“მიწას ეზიდებიან, რომ კვალი წაშალონ! წაშლილი ვნახე მაგათი სახსენებელი!”
5:08; 26.08.2018
ოზურგეთში, ჯორჯიაშვილის ქუჩის ბოლოში, სადაც მდინარე ბჟუჟის სანაპიროს მოსახლეობისგან ვრცელი ჭალა გამოყოფს, კარგა ხანია, მინდვრებზე დასუფთავების სამსახურის მიერ გატანილი ნაგვის მთები მოზღვავდა, რაც ადგილობრივი მოსახლეობის უკმაყოფილებას იწვევს.
“გურია ნიუსთან” საუბარში ჯორჯიაშვილის ქუჩის არა ერთი მცხოვრები საუბრობს არსებულ პრობლემასთან დაკავშირებით:
“მოვლენ, მოიტანენ ამდენ სიბინძურეს, ნარჩენებს და დაყრიან. რას ეტყვი? მოძველბიჭო ხალხი ბევრი ჰყავთ იქ”.
“ნაგავსაყრელი ოფიციალურად სოფელ მერიაშია გახსნილი _ ეს ყველამ იცის, მით უფრო, მაგ მომსახურების ცენტრის ხელმძღვანელობამ. რატომ ყრიან აქ? მარა “ხალტურაა”, ჩემო კარგო, აქამდე ორი ლიტრი საწვავიც არ სჭირდება მანქანას, მერიამდე კი ათი ლიტრი მაინც უნდა. ასე თეთრდება ფული”;
“უფროსმა იცის თუ არა, ჩვენ არ ვიცით, მარა, აბა, რა იცის, მისი სამსახურის მანქანები რომ აქ იცლება, მერე კიდევ მიწა მოაქვთ კვალის წასაშლელად და ზედ აყრიან, ახალი ამბავია?”
“სახელის და გვარის ჩაწერა რად გინდათ _ ისევ ჩვენ გადაგვეკიდონ? ამდენ სამშენებლო ნარჩენს, არხებიდან ამოღებულ ნაგავს, დავიჯეროთ, მხოლოდ ორი “შოფერი” დაყრის აქ და მორჩა? ხომ ხედავთ, უკვე მიწის მოზიდვაც დაწყებულია, რომ კვალი წაშალონ. წაშლილი ვნახეთ მაგათი სახსენებელი”… _ უკმაყოფილებას გამოთქვამენ ნაგავსაყრელის ახლომახლო მცხოვრებთა ერთი ჯგუფი, რომელთაც ვინაობის გამხელა ამჯერად არ ისურვეს: “არაფრის გვეშინია, მაგრამ, ჯერჯერობით, ასე გვირჩევნია. ფაქტებს კი ხედავთ”, _ ამბობენ ისინი.
მდინარე ბჟუჟის სანაპირო ზოლის გასწვრივ, ნარჩენების გორებია თავმოყრილი. როცა იქ მივედით, ზოგ მათგანს ცეცხლის კვამლიც ადიოდა. თუმცა, უმეტესობა მკვრივი სამშენებლო მასალების ნარჩენებია და ბუნებრივია, დაწვა ვერ მოხერხდება.
“გურია ნიუსთან” წყარო ამბობს, რომ ოზურგეთის მომსახურების ცენტრში არაერთხელ რეკავენ კერძო პირები, უმეტესად ჩინოვნიკები ან ახლო ნაცნობები, რომლებიც საკუთარი კარმიდამოს დასუფთავებას ითხოვენ:
“მოუნდება დეპუტატს თუ დირექტორს ეზოს დასუფთავება და მუქთი არ ჯობს? დარეკავენ და მუშაობენ “ვირები”. მერე მიაქვთ ახლოს. რა ვალდებულია მომსახურების ცენტრი კერძო პირთა კარმიდამოები ასუფთაოს და მათი ნაგავი ზიდოს? წავა ის მენაგვე და კი დაყრის “ყურის ძირში”. ერთ ჭიქა წყალს ასმევს ვინმე სანაცვლოდ? რატომ უნდა გააკეთებინო არაერთხელ ის საქმე თანამშრომელს, რაც არ ევალება? მუქთი კუბოც უყვარს ბევრს…” _ ამბობს ჩვენი წყარო.
“გურია ნიუსი” ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის მომსახურების ცენტრის დირექტორს, თენგიზ ქუტიძეს დაუკავშირდა:
_ ბატონო თენგიზ, ჯორჯიაშვილის ქუჩის ბოლოში ახალი ნაგავსაყრელი ხომ არ გახსნილა, იქ თქვენი მანქანები ნაგავს რომ ეზიდებიან?!
_ არა, როგორ გეკადრებათ. ახლავე დავუძახებ და გავარკვევ.
_ იქ მცხოვრებნი გვეუბნებიან, რომ სოფელ მერიაში, ნაგავსაყრელზე ნაგვის წაღება ეზარებათ და თან საწვავსაც ზოგავენ…
_ რას ამბობთ, როგორ შეიძლება?! გამორიცხულია.
_ ადგილზე ვიყავით, ვნახეთ, გვაქვს ფოტომასალა…
_ დავუძახებ და გავარკვევ, ვისაც ევალება.
_ როგორც ადგილობრივებმა გვითხრეს, მიწა მოაქვთ და კვალის წასაშლელად ნაგავს ზემოდან აყრიან…
_ დავუძახებ, ვისაც ევალება, მიწას დავაყრევინებ და მოვასწორებინებ, თუ რაიმე ყრია იქ.
_ თქვენი სამსახურის ტრანსპორტი ნარჩენებს მერიის ნაგავსაყრელზე ეზიდება?
_ დიახ, მერიის ნაგავსაყრელზე, სხვაგან არსად. ვიმეორებ, დავუძახებ და თუკი რაიმე მსგავსი არსებობს, გამოვასწორებინებ.
_ თქვენ დღემდე არ იცოდით ამის შესახებ?
_არა! ეს როგორ შეიძლება?! _ გვითხრა ქუტიძემ.
თენგიზ ქუტიძე მოგვიანებით დაგვიკავშირდა და გვითხრა, რომ შესაბამისი ღონისძიება გაატარა:
_ როგორც ჩვენმა თანამშრომლებმა განმარტეს, ჯორჯიაშვილის ქუჩის ბოლოში მცხოვრებმა გაბედავების ოჯახის წარმომადგენლებმა ითხოვეს ნარჩენების მიტანა და დაყრა, არსებული ორმოების ამოსავსებად. მხოლოდ ამიტომ მიიტანეს და მერე მიწაც დააყარეს.
რაც შეეხება იქ არსებული სამშენებლო ნარჩენების გროვებს, ის ჩვენი მიტანილი არ არის. თანამშრომლებმა მითხრეს ისიც, რომ იქ გაიტანეს ქალაქში მოგროვილი ჭადრის ფოთლები და იქვე დაწვეს. რაც შეეხება ვინმეს კარმიდამოს დასუფთავებას, ჩვენ არც ერთი თანამდებობის პირის ეზოს არ ვასუფთავებთ და თუ ასეა, თქვან, კონკრეტულად ვის დავუსუფთავეთ, _ გვითხრა თენგიზ ქუტიძემ.
ბახმაროსკენ მიმავალ გზაზე დიდი სიჩქარით მოძრავი ავტომობილები მოსახლეობას საფრთხეს უქმნიან
"თხილს აჟიოტაჟი ვერ გადაარჩენს"