ჩოხატაურში, წერეთლის ქუჩაზე მდებარე ლომბარდის მეპატრონეს _ ნესტან ზაქრაძეს მოქალაქეები თაღლითობაში ადანაშაულებენ. "გურია ნიუსში" შემოტანილ განცხადებებში აღნიშნულია, რომ მოქალაქეები, თანხის გადახდის მიუხედავად, კუთვნილ ნივთებს თვეებია უკან ვერ იბრუნებენ.
_ აღარ ვიცით ვის მივმართოთ. რამდენიმე თვეა გადახდილი გვაქვს დალომბარდებული ოქროს საფასური, თუმცა ოქროს არ გვიბრუნებენ. მათ "დღეს და ხვალე" არ დაუმთავრდათ. ახლა, როცა მივდივართ, გვეუბნებიან, რომ ნუ ვისაუბრებთ ხმამაღლა, რომ პასუხი არავის არ უნდა მოვთხოვოთ, რომ როცა იქნება დაგვიბრუნდება და ა.შ. მარტივად რომ ვთქვათ, დაგვცინიან! ვის არ მივმართეთ _ პოლიციას, გამგებელს, მაგრამ უშედეგოდ. თქვენი დახმარების იმედი გვაქვს მხოლოდ, _ აღნიშნულია 22 მოქალაქის მიერ ხელმოწერილ წერილში, რომელიც "გურია ნიუსს" 8 ივლისს გამოუგზავნეს.
მსგავსი შინაარსის წერილი "გურია ნიუსში" 11 ივლისსაც შემოვიდა, რომელსაც ხელს 14 ადამიანი აწერს:
_ ლომბარდის წარმომადგენელი ქეთევან ყაჭეიშვილი ყოველდღე სხვადასხვაგვარ ტყუილს გვეუბნება: თქვენი ნივთები გზაშია, მოდით, წაიღეთ _ ასეთი შეტყობინება სამჯერ გამომიგზავნა; მივედი და არ დამხვდა. ამ სიცხეში ყოველდღე ლომბარდში გვატარებს. აღარ ვიცით ვის მივმართოთ. დაგვეხმარეთ, სანამ რამე ცუდი მოხდება, _ აღნიშნულია წერილში.
ორმა მოქალაქემ "გურია ნიუსში" დაუმოწმებელი ხელწერილიც მოიტანა, რომელშიც აღნიშნულია, რომ "ქეთი ყაჭეიშვილი პასუხისმგებელია ნივთებზე". ამავე ხელწერილით ირკვევა, რომ ნივთები 5 ივნისს უნდა დაბრუნებულიყო, თუმცა, იმ ადამიანებს, ვისაც ყაჭეიშვილმა ხელწერილი მისცა, ოქრო დღემდე არ მიუღიათ.
დაზარალებულთა ნაწილი კი ამბობს, რომ ყაჭეიშვილმა ოქროს თანხა უკან დაუბრუნა და ლომბარდის სათაო ოფისში _ ქუთაისში, ლომბარდის მფლობელთან გაუშვა.
მოქალაქეების თქმით, ქუთაისში ჩასულებს თანხა ლომბარდში ისევ შეატანინეს, თუმცა ოქრო მაინც არ დაუბრუნეს და როგორც გვითხრეს, მას შემდეგ, ლომბარდის მეპატრონე _ ნესტან ზაქრაძე ტელეფონსაც არ პასუხობს.
ზოგიერთმა მათგანმა ისიც გაარკვია, რომ მათი კუთვნილი ნივთები გაცილებით მაღალ ფასშია დალომბარდებული, მაგრამ ვის მიერ, ამის დადგენა ვერ შეძლეს.
აღსანიშნავია, რომ დაზარალებულმა მოქალაქეებმა საკუთარი უფლებების დასაცავად ჩოხატაურის პოლიციას ჯერ კიდევ ორი თვის წინ მიმართეს, თუმცა, როგორც აღნიშნავენ, უშედეგოდ:
_ პოლიცია არაფერს აკეთებს. ლომბარდი ისევ ღიაა, ოქროს მიღებას ისევ ახერხებენ, რაც იმას ნიშნავს, რომ აგრძელებენ ადამიანების მოტყუებას. იქ ყოველდღე მიდიან ადამიანები და საკმაოდ დაძაბული მდგომარეობაა. აუცილებლად მკვლელობა უნდა მოხდეს, რომ რეაგირება ჰქონდეთ?! თუ ამ საქმეს ვინმემ დროზე არ მიხედა, რომელიმე გამწარებული მოქალაქე დანაშაულს ჩაიდენს და მერე ისევ სხვა გამოვა დაზარალებული, _ აღნიშნავენ მოქალაქეები.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს პრესსამსახურში განმარტავენ, რომ შესულ საჩივრებთან დაკავშირებით წინასაგამოძიებო მოქმედებები და მოწმეთა დაკითხვები მიმდინარეობს.
ქეთევან ყაჭეიშვილი ამბობს, რომ ამ საქმეში დამნაშავე არაა, თუმცა მოქალაქეები პასუხს მას თხოვენ. მისივე თქმით, არცერთი ნივთი დაკარგული არ არის:
_ ნელ-ნელა დაიწყება ნივთების დაბრუნება; მეტს ვერაფერს გეტყვით. მე არ ვარ პასუხისმგებელი, მინდობილობაც კი არ მაქვს და ჩემი დანაშაული არაფერია. მე თანხას ვურიცხავდი ლომბარდის მეპატრონეს ნესტან ზაქრაძეს და ოქროს გამოტანა მისი პასუხისმგებლობაა, _ აღნიშნა ჩვენთან საუბრისას ყაჭეიშვილმა და დეტალების გასარკვევად ზაქრაძესთან გადაგვამისამართა.
ნესტან ზაქარაძე კი ამბობს, რომ "ათიათასობით ლარი ყაჭეიშვილმა გაფლანგა და მას ამის დამამტკიცებელი ყველა დოკუმენტი აქვს":
_ მე მაქვს მისი, მისი ოჯახის წევრების ხელწერილი, რომელშიც ვალია აღიარებული. 80 000 ლარზე მეტი თანხაა. მისი უძრავ-მოძრავი ქონება ამის გამო დაყადაღებულია. ხელწერილებში გარკვევით წერია, რომ ეს თანხები ყაჭეიშვილმა მიითვისა, _ აღნიშნა ჩვენთან საუბრისას ზაქრაძემ. იგი ადასტურებს, რომ ყაჭეიშვილთან შრომითი ხელშეკრულება აქვს გაფორმებული და ის არის მატერიალური პასუხისმგებელი პირი:
_ მას მხოლოდ ბანკში არ ჰქონდა მინდობილობა. შინაგან წესზე ხელი აქვს მოწერილი, ბრძანებით არის დანიშნული და თავად არის მიმდინარე მოვლენებზე პასუხისმგებელი, _ ამბობს ზაქრაძე, თუმცა არაფერს ამბობს, როგორ დაუგროვდა ხელშეკრულებით აყვანილ თანამშრომელს კლიენტების ამხელა ვალი და რატომ არ მოახდინა თავად დამსაქმებელმა დროული რეაგირება.
_ ქალბატონო ნესტან, პოლიციაში 2 თვეზე მეტია საჩივარი შევიდა. თქვენ გაცილებით ადრე იყავით შექმნილი პრობლემების საქმის კურსში, თუმცა, ამით არაფერი შეცვლილა და ქეთევან ყაჭეიშვილი ისევ თქვენი თანამშრომელია, რაც საზოგადოებას ეჭვს უჩენს, რომ ამ ყველაფერში მხოლოდ ის არ არის დამნაშავე…
_ მე ველოდებოდი პოლიციიდან საქმის აღძვრის დადგენილებას იმ მტკიცებულებების საფუძველზე, რომელიც წარდგენილია. თავადაც ბევრჯერ არის დაკითხული.
_ მოქალაქეები ხელშეკრულებას აფორმებენ თქვენთან და არა ყაჭეიშვილთან. თუკი თქვენს თანამშრომელთან პრობლემები გაქვთ, ეს მოქალაქეებზე რატომ ისახება?
_ სამწუხაროდ, ყველა მათგანს არ აქვს თანხის გადახდის ქვითარი, რადგან ისინიც მოატყუეს. ზოგიერთს თანხა სახლში მიატანინა ქეთიმ და შესაბამისად, არ არსებობს ამის დოკუმენტი. ეს არც ბაზაში ასახულა. ამ შემთხვევაში, მეწარმე, ანუ მე, არ ვარ პასუხისმგებელი. არიან კლიენტები, რომელთა დოკუმენტაციაც არ არის სრულყოფილი. თუმცა, აქვე გეტყვით, რომ დაზარალებული არავინ იქნება. ამის საფუძველს მაძლევს ის, რომ ყაჭეიშვილის ქონება დაყადაღებული მაქვს, რაც ასახულია კიდეც საჯარო რეესტრში და ველოდები პოლიციიდან დოკუმენტს, რომ საქმეს მივცე მსვლელობა.
_ მოქალაქეების ნაწილი ამბობს, რომ ეს ლომბარდის აფიორაა, რომელშიც თქვენც მონაწილეობდით, რადგან თავადაც ხვდებოდით ადამიანებს და ნივთების დაბრუნებას პირდებოდით. მას შემდეგ კი თვეებია გასული…
_ ფინანსური კრიზისი ყველას აქვს, მაგრამ მე მაქ იმდენად კარგი მუშაობა მქონდა, ისეთი კარგი შემოსავალი მქონდა, რომ საქმის გაფუჭება და რომელიმე კლიენტის განაწყენება ნამდვილად არ მაწყობდა (!). გეთანხმებით, რამდენიმე კლიენტს შევხვდი, მათ დავუბრუნე კიდეც ნივთები. თუმცა საკმაოდ ბევრი ნივთია და ყველას საკუთარი ჯიბით ვერ გავწვდები.
_ ჩვენ გვითხრეს, რომ ბოლო დღეებში ყაჭეიშვილმა რამდენიმე დაზარალებულს თანხა უკან დაუბრუნა და თქვენთან გამოუშვა. ისიც გვითხრეს, რომ ოქროს ღირებულება პირადად თქვენ გადაგიხადეს, თუმცა ნივთები არ დაბრუნებიათ…
_ ჩემთან ვინც მოიტანა ფული, ნივთი ყველას დაუბრუნდა. ბოლო ორი დღე კი არ ვიყავი ქუთაისში და მხოლოდ ამის გამო ვერ მოხერხდა ოქროს დაბრუნება, _ თქვა ჩვენთან საუბრისას ნესტან ზაქრაძემ და აღნიშნა, რომ ის ყველა კლიენტს შეხვდება და თანხის გადახდის ქვითრის წარდგენის შემთხვევაში, ოქროულობას ეტაპობრივად უკან დაუბრუნებს.
განათლების მინისტრი ჩოხატაურელ პედაგოგებს ხვდება
"ვიქნებით აქტიურები და გავიმარჯვებთ!"