საპარლამენტო უმრავლესობის წევრის, კოალიცია „ქართული ოცნების“ წარმომადგენლის, საქართველოს სპორტისა და ახალგაზრდული საქმეთა კომიტეტის წევრის.
დავით ლორთქიფანიძის თქმით,  ფეხბურთის ფედერაციის პრეზიდენტი ზვიად სიჭინავა ფედერაციის წესდებას არღვევს.
მისივე ინფორმაციით, სიჭინავას 2015 წლის 22 იანვარს პრეზიდენტად ყოფნის 4 წლის ვადა ეწურება, ფედერაციის პრეზიდენტის არჩევნების დანიშვნას კი ოქტომბერ-ნოემბერში გეგმავს.
ლორთქიფანიძის განცხადებით, რომელსაც "აფხაზეთის ხმა" ავრცელებს, ამით ირღვევა წესდების 38-ე მუხლის პირველი ნაწილი, სადაც წერია, რომ პრეზიდენტი აირჩევა ოთხი წლის ვადით:
„სიჭინავას უფლებამოსილება 2015 წლის 22 იანვარს უმთავრდება, 1000-დღიანი წელი კი არ არსებობს. აშკარაა, რომ ის ფედერაციის წესდებას თავად არღვევს".
ლორთქიფანიძე მიიჩნევს, რომ საკითხის მოგვარებაში სახელმწიფო უნდა ჩაერიოს:
"ქვეყანაში ამ სფეროს პოლიტიკას სპორტისა და ახალგაზრდობის საქმეთა სამინისტრო განსაზღვრავს. მსურს, მინისტრ ლევან ყიფიანს გულშემატკივრებისა და პირადად ჩემი სახელით მივმართო _ დაინტერესდეს, რა მდგომარეობაა სფფ-ში, შექმნას სამუშაო ჯგუფი… გაირკვევა, რომ წესდებას უხეშად არღვევენ და ყრილობა, მაქსიმუმ, იანვარ-თებერვალში უნდა ჩაატარონ.
ეს არ უნდა იქნას აღქმული ფედერაციის საქმეებში ჩარევად. თუ კანონისა და ნორმების გათვალისწინებით, სახელმწიფო და სპორტის სამინისტრო ასე არ მოიქცევა, ამჟამინდელი მმართველების ყოფნის ვადა, შეიძლება, უსასრულოდ გაგრძელდეს.
ფეხბურთის ფედერაციაში გვაქვს საკმაოდ არაორდინარული ვითარება, შეიძლება ითქვას , ტრაგიკულიც. საქართველოს არც ერთ ფედერაციას თავში აზრადაც არ მოუვიდოდა, ყრილობა დათქმული ვადის იქით გადაეწია. ფეხბურთის ფედერაციაში კი ცდილობენ, წესდების უგულებელყოფით, სათავეში ყოფნის პერიოდი რამდენიმე თვით გაიხანგრძლივონ.
2015 წლის 22 იანვარს სიჭინავას პრეზიდენტობის 4 წელი უსრულდება, უფრო სწორად, 4 წელი დანიშვნის დღიდან, რადგან ის მიხეილ სააკაშვილმა დანიშნა.
აბსოლუტურად გაუგებარია, სიჭინავა რის საფუძველზე ცდილობს, არჩევნები 2015 წლის შემოდგომაზე, ოქტომბერ-ნოემბერში დანიშნოს. ამით ის საპრეზიდენტო ვადას 9-10 თვით იხანგრძლივებს", _ ამბობს ლორთქიფანიძე.
ლორთქიფანიძის ამ განცხადებას გამოეხმაურნენ ფეხბურთის ფედერაციაში. იურიდიული სამსახურის უფროსი კესო ჩხიკვაძე ლორთქიფანიძეს საქართველოს კონსტიტუციის არცოდნაში ადანაშაულებს:
_  სპორტისა და ახალგაზრდულ საქმეთა კომიტეტის დებულების მიხედვით (თავი IV. კომიტეტის უფლებამოსილება მუხლი 11) კომიტეტი თავისი კომპეტენციის ფარგლებში: ა) შეიმუშავებს, განიხილავს და პარლამენტის პლენარული სხდომისათვის ამზადებს კანონების, პარლამენტის დადგენილებებისა და სხვა გადაწყვეტილებების პროექტებს;
კომიტეტი კანონმდებლობით და ამ დებულებით გათვალისწინებული კომპეტენციის ფარგლებში:
ა) შეიმუშავებს სპორტის განვითარების ძირითად მიმართულებებს, ქმნის სათანადო პირობებს სპორტული ტრადიციების შენარჩუნებასა და დაცვისათვის; ბ) უზრუნველყოფს ახალგაზრდობის, როგორც ქვეყნის განვითარებისთვის უმნიშვნელოვანესი სექტორის სტიმულირებას სამოქალაქო საზოგადოებაში ინტეგრირებისათვის; გ) ამზადებს სპორტის განვითარების, მეცნიერული კვლევისა და სპორტული მემკვიდრეობის დაცვის უზრუნველყოფასთან დაკავშირებულ კანონპროექტებს; დ) ხელს უწყობს და კოორდინაციას უწევს საქართველოს სახელმწიფო და არასამთავრობო სპორტული ორგანიზაციების, ეროვნული ოლიმპიური კომიტეტის, სპორტული ასოციაციების, კავშირების, ფედერაციების საქმიანობას; ე) უზრუნველყოფს სპორტის სფეროში საერთაშორისო ხელშეკრულებების მომზადებას, მონიტორინგს უწევს მათ განხორციელებას; ვ) კოორდინაციას უწევს ახალგაზრდობის სფეროში ერთიანი სახელმწიფოებრივი პოლიტიკის შემუშავებას; ზ) უზრუნველყოფს სპორტისა და ახალგაზრდობის სფეროში საკანონმდებლო ბაზის შემდგომ განვითარებას; თ) აწესებს კონტროლს შეზღუდული შესაძლებლობების ახალგაზრდობის საზოგადოებრივ ცხოვრებაში ჩართვის ხელშემწყობი პირობების შექმნაზე; ი) კოორდინაციას უწევს ახალგაზრდული ორგანიზაციების ურთიერთთანამშრომლობას, სახელმწიფოებრივ ხელშეწყობას, მათი უფლებებისა და ინტერესების დაცვას; ლ) შეიმუშავებს ძირითად მიმართულებებს პატრიოტულ – აღმზრდელობით საქმიანობისა და ქართულ არმიაში სამსახურისათვის ახალგაზრდობის მოსამზადებლად; მ) მუშაობს ახალგაზრდობის ევროატლანტიკურ ინტეგრაციასთან დაკავშირებულ პრობლემებზე; ნ) ხელს უწყობს სპორტსმენთა პროფესიული ეთიკის ნორმების შექმნასა და მის დაცვას; ო) შეიმუშავებს ახალგაზრდობის სამართლებლივ, ეკონომიკურ და სოციალურ კომპლექსურ ღონისძიებებს;
ამ დებულების მიხედვით, ბატონ დავითს და ზემოხსენებულ კომიტეტს უდიდესი მისია აკისრია ქართული სპორტის წინაშე, ალბათ, დღედაღამ შრომა სჭირდება კომიტეტს და ბატონ დავითს სპორტის წინაშე დაკისრებული მისია რომ შეასრულონ.
მისი, როგორც სახელმწიფო მოხელის პირდაპირი ფუნქცია, სპორტის კანონის ფორმირებაა, საკანონმდებლო ბაზის შექმნაა, რომელიც სპორტს საქართველოში კანონით რეგულირებადს გახდის, სწორედ, სპორტის საპარლამენტო კომიტეტი უნდა ქმნიდეს სპორტში ძლიერ სამართლებრივ მექანიზმს, დამოუკიდებელი და დეპოლიტიზირებული იყოს საქართველოში სპორტი და სპორტული ორგანიზაციები, სპორტის კომიტეტი უნდა იყოს გარანტი სპორტულ ორგანიზაციებში არჩევნების თემაზე ისაუბროს მხოლოდ იმ პირებმა, რომელთაც ხმის უფლება გააჩნიათ თავიანთ სპორტულ ორგანიზაციებში.
დებულებაში უწერით კიდეც ეთიკის ნორმების დაცვა, როგორ ფიქრობთ, ეთიკურია ფეხბურთის ფედერაციის 35 სუბიექტის (ამომრჩეველის) ნაცვლად პარლამენტის წევრმა, სპორტული კომიტეტის წევრმა აკეთოს განცხადებები სახელმწიფოს მხრიდან ფედერაციის საქმიანობაში ჩარევის შესახებ?
კარგ იმიჯს შეუქმნის ეს ჩვენს სახელმწიფოს? _ ამბობს ჩხიკვაძე, რომელსაც ლორთქიფანიძის სიტყვებზე _ "ქვეყანაში ამ სფეროს პოლიტიკას სპორტისა და ახალგაზრდობის საქმეთა სამინისტრო განსაზღვრავს. მსურს, მინისტრ ლევან ყიფიანს გულშემატკივრებისა და პირადად ჩემი სახელით მივმართო – დაინტერესდეს, რა მდგომარეობაა სფფ-ში, შექმნას სამუშაო ჯგუფი… გაირკვევა, რომ წესდებას უხეშად არღვევენ და ყრილობა, მაქსიმუმ, იანვარ-თებერვალში უნდა ჩაატარონ"  _ პირადი მოსაზრებები აქვს:
_ ამ სიტყვების ავტორი პარლამენტარი დავით ლორთქიფანიძეა, რომელიც ასე თამამად მოუწოდებს სპორტის მინისტრს დაარღვიოს კანონი, ჩაერიოს დამოუკიდებელი იურიდიული პირის საქმიანობაში. მეც იმ ათასებში ნაწილი ვარ, ვინც ხმა მისცა "ქართულ ოცნებას" და უხერხულად ვგრძნობ თავს, როცა ჩემი არჩეული პარლამენტის წევრი „ქართული ოცნებიდან“ ისე აზროვნებს, როგორც "ნაციონალური" პარტიის წევრი, _ აღნიშნავს ჩხიკვაძე და პარლამენტის წევრს რჩევასაც აძლევს:
"განა, რა მოგწამლათ ასე "ნაციონალებმა", რომ თუ არა ძალმომრეობა, თავისუფლების შეზღუდვა, სხვანაირად აღარ შეგიძლიათ? გულწრფელად გირჩევთ, როგორც თქვენი ამომრჩეველი და რიგითი მოქალაქე ამ ქვეყნის, სამაგიდო წიგნად საქართველოს ფეხბურთის ფედერაციის წესდება კი არა, საქართველოს კონსტიტუცია აქციოთ“.