სიტყვით გამოსვლისას მან ენერგო სექტორის უპირატესობებზე, ეკონომიკური ზრდის პოტენციალსა და რეგიონთაშორისი ინტეგრაციის გამოწვევებზე ისაუბრა.
_ „ცენტრალური აზია მისი ზრდის პოტენციალისა და განვითარების სისწრაფისგათვალისწინებით, ერთდერთი ყველაზე მნიშვნელოვანი რეგიონია მსოფლიოში.ისტორიულად ცენტრალური აზიის რეგიონი მნიშვნელოვან დამაკავშირებელ ფუნქციასასრულებდა ევროპასა და აზიას შორის ვაჭრობისა და ტრანსპორტირების სფეროში. გამომდინარე იქედან თუ რა წვლილის შეტანის პოტენციალი გააჩნია ამ რეგიონს მსოფლიოეკონომიკის განვითარებაში. ცენტრალურ აზიის ქვეყნების განვითარების ტემპებითდაინტერესბულნი არიან როგორც აზიის ასევე ევროპის ქვეყნებიც,“ _  განაცხადა სიტყვით გამოსვლისას ბიძინა ივანიშვილმა.
საქართველოს პრემიერ-მინისტრის თქმით საქართველო ჩართულია ცენტრალურიაზიის ქვეყნებთან დაკავშირებულ მნიშვნელოვან პროექტებში, რომელთა მიზანი არამარტო დასავლეთის და აღმოსავლეთის ბაზრების დაკავშირებაა, არამედ კომუნიკაციების, ვაჭრობის, ტრასნპორტისა და ტექნოლიგიების განვითარებასაც წარმოადგენს. ამასთან ერთვის უმნიშვნელოვანესი მილსადენები, რომლებიც გადის საქართველოს ტერიტორიაზედა ასრულებენ მნიშვნელოვან როლს ევროპის ენერგოუსაფრთხოების სფეროში.
_ „საქართველო, რომელიც უკვე ფლობს ფუნქციურ საზღვაო, სარკინიგზო და საგზაოინფრასტრუქტურას, წარმოადგენს ბუნებრივ გაგრძელებას ცენტრალური აზიისსატრანზიტო გზის, რომელიც აკავშირებს მზარდ ვროპისა და აზიის ბაზრებს. იმისათვის,რომ სამხრეთ კავკასიისა და ცენტრალური აზიის სატრანზიტო პოტენციალისკონკურენტუნარიანობა გაძლიერდეს, საჭიროა ყველა რეგიონის წევრისათვის მისაღები დაკონკურენტუნარიანი სატარიფო პოლიტიკის შემუშავება და მისი პრაქტიკაში დანერგვა,“ _ აღნიშნა ბიძინა ივანიშვილმა.
საქართველოს პრემიერ-მინისტრი გამოვიდა ინიციატივით, სამთავრობო კომისიების დონეზე შეხვედრებმა უფრო რეგულარული სახე მიიღოს, რადგან ინფორმაციის გაცვლა დაპროცედურების ჰარმონიზაცია ყველაზე მნიშვნელოვანი საკითხებია წარმატების მიღწევისთვის.