ფინანსთა სამინისტროს საგამოძიებო სამსახურმა ყალბი დოკუმენტების დამზადება-გამოყენებისა და სახელმწიფო ბიუჯეტის კუთვნილი დიდი ოდენობით თანხის მართლსაწინააღმდეგოდ  დაუფლების  ფაქტზე შპს "შემოქმედმშენის" დირექტორი გია შილაკაძე და შპს "ჯორჯიან კომპანის" დირექტორი ვალერიან კაკურია დააკავა.
საგამოძიებო სამსახურის ინფორმაციით, დადგენილია, რომ ჩოხატაურის მუნიციპალიტეტის გამგეობის მიერ გამოცხადებულ ელექტრონულ ტენდერში გამარჯვებულად გამოვლინდა შპს "შემოქმედმშენი", რომელთანაც 2014 წლის 11 ივნისს გაფორმდა ხელშეკრულება საბავშვო ბაღების სარეაბილიტაციო სამუშაოების გახორციელების თაობაზე.
2014 წლის 12 ივნისს კი, აღნიშნული სამუშაოების შესრულება შპს "შემოქმედმშენმა", თავის მხრივ, დაუკვეთა შპს "ჯორჯიან კომპანის". ჩატარებული საგამოძიებო მოქმედებების და ექსპერტიზის დასკვნების  მიხედვით დგინდება, რომ აღნიშნული კომპანიების მიერ ფაქტობრივად შესრულებული სამუშაოების ღირებულება გაცილებით ნაკლებია გამგეობისთვის წარდგენილ აქტებში ასახული სამუშაოების ღირებულებაზე.
შესაბამისად, ბრალდებულებმა ამ გზით მიითვისეს სახელმწიფოს კუთვნილი დიდი ოდენობით ფულადი სახსრები.
ასევე დადგენილია, რომ ტენდერის დროს კომპანიის გამოცდილების დასადასტურებლად, ბრალდებულებმა შესყიდვების სააგენტოს ვებ-გვერდზე ატვირთეს ყალბი ინფორმაცია, თითქოსდა 2012 წელს შესრულებული ჰქონდათ ანალოგიური ტიპის, 250 000 ლარის ღირებულების სამუშაოები.
"გურია ნიუსის" ჟურნალისტური მოკვლევით _ "როგორ გაარემონტეს არსებული და არარსებული ბაღები", ფინანსური  პოლიცია 2014 წლის ნოემბერში დაინტერესდა. კვლევაში დტალურად იყო საუბარი როგორ გარემონტდა ჩოხატაურის მუნიციპალიტეტში 5 საბავშვო ბაღი.
მასალაში საუბარი იყო იმაზეც, რომ ჩოხატაურის მუნიციპალიტეტის გამგეობის ინსპექტირების ჯგუფმა ხუთივე საბავშვო ბაღი ყოველგვარი კითხვების გარეშე ჩაიბარა. მიუხედავად იმისა, რომ რემონტი პირობითად იყო გაკეთებული, რადგან ერთ შემთხვევაში, ეკონომიკის სამინისტროს ბალანსზე არსებული შენობაა გადახურული, მეორე შემთხვევაში კი კერძო შენობა გარემონტდა. თანაც ისე, რომ ლამის მთელი საქართველოს დასაცინი გახდა _ რეაბილიტაცია “ჩვენებურად“ კედლების გარეშე მდგარ კარსაც ნიშნავს. რაც შეეხება დანარჩენ სამ ბაღს, იქ დაგებული ლამინატი და ჩასმული კარი ვერავითარ კრიტიკას ვერ უძლებს, დავიწყებულია "პლინტუსები" და .აშ.
გამგეობის ქონების მართვის სამსახურის უფროსი, რომელიც ინსპექტირების ჯგუფის ხელმძღვანელია _ ვლადიმერ ლომთათიძე ამბობდა, რომ  "ჩოხატაურში საქმის სხვანაირად კეთება არ იციან", თავად "ჩაქუჩს ხელში ვერ დაიჭერს" და "ესაა რაცაა". მანვე დაადასტურა, რომ რიგი სამუშაოები უხარისხოდ იყო შესრულებული, ბევრი არ ვარგოდა, თუმცა, კომისიამ მაინც ჩაიბარა მოტივით, რომ "ასე იყო საჭირო და რა გვექნა, სულ არ ჩაგვებარებინა?!"
ამ კომენტარიდან მალევე, ლომთათიძე უფრო შორს წავიდა და "ნაციონალური მეთოდი" _ კამერაზე ხელის დაფარება, "კომენტარს აღარ ვაკეთებ" წარმატებით გამოიყენა.
თუმცა, ეს ყველაფერი ექსპერტიზის დასკვნის გასაჯაროებამდე ხდებოდა. დასკვნის დადებამდე რამდენიმე დღით ადრე, ჩოხატაურის გამგებელმა ირაკლი კუჭავამ ისიც განაცხადა, რომ კომისია აუცილებლად შეიცვლებოდა. თუმცა, კომისიას დღემდე ლომთათიძე ხელმძღვანელობს.
გამოძიების ამ შედეგის დადგომის შემდეგ, კომენტარის გაკეთება არ სურს ჩოხატაურის მუნიციპალიტეტის გამგებელს ირაკლი კუჭავას. მისი თქმით, მისთვის ბევრი დეტალი უცნობია და არც დასკვნებს იცნობს. კუჭავა არც იმაზე გვპასუხობს, შეცვლის თუ არა ინსპექტირების ჯგუფის ხელმძღვანელს და მიაჩნია თუ არა, რომ ამ შემთხვევაში, პასუხი ლომთათიძემაც უნდა აგოს:
_ გავეცნობი საქმეს, მოვუსმენ ყველა მხარეს და კომენტარს შემდეგ გავაკეთებ, _ გვითხრა კუჭავამ.
კომენტარს არ აკეთებენ "ჯორჯიან კომპანიშიც". კომპანიის ერთ-ერთი ხელმძღვანელი გია ლომინეიშვილი ამბობს, რომ კომენტარის გასაკეთებლად არ სცალია.
_ არ მაქვს საუბრის დროს, _ გვითხრა ლომინეიშვილმა, რომელიც გამგებლის ყოფილი მოადგილის მაია კუტუბიძის მეუღლეა.
_ ბატონო გია, გამოძიებას თქვენი კომპანიის მიმართ ბევრი ბრალდება აქვს. მათ შორის დოკუმენტაციის გაყალბებაზეა საუბარი… თანაც ეს იმ დროს ეხება, როცა თქვენი მეუღლე, მაია კუტუბიძე გამგებლის მოადგილის პოსტს იკავებდა…
_ ვერაფერს გეტყვით. ყველაფერს დაადგენს პროკურატურა, _ გვითხრა ლომინეიშვილმა.
ჩოხატაურის მუნიციპალიტეტის გამგებლის ყოფილი მოადგილე მაია კუტუბიძე ამბობს, რომ ამ საკითხზე ინფორმაციას არ ფლობს.
_ მე რა შუაში ვარ ამ საქმესთან?!
_ თქვენ იყავით გამგებლის მოადგილე და სწორედ იმ პერიოდში, გამოძიების ინფორმაციით, თქვენი მეუღლის და ძმის კომპანიამ, იმის გამო, რომ ტენდერში გაემარჯვა, ყალბი დოკუმენტაცია ატვირთა…
_ ამაზე არაფრის თქმა არ შემიძლია. მე სატენდერო კომისიის წევრი არ ვყოფილვარ. ვერ წარმომიდგენია, როგორ უნდა ატვირთო ყალბი დოკუმენტაცია. შეიძლება ამის კომპეტენცია არ მაქვს, მაგრამ ამის წარმოდგენაც კი არ შემიძლია. შესაბამისად, ამაზე ვერანაირ კომენტარს ვერ გავაკეთებ, _ გვითხრა კუტუბიძემ.
საგამოძიებო სამსახური გამოძიებას აგრძელებს.  დაზარალებულად ჩოხატაურის მუნიციპალიტეტის გამგეობაა ცნობილი.
ოფიციალური ინფორმაციით, გამოძიება გრძელდება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 180-ე მუხლის მე-2 ნაწილის "ა" და მე-3 ნაწილი "ბ" პუნქტით და 362-ე მუხლის მე-2 ნაწილის ,,ბ" პუნქტით, რაც სასჯელის სახით ითვალისწინებს თავისუფლების აღკვეთას ცხრა წლამდე ვადით.
როგორც საგამოძიებო სამსახურში "გურია ნიუსს" უთხრეს, ამ თემაზე ახალი დეტალები საზოგადოებისთვის მალე გახდება ცნობილი. უწყებაში აანონსებენ, რომ ამ საქმეზე კიდევ რამდენიმე პირის დაკავება მოხდება. არ გამორიცხავენ იმასაც, რომ პასუხისგება ყოფილ და მოქმედ ჩინოსნებსაც მოუწიოთ.
_ გამოძიება მიმდინარეობს და მისი ინტერესებიდან გამომდინარე, დეტალებზე საუბარი არ შეგვიძლია. მხოლოდ იმას გეტყვით, რომ ახალ დეტალებს მალე გამოვაქვეყნებთ, _ აღნიშნეს ჩვენთან საუბრისას ფინანსთა სამინისტროს საგამოძიებო სამსახურის პრესსამსახურში.
აღსანიშნავია, რომ "ჯორჯიან კომპანის" ბოლო ხუთ თვეში რამდენიმე ძვირადღირებული პროექტი ისევ აქვს გახორციელებული. გადამოწმებისას გაირკვა, რომ ობიექტებზე ბევრი ხარვეზია. ამ თემაზე "გურია ნიუსი" მუშაობას აგრძელებს და დეტალურად გავაცნობთ მკითხველს.
ამავე თემაზე: გამგებლის ხედვის განხორციელების მოლოდინში; რა დარღვევები აღმოაჩინა ექსპერტიზის ბიურომ #1 ბაგა-ბაღში; "გურია ნიუსის" ჟურნალისტური გამოძიებით ფინანსური პოლიცია დაინტერესდა _ გამოძიება უკვე დაწყებულია; "რეაბილიტაცია" ჩვენებურად _ ბაღების სკანდალი გრძელდება; საგამოძიებო ფილმი _ როგორ გაარემონტეს არსებული და არარსებული ბაღები