თბილისის საქალაქო სასამართლომ ,,კანონიერ ქურდობაში”,  ,,ქურდული სამყაროს” წევრობასა და ,,ქურდული სამყაროს” მხარდაჭერაში სამი ბრალდებული დამნაშავედ ცნო.
სასამართლო პროცესზე გამოკვლეული მტკიცებულებებით დადასტურდა, რომ 2021 წლის ბოლოს, ,,ქურდული სამყაროს” წევრმა, საზღვარგარეთ მყოფ ,,კანონიერ ქურდთან” შეთანხმებით, მოქალაქეთა შორის მიწის ნაკვეთის კუთვნილებასთან დაკავშირებული დავის გადასაწყვეტად, არაერთი ,,ქურდული გარჩევა” მოაწყო, მათ შორის მოდავე მხარეები ,,კანონიერ ქურდთან” თურქეთში ჩაიყვანა.
გამოკვლეული მტკიცებულებებით ასევე დადგინდა, რომ ერთ-ერთი ბრალდებული მხარს უჭერდა „ქურდული სამყაროს” საქმიანობას.
სასამართლომ ორი ბრალდებული, მათ შორის, კანონიერი ქურდი, სრულად ცნო დამნაშავედ წარდგენილ ბრალდებაში და სასჯელის სახედ და ზომად ერთს 10 წლით, ხოლო მეორეს 7 წლით თავისუფლების აღკვეთა განუსაზღვრა.
ამავე განაჩენით, ერთ ბრალდებულს წარდგენილი ბრალდება ,,ქურდული სამყაროს” წევრობა (223′-ე მუხლის პირველი ნაწილი), გადაუკვალიფიცირდა „ქურდული სამყაროს” საქმიანობის მხარდაჭერის მუხლით (223”’-ე მუხლის მეორე ნაწილი) და სასჯელის სახით  3 წლით თავისუფლების აღკვეთა განესაზღვრა, ხოლო კიდევ ერთი პირი, რომელსაც ბრალდება წარდგენილი ჰქონდა ,,ქურდული სამყაროსთვის” მიმართვის მუხლით (223””-ე მუხლის პირველი ნაწილი) გამართლდა.
ბრალდების მხარე, სასამართლოს გადაწყვეტილებას მუხლის გადაკვალიფიცირების და ბრალდებულის გამართლების ნაწილში, სააპელაციო წესით გაასაჩივრებს.