გურიას ახალი გუბერნატორი ჰყავს. პრემიერ-მინისტრმა ამ პოსტზე გია სალუქვაძის დანიშვნის ბრძანებას რამდენიმე წუთის წინ მოაწერა ხელი.
სალუქვაძე რომ გუბერნატორობის ყველაზე რეალური კანდიდატი იყო, ამის შესახებ „გურია ნიუსი“ ერთი თვის წინ წერდა.
გია სალუქვაძე სს გეს "საქრუსენერგო"  გენერალური დირექტორის მრჩეველი და არასამთავრობო ორგანიზაცია "ყველა თაობა საქართველოსთვის“ ხელმძღვანელია.
ბოლო დროს მისი სახელი სააკაშვილის მმართველობის შესახებ მომზადებული ფილმის პრეზენტაციაზე გაჟღერდა. სწორედ სალუქვაძის ორგანიზაციამ მოამზადა ფილმი, რომლის ჩვენებაც რეგიონებში ხმაურით მიმდინარეობდა და პოზიცია-ოპოზიციას შორის ურთიერთბრალდებების თემა გახდა.
წარმოშობით ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის სოფელ ლიხაურიდანაა.
გურიის პირველი პირი  ყოფილი პოლიტპატიმარია. იგი "სახალხო კრების"  სამგორის კომიტეტის თავმჯდომარე იყო და 2011 წლის 26 მაისს ბურჯანაძის გვერდით იდგა.  იგი 26 მაისს დააკავეს და პოლიციელების ცემის ბრალდებით გაასამართლეს _  ციხე ამინისტიის შედეგად დატოვა.
გურიის გუბერნატორი პროფესიით იურისტია.
1979-1982 ოქსფორდის უნივერსიტეტში სწავლობდა; 1983-1985წლებში თბილისის  ივ.ჯავახიშვილის სახელობის  სახელმწიფო უნივერსიტეტში.
მიღებული აქვს სამეცნიერო ხარისხი _ იურიდიულ მეცნიერებათა დოქტორი.
სამუშაო გამოცდილება კი ასე გამოიყურება:  1982-1992 წწ _  შინაგან საქმეთა სამინისტრო: საგამოძიებო განყოფილების უფროსი; 1992-1997 წწ _ საქართველოს გენერალური პროკურატურა: განყოფილების პროკურორი; 1998-2000 წწ _ საქართველოს ცენტრალური საარჩევნო კომისია: წევრი; 2000-2003 წწ _  საქართველოს კონტროლის პალატა: სპეც. დავალებათა სამმართველოს უფროსის მოადგილე, დეპარტამენტის უფროსი;  2003-2007 წწ. _  ქალაქ თბილისის მერიის გენერალური ინსპექციის უფროსის მოადგილე.
2013 წლის თებერვლიდან  დღემდე  სს გეს „საქრუსენერგო“  გენერალური დირექტორის მრჩეველი
ჰყავს მეუღლე და 4 შვილი.
შეგახსენებთ, რომ გურიის გუბერნატორის პოსტი თითქმის ექვი თვეა ვაკანტურია. ყოფილმა გუბერნატორმა გიორგი ჩხაიძემ თანამდებობა საკუთარი სურვილით გასული წლის დეკემბერში დატოვა