_ დღეს ჩვენთან არის ევროკავშირის კომისარი სესილია მალმსტრომი, რომელიც ჩამოსულია, პირადად ჩემთვის, ძალიან მნიშვნელოვან საკითხთან დაკავშირებით.
მან ჩამოგვიტანა საქართველოს მოქალაქეებისთვის სავიზო რეჟიმის ლიბერალიზაციის გეგმა. ეს არის გეგმა, რომლის შესრულება საბოლოო მიზანთან მიგვიყვანს – ევროკავშირის ქვეყნებში  საქართველოს მოქალაქეები ვიზის გარეშე შევლენ.
ამ გეგმის საბოლოო იმპლემენტაციის შემდეგ, ყველა ჩვენს მოქალაქეს, რომელსაც აქვს ჩვეულებრივი ქართული, ბიომეტრიული პასპორტი, ევროკავშირის საზღვრების გადალახვა  უნდა შეეძლოს ისე, რომ მას არავინ მოსთხოვოს ვიზა.
საქართველოს მოქალაქეებისთვის ეს იქნებოდა ისტორიული გარღვევა; ეს იქნებოდა ევროპასთან ჩვენი დაახლოების ძალიან მნიშვნელოვანი წინგადადგმული ნაბიჯი.
ეს არ არის მარტივი პროცესი, რადგან ამ მიმართულებით უკვე ბევრ ქვეყანას აქვს გამოცდილება და საერთოდ, ეს არის ტექნიკური საკითხებისგან შემდგარი პროცესი.
დღეს, როდესაც წინასწარი სამუშაოები უკვე შესრულებული გვაქვს, კერძოდ, შემოვიღეთ ბიომეტრიული პასპორტები, წინ წავიდა და განვითარდა საზღვრების კონტროლის სისტემა, კიდევ გვაქვს განსახორციელებელი რამდენიმე საკანონმდებლო ცვლილება. ეს გაამარტივებს ამ პროცესს.
დიალოგის პარალელურად, ჩვენ გვჭირდება შემდგომ სხვა საკითხებზე მუშაობა – ევროკავშირთან ჩვენ ასევე ვმუშაობთ ასოცირების ხელშეკრულებაზე, თავისუფალი ვაჭრობის ხელშეკრულებაზე და ვემზადებით ვილნიუსის სამიტისთვის.
ყოველივე ეს საშუალებას მოგვცემს, ევროკავშირთან პროგრესს ასევე ამ მიმართულებით მივაღწიოთ.
საბოლოოდ, ეს, დაახლოებით, რამდენიმეწლიანი პროცესია, მაგრამ, ვფიქრობ, პირველი შედეგები შეიძლება მომავალ წელს მივიღოთ.
რამდენიმე წლის განმავლობაში ამ მიმართულებით ძალიან ინტენსიურად ვმუშაობდით.
მინდა ყველას შევახსენო, რომ ვარდების რევოლუციის შემდეგ, 2008 წლის გამოკლებით, საქართველოში უფრო მეტი ადამიანი ბრუნდებოდა, ვიდრე გადიოდა ქვეყნიდან.
მიგრაციის თვალსაზრისით, ჩვენ გვქონდა პოზიტიური ბალანსი, მივიღეთ რეადმისიის ხელშეკრულება, საზღვრებზე დავამყარეთ წესრიგი და ყველაზე უსაფრთხო ქვეყანა გავხდით ევროპის მასშტაბით. ამ მხრივ, ევროპას ჩვენთან პრობლემა არ აქვს.
ასევე დავამყარეთ კარგი ურთიერთობა ევროპის სხვადასხვა სისხლისსამართლებრივი დევნის განმახორციელებელ ორგანოებთან და კრიმინალის წინააღმდეგ ბრძოლასთან დაკავშირებით, მჭიდროდ ვთანამშრომლობთ.
ეს საშუალებას მოგვცემს, რომ ამ გეგმის მიღების შემდეგ, ქართველმა ახალგაზრდებმა სასწავლებლად ევროპაში უპრობლემოდ იარონ.
რისთვის გახსენით ქუთაისის აეროპორტი? რისთვის დაფრინავს, მაგალითად, Wizz Air და Ryanair, რომელთა დახმარებითაც იწყება რეგულარული რეისები, მაგალითდ, ვარშავის მიმართულებით?
დარწმუნებული ვარ, თუკი მომავალში გაგრძელდება Ryanair-თან დაწყებული მოლაპარაკება, რეისები შესრულდება ფრანკფურტის, ბრუსელის მიმართულებით და ამ ქალაქებში ჩასვლა ხელმისაწვდომ ფასად, მაქსიმუმ, 100 ევროდ იქნება შესაძლებელი.
რისთვის შენდებოდა აეროპორტი ფოთში? რისთვის შენდება ყარსი-ახალქალაქის რკინიგზა, რომელიც რეალურად თბილისი-ლონდონის რკინიგზაა? _ ყოველივე ეს არის იმისთვის, რომ საქართველოს მოქალაქეებს მატივად შეეძლოთ ევროპის ქვეყნებში ჩასვლა.
25 თებერვალი საქართველოს ოკუპაციის დღეა. ჩვენთვის პოლიტიკურადაც ძალზე მნიშვნელოვანია, რომ ქართული საზოგადოების ყველა თაობას უპრობლემოდ შეეძლოს ევროპაში – ჩვენს ბუნებრივ სახლში, განვითარებულ ევროპულ სახლში სიარული და არ უნდა მივტიროდეთ მოსკოვის 37 მანეთიან ბილეთს.
ისინი, ვინც მიგვათრევენ უკან, ძირითადად, სარგებლობენ იმით, რომ საქართველოს საზოგადოების უმეტესობას ჯერ არ ჰქონია ევროპაში ჩასვლის საშუალება; ახალგაზრდობის ნაწილს არ ჰქონია საშუალება ესწავლა ევროპაში.
აი, ეს უნდა გადავლახოთ და უნდა გავხადოთ შეუქცევადი.
ამიტომ ჩემთვის, როგორი პოლიტიკური სიტუაციაც არ უნდა იყოს საქართველოში შიგნით, რა სიძნელეებიც არ უნდა გვქონდეს საქართველოს შიგნით, ევროპისკენ სვლა არის ყოველივე იმის გაგრძელება, რასაც ბოლო წლებში ვაშენებდით.
ჩემთვის ევროპასთან უვიზო მიმოსვლა არის სასიცოცხოლოდ მნიშვნელოვანი, რადგან ეს არის იმის დაგვირგვინება, რასაც ჩვენ ვაკეთებდით ბოლო წლებში.
ამიტომ, რა პრობლემებიც არ უნდა გვქონდეს საქართველოს შიგნით, რაც არ უნდა დაძაბულობა იყოს პოლიტიკურ პარტიებს შორის ან ბევრი იყოს უკმაყოფილების საბაბი, არ უნდა შევაჩეროთ ჩვენი სვლა ევროპისკენ და ამაში საქართველოს ხელი არ უნდა შეეშალოს.
ეს იქნება არა მხოლოდ ცალეკული მთავრობის, არა რომელიმე ცალკეული პრეზიდენტის,  პრემიერ-მინისტრის ან მინისტრის დამსახურება ან მიღწევა, ეს იქნება ქართველი ხალხისთვის გაკეთებული ძალიან მნიშვნელოვანი საქმე.
ამიტომ მივესალმები ამას, რადგან, კიდევ ერთხელ ვიმეორებ, ამისთვის განსაკუთრებულად ვემზადებოდით – ვაშენებდით რკინიგზებს, აეროპორტებს, ვცვლიდით ჩვენს სისტემებს, ვებრძოდით დანაშაულს, ვაწარმოებდით მოლაპარაკებებს… ახლა ამას წინ არაფერი აღარ უნდა დაუდგეს.
დღეს არის მნიშნველოვანი დღე, რადგან საქართველოს გაუჩნდა პერსპექტივა. შეიძლება, ხვალ არაფერი შეიცვალოს ქართველებისთვის, მაგრამ უახლოეს თვეებსა და წლებში ნამდვილად შეიცვლება იმის გამო, რომ ევროკომისარი დღეს ჩვენ ამ გეგმას წარმოგვიდგენს, _ განაცხადა მიხეილ სააკაშვილმა.
ვანში არქეოლოგიური მუზეუმი აღდგება
"მანამ არ გადავდგები, სანამ "ობანა" არ მეტყვის, გადადექიო?!"