“რა მომემატა ამ ხნის განმავლობაში, წლების გარდა?!”
8:04; 15.04.2019
“წლებია, რაც დახმარებას და ყურადღებას ვითხოვ მთავრობისგან. ბევრჯერ დაიწერა კიდეც გაზეთებში ჩემი პრობლემის შესახებ, მაგრამ ყურადღებას არავინ მაქცევს. იქნებ, რამე მოახერხოთ და გააგებინოთ ამ მთავრობას, რომ სირცხვილია, ჩემი ხნის ადამიანს დახმარება შეუწყვიტო და ლუკმა–პურის გარეშე დატოვო“, _ ამბობს ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტის სოფელ ქვიანში მცხოვრები 100 წელს მიტანებული მარტოხელა დიანოსე წულაძე, რომელმაც “გურია ნიუსს” უკვე მეორედ მომართა დახმარებისა და სოციალურ სააგენტოსთან შუამდგომლობის თხოვნით.
საქმე ისაა, რომ მოხუცი სოციალურად დაუცველთა ერთიან ბაზაში 2006 წლიდან იყო რეგისტრირებული, თუმცა, 2017 წელს, ბოლო გადამოწმებისას, მის მიერ მიღებული ქულა აცდა საარსებო შემწეობის მისაღებად საჭირო ზედა ზღვარს და შესაბამისად, სოციალური დახმარებაც შეუწყდა.
მაშინ “გურია ნიუსისთვის” მიცემულ კომენტარში ბენეფიციარისთვის შემწეობის მოხსნის არგუმენტად სოციალური სააგენტოს საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურმა დაასახელა, რომ წულაძეს დეკლარაციაში უფიქსირდებოდა მცირე საცხოვრებელი ფართი, მიწის ნაკვეთი, მცირედი დანახარჯი კომუნალური გადასახადებისთვის და რომ მოხუცი იღებდა ასაკობრივ პენსიას, რაიმე ქრონიკული დაავადება ან შშმ-ს სტატუსი არ ჰქონდა, სარგებლობდა საყოველთაო ჯანდაცვის მიზნობრივი პაკეტით და ჰყავდა გარეთ მცხოვრები შვილები, რომლებიც მის პოტენციურ დამხმარეებად მიიჩნეოდნენ.
სააგენტოს ლანჩხუთის განყოფილებაში კი ამბობდნენ, რომ თუ იქნებოდა წარმოდგენილი დიანოსე წულაძის მხრიდან ჯანმრთელობის მდგომარეობის შესახებ ფორმა #100, შეიძლებოდა კორექტირების შეტანა. თუმცა, ირკვევა, რომ კორექტირების შეტანა არ მოხერხდა და აგერ მესამე წელია, მარტოხელა მოხუცი, რომელსაც მართლაც გაუსაძლის პირობებში უწევს ცხოვრება, სოციალური შემწეობის გარეშეა დარჩენილი.
როგორც უბნის ექიმთან საუბრისას გავარკვიეთ, ავადმყოფობის იმ კრიტერიუმებს, რასაც სოციალურ სააგენტოში წარსადგენი ჯანმრთელობის მდგომარეობის შესახებ ფორმა #100 ითვალისწინებს, დიანოსე წულაძე ვერ აკმაყოფილებს, მიუხედავად ასაკისა და მძიმე სოციალური პირობებისა, ის არც შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირია და არც რაიმე სახის ქრონიკული დაავადების მატარებელი.
დიანოსე წულაძის თქმით, სანამ დახმარების მიღება შეუწყდებოდა, მასთან ახალგაზრდა მამაკაცი იყო მისული სოციალური სააგენტოდან, ხელი მისთვის გაურკვეველ საბუთებზე მოაწერინა და სწორედ ეს ხელმოწერა გახდა დახმარების შეჩერების საბაბი.
“სახლში ვიყავი. მანქანა გაჩერდა, უცნობი ახალგაზრდა კაცი მოვიდა ჭიშკართან, ეზოში არც შემოსულა, ისე მომაწერინა რაღაც ქაღალდებზე ხელი. მობრძანდით,-მეთქი, _ შემოვიპატიჟე სახლში, მაგრამ უარი თქვა. მითხრა, რომ სოციალური სააგენტოდან იყო და რაღაც ფურცლებზე უნდა მომეწერა ხელი.
მაჩვენე, რას უნდა მოვაწერო ხელი,-მეთქი, _ ვუთხარი. _ შენ ხელი მომიწერე უბრალოდ, მეტი არაფერი არაა საჭიროო. ასეც მოვიქეცი _ მოვაწერე ხელი. გავიდა დღეები და აღმოჩნდა, რომ შემწეობა, რომელსაც ათ წელზე მეტია ვიღებდი, მომიხსნეს. თურმე, სოციალურ აგენტს შევუმოწმებივარ და მაღალი ქულები მიმიღია. აღმოუჩენიათ, რომ დიდი ქონების პატრონი ვყოფილვარ და იქეთ შემეძლო სხვებისთვის დახმარების გაწევა. ეს არის სამართალი?! გამაგებინონ მაინც, ასაკის გარდა, რა მომემატა ამ წლების განმავლობაში?! გადასამოწმებლად რომ მოვიდეთ, ჯანმრთელობის ცნობა წარმოადგინეო, მითხრეს, მაინცდამაინც ავადმყოფი და ლოგინად ჩავარდნილი უნდა ვიყო რომ დამეხმარნონ? საუკუნეს მიტანებული კაცი რომ აუტანელ პირობებში რომ ვცხოვრობ, ეს არაფერია?!
რაც ეს სოციალური შემწეობა არსებობს, იმ დღიდან მოყოლებული ვიღებდი დახმარებას და ამ ხნის მანძილზე გარდა ასაკისა, არაფერი შემმატებია. რა მოხდა, რის გამო მომემატა ქულა და დახმარება მომიხსნეს, არ ვიცი.
სოფელში ყველა მიცნობს და ყველამ იცის ჩემი მდგომარეობა. 97 წლის ვხდები უკვე, არავინ იცის, ხვალ რა იქნება, მაგრამ დღეს რომ ასე მექცევიან, ძალიან მტკივა გული.
40 წელი იქნება, დაახლოებით, რაც მეუღლე გარდამეცვალა, იმის შემდეგ გამოვეყავი შვილს და ცალკე დავსახლდი. მარტოხელა მოხუცს სახლში ხეირიანი არაფერი მაქვს. მთელი ჩემი სიმდიდრე ერთი საწოლი, ერთი ძელსკამი და ერთი მაგიდაა. მეტს ვერაფერს ნახავთ ჩემს სახლში. ვისაც არ სჯერა, მოვიდეს და საკუთარი თვალით ნახოს”, _ გულისტკივილს ვერ მალავს სოციალური შემწეობის გარეშე დარჩენილი მარტოხელა მოხუცი.
“გურია ნიუსი” საუკუნეს მიტანებული მოხუცის საკითხთან დაკავშირებით ამჯერადაც დაუკავშირდა სოციალური სააგენტოს, სადაც გვპასუხობენ, რომ დიანოსე წულაძის ოჯახის განმეორებითი შეფასება 2019 წლის 13 ივლისიდანაა შესაძლებელი:
“ოჯახის მიერ მოწოდებული მონაცემების საფუძველზე, შეივსო “ოჯახის დეკლარაცია” (დეკლარირებული ინფორმაცია დადასტურებულია უფლებამოსილი წარმომადგენლის ხელმოწერით). “სოციალურად დაუცველი ოჯახების სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობის შეფასების მეთოდოლოგიის დამტკიცების შესახებ” საქართველოს მთავრობის 2014 წლის 31 დეკემბრის #758 დადგენილების შესაბამისად, 2018 წლის 13 ივლისს ოჯახის სარეიტინგო ქულა განისაზღვრა 76 900 ერთეულით.
“ქვეყანაში სიღატაკის დონის შემცირებისა და მოსახლეობის სოციალური დაცვის სრულყოფის ღონისძიებათა შესახებ” საქართველოს მთავრობის 2010 წლის 24 აპრილის #126 დადგენილებით, დამტკიცებული წესის მე-12 მუხლის შესაბამისად, ოჯახის სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობის განმეორებითი შეფასება შესაძლებელია სარეიტინგო ქულის მინიჭებიდან ერთი წლის გასვლის შემდეგ _ 2019 წლის 13 ივლისიდან.
ამავე დადგენილების შესაბამისად, ოჯახის ვადამდელი გადამოწმება შესაძლებელია იმ შემთხვევაში, თუ შეიცვალა ოჯახის წევრთა რაოდენობა (დემოგრაფიული ცვლილება), ოჯახმა შეიცვალა საცხოვრებელი ადგილი, ოჯახის წევრს დაუდგინდა შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირის სტატუსი, დასაქმდა და მიიღო ლეგალური შემოსავალი ან დაკარგა სამუშაო, ასევე ოჯახის წევრზე თუ იქნება წარმოდგენილი ცნობა ჯანმრთელობის მდგომარეობის შესახებ სამედიცინო დოკუმენტაცია ფორმა 1V-100″, _ წერია სოციალური სააგენტოდან მიღებულ წერილში.