ უთქვამთ. როგორც ყველას, მასაც განცხადების დაწერა თარიღის დასმის გარეშე მოსთხოვეს:
_ თავიდან, დამიბარეს და მითხრეს, ძალიან წარჩინებული თანამშრომელი ხარ, გენდობით, იმედია ამ ნდობას დააფასებო და გლდანის რაიონიდან გადამიყვანეს სამგორის რაიონში. ხელფასი ისე დამაკლეს, საქმის კურსში არც კი ჩავუყენებივარ არავის. 20 დღის თავზე, ტელეფონზე მირეკავს ავთო მეტივიშვილი და მეუბნება, _ ნინიკო, ნინიკო, დაწერე განცხადება, ისე რომ თარიღი არ დაუსვა, უბრალოდ დაწერე განცხადება და დასაქმებაზე მერე ვიფიქროთო. სიმართლე გითხრათ, შოკში ჩავვარდი. როცა მიზეზი ვიკითხე, _ ამ პოზიციაზე ახლა სხვა ხედვები გვაქვსო. განცხადება დავწერე, მაგრამ არა უთარიღო, როგორც ისინი მთხოვდნენ, არამედ თარიღდასმული და ისე წამოვედი. განცხადება, რა თქმა უნდა, დააკმაყოფილეს.
ამის შემდეგ, დაიბარეს ჩემი და, რომელიც ასევე “თელასში” მუშაობს მენეჯერად და უთხრეს, _ ნინო მეოცნებე არის და თუ არ გინდა პრობლემები შეგექმნას, უთხარი გაჩუმდესო. მაშინ გაირკვა, რომ ჩემი გათავისუფლების მიზეზი ჩემი მეუღლის “ქართულ ოცნებაში” საქმიანობა იყო. _ აცხადებს “გურია ნიუსთან“ საუბარში ნინო ტივაძე.
“თქვენ ქურდები ხართ, მაიმუნები ხართ, იპარავთ, აშენდით, შეიძლება ახლა ვერ დაგიმტკიცოთ, მაგრამ ვიცით ყველაფერი და მალე დაგიმტკიცებთ,” _ ასე დაიწყო ზურაბ არსოშვილმა თავისი შეხვედრა ოქროს უბნის აბონენტთა მომსახურების ცენტრში. მაგიდაზე ფეხებშემოწყობილ და აგდებული ტონით მოლაპარაკე კომერციულ დირექტორს, ცენტრის ხელმძღვანელმა ლევან გაგნიძემ ციფრებთან დაკავშირებით ვერაფერი გააგებინა:
_ ზურაბ არსოშვილი თავის მოადგილესთან, ავთანდილ მეტივიშვილთან ერთად შემოვიდა, მოგვესალმა, შემდეგ მაგიდაზე ფეხები შემოაწყო და ციფრების ამბავი იკითხა. რაც ავუხსენი, ვერაფერი გაიგო და მითხრა, _ ზღაპრებს ნუ მიყვებითო და დაიწყო საუბარი პოლიტიკურ სიტუაციაზე.
თავიდანვე ყველამ იცოდა, რომ “თელასში” შემოსული ყველა თანხა და რესურსი არჩევნებისკენ იქნებოდა მობილიზებული.
არსოშვილმა იმ დღესვე მომთხოვა უთარიღო განცხადება დამეწერა _ შენ ახლა პატარა ბიჭი არ ხარ, საბჭოთა კავშირის დროსაც გექნება ნამუშევარი და უნდა იცოდე, ერთი ჯგუფი რომ მოდის, წინა ჯგუფი მიდისო.
როცა მიზეზი ვიკითხე, რატომ უნდა დამეწერა განცხადება, რა დავაშავე, ასეთი პასუხი გამცა: _ არ დაწერ განცხადებას და შეიძლება რაღაც შეგემთხვეს, ან უჯრაში იპოვო რამე, ხომ იცი, გამკეთებელი ვარო.
საღამოს დავწერე განცხადება, თარიღის გარეშე და იმავე დღეს მივიტანე სამდივნოში. ერთ კვირაში დამირეკეს და მითხრეს, თქვენი განცხადება დაკმაყოფილებულიაო…”_ აცხადებდა “გურია ნიუსთან” ოქროს უბნის აბონენტთა მომსახურების ცენტრის ყოფილი ხელმძღვანელი, ლევან გაგნიძე.
გაგნიძის თქმით, მის ადგილზე, ისევე როგორც სხვაგან, პოლიციის თანამშრომელი დაინიშნა. პროფესიონალების ნაცვლად დანიშნული პოლიციელები კი “თელასში”, გარკვეული პერიოდის განმავლობაში, პოლიციის მანქანებით და შეიარაღებულები დადიოდნენ.
ზურაბ არსოშვილის “თელასში” მისვლის შემდეგ, ყველანაირი შესყიდვები შეჩერდა, რაც ტექნიკური თვალსაზრისით, კომპანიას სერიოზული რისკის ქვეშ აყენებდა,
დაწყებულია თუ არა ძიება ზემოთ ჩამოთვლილ კონკრეტულ ფაქტებზე, ჯერჯერობით ჩვენთვის უცნობია.
ბაჩო ახალაიას ადვოკატი, გიორგი ონიანი “გურია ნიუსთან” აცხადებს, რომ არსოშვილზე, სავარაუდოდ, სწორედ “თელასის” ფაქტზეა სისხლის სამართლის საქმე აღძრული, რასაც მასზე ზეწოლის ბერკეტად იყენებენ.
მთავარ პროკურატურასთან დაკავშირება და ამ თემაზე კომენტარის მოპოვება, ჩვენი მცდელობის მიუხედავად, დღეს ვერ მოვახერხეთ.