_ არჩევნების შემდეგ, ჩათვალეს რა, რომ კოალიციასთან ახლო ყოფნა უფრო მომგებიანი იქნებოდა, ბევრმა პოლიტიკურმა ძალამ მისი სახელით დაიწყო მოღვაწეობა.
ლანჩხუთელი “ოცნებისტები” ვერაფრით ვერ შეთანხმდნენ მთავარზე _ ვინ არიან პარტიის ლანჩხუთის ორგანიზაციის დამფუძნებლები. თავდაპირველად, როცა ლანჩხუთში ახლადშექმნილი კოალიციის ოფისი გაიხსნა, საზოგადოების წინაშე სამი პარტიული ლიდერი წარსდგა: “თავისუფალი დემოკრატების” ლანჩხუთის ორგანიზაციის ხელმძღვანელი ელგუჯა ჩხაიძე, “რესპუბლიკელი” რომან ბიწაძე და პარტია “ქართული ოცნების” საინიციატივო ჯგუფის ხელმძღვანელი ლანჩხუთში სოსო ბოლქვაძე.
სოსო ბოლქვაძე ხაზგასმით აღნიშნავს, რომ ის არის არა პარტიის ადგილობრივი ორგანიზაციის თავმჯდომარე, არამედ საინიციატივო ჯგუფის ხელმძღვანელი.
მიმდინარე წლის 21 აპრილს, თბილისში პარტიის დამფუძნებელი ყრილობა ჩატარდა, რომელსაც ლანჩხუთიდან 11 წარმომადგენელი ესწრებოდა: სოსო ბოლქვაძე, ლადო ნანაძე, გია ბოლქვაძე, ვახტანგ წილოსანი, ბესო კუპრაძე, ალეკო სარიშვილი, ნესტორ მგელაძე, ნიკოლოზ ვადაჭკორია, ზურაბ გუჯაბიძე, თენგიზ კუპრეიშვილი და ნუგზარ ჯავახიშვილი.
როგორც პარტიის ადგილობრივი ორგანიზაციის ერთ-ერთი დამფუძნებელი ამბობს, პარტიის წესდებით, ეს 11 კაცი ლანჩხუთის პარტიული ორგანიზაციის დამფუძნებლებად ითვლებიან და მხოლოდ მათ აქვთ უფლება პარტიაში მისაღებ კანდიდატს რეკომენდაცია გაუწიონ.
ლანჩხუთის საოლქო საარჩევნო კომისიის წევრმა “ქართული ოცნებიდან” სოსო შეიზაშვილმა ყველა ადგილობრივ გაზეთს გადასცა განცხადება, რომელშიც იგი გარკვეულ პრეტენზიას გამოთქვამს, როგორც ყოფილი “მემარჯვენის” დავით წულაძის, ისე “ქართული ოცნების” წარმომადგენლების მიმართ: “2012 წლის პირველი ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნებებზე #61 ლანჩხუთის საარჩევნო ოლქის ერთიანი საარჩევნო სიები იყო დაუზუსტებელი. საქართველოს პრეზიდენტის ბრძანებულებით, შეიქმნა ერთიანი საარჩევნო სიების დაზუსტების კომისია (კაციტაძის კომისია). ამ კომისიას გურიაში სათავეში ედგა ლანჩხუთის საკრებულოს წევრი, “ახალი მემარჯვენეების” ლანჩხუთის ოფისის თავმჯდომარე დავით წულაძე. ეს კომისია შექმნილი იყო არჩევნებამდე თითქმის ერთი წლით ადრე და ფინანსდებოდა ბიუჯეტიდან სოლიდური თანხით. კომისიამ “კარდაკარის” პრინციპით ჩაატარა სამუშაოები და 2012 წლის საპარლამენტო არჩევნებისთვის მივიღეთ უფრო დაუზუსტებელი სიები და უარესი, ვიდრე ის იყო 2010 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების დროს. სიებში იყო შეყვანილი გარდაცვლილებიც.
2012 წლის საპარლამენტო არჩევნებისთვის, ამომრჩეველთა ერთიანი სიები იმდენად დაუზუსტებელი იყო, რომ არჩევნების შედეგები შესაძლებელი იყო ეჭვქვეშ დამდგარიყო. #61 ლანჩხუთის საოლქო საარჩევნო კომისიაში, კომისიის თავმჯდომარის თხოვნით და დავალებით, ვმუშაობდი ერთიანი საარჩევნო სიების დაზუსტებაზე. ჩემთან ერთად საკითხზე მუშაობდა კომისიის წევრი გოჩა ცინცაძე. ჩვენს მიერ ჩატარებული სამუშაოების შედეგად მოხდა სიების კორექტირება და დაახლოებით 800 ამომრჩეველი შეყვანილ იქნა ამომრჩეველთა ერთიან სიაში.
საზოგადოება დამერწმუნება, რომ კაციტაძის კომისია შექმნილი იყო საერთაშორისო საზოგადოებისა და საქართველოს მოსახლეობის თვალის ასახვევად. ამ კომისიამ არასამთავრობო ორგანიზაციების დასკვნით, მთელ საქართველოში გააყალბა დაახლოებით 800 ათასი ამომრჩევლის სია.
ამ კომისიის მუშაობას თავიდანვე გაემიჯნენ და უნდობლობა გამოუცხადეს რეალურმა ოპოზიციურმა ძალებმა.
სიების დაზუსტების კომისიის მუშაობაში მონაწილეობას იღებდნენ “ნაციონალური მოძრაობა”, “ქრისტიან დემოკრატები”, “ედპ” და “ახალი მემარჯვენეები”. კაციტაძის კომისიის სამუშაო ჯგუფში გურიაში შედიოდნენ კომისიის თავმჯდომარე დავით წულაძე, “ახალი მემარჯვენეები”; კომისიის თავმჯდომარის მოადგილე მერაბ ჩხაიძე, “ედპ” და კომისიის წევრი მარიკა თურნავა, “ქრისტიან დემოკრატები”. ყოველივე ზემოთ აღნიშნულიდან გამომდინარე, მაინტერესებს, როდის მოიხდით ბოდიშს ბატონო დავით, თქვენ და თქვენი გუნდი ლანჩხუთელების წინაშე მსგავსი ქმედებების გამო.
გაოცებას იწვევს “ქართული ოცნების” ე.წ. წარმომადგენლების ტყუილი, რომელიც დაიბეჭდა გაზეთ “ჰო და არას” 14 დეკემბრის ნომერში. ვახდენ ციტირებას: “ლანჩხუთში მხოლოდ მაჟორიტარს არ მოუგია, მასზე გაცილებით მეტი ხმა მიიღო კოალიცია “ქართულმა ოცნებამ”.
მე საოლქო საარჩევნო კომისიის წევრი ვიყავი და ხელი მაქვს მოწერილი არჩევნების შემაჯამებელ ოქმზე. მაჟორიტარმა კანდიდატმა თეიმურაზ ჩხაიძემ მიიღო ამომრჩეველთა 62,28 პროცენტი. ხოლო კოალიცია “ქართულმა ოცნებამ” _ 61,45 პროცენტი. პირიქითაც რომ ყოფილიყო, ამაში პრობლემას ვერ ვხედავ, რადგან ბატონ თემურ ჩხაიძის ქმედებები იდეაშიც კი არ ემიჯნება პარტია “ქართულ ოცნებას”, პირიქით _ ის მოქმედებს ლანჩხუთელების და პარტიის ინტერესებიდან გამომდინარე.
აღნიშნული ფაქტი პირდაპირ მიუთითებს იმაზე, რომ მიზანმიმართულად ხდება მაჟორიტარი დეპუტატის დისკრედიტაცია და საზოგადოების შეცდომაში შეყვანა “ქართული ოცნების” ე.წ. წარმომადგენლების მიერ,” _ ნათქვამია შეიზაშვილის განცხადებაში, რომლიდანაც ჩანს, რომ მისი გაღიზიანება გამოიწვია კოალიციის წევრების სახელით გაზეთ “ჰო და არაში” გამოქვეყნებულმა განცხადებამ, რომელსაც შეიზაშვილი ტყუილს უწოდებს.
სოსო შეიზაშვილი, თავის წერილში პარტია “ქართული ოცნების” დამფუძნებლებს “ეგრეთწოდებულად” მოიხსენიებს. ეს შემთხვევითი არ უნდა იყოს, რადგან დღეს ბევრი აცხადებს პრეტენზიას ლანჩხუთში პარტიის დამფუძნებლის პირველწოდებაზე.
საოლქო საარჩევნო კომისიის წევრის პრეტენზიასთან დაკავშირებით, სოსო ბოლქვაძე ამბობს, რომ არსებითი მნიშვნელობა არ აქვს, კოალიციამ აიღო ერთი-ორი პროცენტით მეტი თუ მაჟორიტარობის კანდიდატმა. იგი ხაზგასმით აღნიშნავს იმასაც, რომ თემურ ჩხაიძის სახელის დისკრედიტაციას არა კოალიციის ლიდერები, არამედ ეს დაუსრულებელი დაპირისპირება ახდენს, რომელიც თვეებია გრძელდება ლანჩხუთში.
“თავისუფალი დემოკრატების” წევრი ვახტანგ ზენაიშვილი ასეთ განმარტებას აკეთებს სოსო შეიზაშვილის პრეტენზიის პასუხად: “ჩვენ, კოალიციაში შემავალი პარტიების წარმომადგენლებმა, ოფიციალური განცხადება გავაკეთეთ, რომ ვემიჯნებით საარჩევნო-საატესტაციო კომისიის საქმიანობას. სხვა, რაც ჩვენი სახელით ეწერა იმ განცხადებაში, არ არის ჩვენი ოფიციალური აზრი. ჩვენ ვსაუბრობდით, გამოვთქვამდით გარკვეულ ვარაუდებს, რაც შემდეგ, ჩვენდა გასაკვირად, გაზეთში იქნა გამოქვეყნებული. მაგრამ ერთი კითხვა მაინც გამიჩნდა შეიზაშვილთან _ რატომ გახდა თემურ ჩხაიძე მისი დასაცავი? თუ მას სურვილი გაუჩნდება, რომ რამეზე გვესაუბროს, მზად ვართ მოვუსმინოთ და პასუხიც არ დავუგვიანოთ.”
ჩვენ დავუკავშირდით ე. წ. კაციტაძის კომისიის ყოფილ თავმჯდომარეს დავით წულაძეს, რომელსაც ეჭვი არ ეპარება, რომ ამ განცხადების უკან დგას არა სოსო შეიზაშვილი, არამედ მაკა კვირკველია: “ეს კომისია სამი თვით ადრე დავტოვე, ვიდრე მუშაობას დაასრულებდა. ეს თვითონ შეიზაშვილმაც კარგად იცის, მაგრამ მას მაკა კვირკველია ეუბნება, რომ ასე დაწეროს. რაზე უნდა მოვუხადო ბოდიში ლანჩხუთელებს, იმისთვის, რასაც საკუთარი ნებით გავემიჯნე?”
ვრცელდება ინფორმაცია, რომ მაჟორიტარ დეპუტატს საკრებულოს თავმჯდომარის თანამდებობაზე საკუთარ კანდიდატურად საკრებულოს წევრი მაკა კვირკველია ჰყავს შერჩეული. თავად კვირკველია, ამ ინფორმაციის დადასტურებისგან, ამ ეტაპზე თავს იკავებს, მაგრამ არც კატეგორიულად უარყოფს ამ ხმებს. დეპუტატმა, მოუცლელობის გამო ჩვენს კითხვებს ვერ უპასუხა, მაგრამ დაგვპირდა, რომ ჩამოვა ლანჩხუთში და ყველა კითხვაზე ამომწურავ პასუხს გაგვცემს.
მაკა კვირკველია, თავის ძველ თანაგუნდელებთან ერთად, არჩევნების შემდეგ თემურ ჩხაიძის დასაყრდენ ძალად იქცა, როგორც ლანჩხუთის საკრებულოში, ისე ადგილობრივ პოლიტიკურ სივრცეში. გარეგნულად კარგად ჩანს, რომ ეს ჯგუფი დაპირისპირებულია, როგორც კოალიციის “ძველ” ნაწილთან, ასევე ბიწაძის გარემოცვასთანაც. თუმცა, ამის აღიარება არავის სურს. თემურ ჩხაიძის მეგობარი და მისი საარჩევნო შტაბის ყოფილი წევრი ნუგზარ ჩხაიძე, რომელიც მაკა კვირკველიას დაჯგუფების სახეა, ამბობს, რომ არანაირი უთანხმოებები არ არსებობს და ამ დროისთვის ყველა დაპირისპირებული ძალა დაზავებულია. მაგრამ მისი განცხადების პარალელურად, მისივე გუნდის წარმომადგენელი სოსო შეიზაშვილი პრესისთვის აბსოლუტურად საპირისპირო განცხადებას აკეთებს.
მაკა კვირკველიას პოლიტიკური ოპონენტები ამბობენ, რომ ის კვლავ კახა კუკავას პარტიის “თავისუფალი საქართველოს” წევრია და ოფიციალურად არსად არ გაუკეთებია პარტიის დატოვებაზე განცხადება. ყოფილი “კონსერვატორი” კი ამ ბრალდებას უარყოფს და ამბობს, რომ კუკავას პარტია დიდი ხნის წინ დატოვა, თუმცა, თარიღის დაკონკრეტებისგან თავს იკავებს. ამჟამად, როგორც კვირკველია ამბობს, ის პოლიტიკური გაერთიანება “ქართული ოცნების” წევრია.