ბავშვების სიცოცხლე ყველაზე მაღალი ფასია რუსული მაღაროებით სავსე ქვეყნების მიერ. მაშინ, როცა მსოფლიო საზოგადოება ჰუმანიტარული განაღმვის საკითხის მოგვარებაზე ფიქრობს, ათასობით ადამიანი ცხოვრობს უკრაინასა და ყარაბაღში, რომლებიც ყოველდღიურად საფრთხეს უქმნის საკუთარ სიცოცხლეს. და ხშირად ასეთი სამეზობლო ტრაგედიებით მთავრდება, როცა ბავშვები იღუპებიან. დღეს უკვე ასობით ასეთი შემთხვევაა,_  წერს გამოცემა  Focus.
„დანილო მხიარული იყო, უყვარდა ხელოსნობა, ხატვა, სპორტი“,  – იხსენებს 11 წლის დანილო ხარჩენკოს ბაბუა ჩერნიგოვის რეგიონიდან.
გამოცემა წერს, რომ რუსული სრულმასშტაბიანი აგრესიის დაწყებამდე ბიჭი მე-5 კლასში სწავლობდა. გასული წლის მარტში, დედასთან და 14 წლის ძმასთან, ბოჰდანთან ერთად, მანქანით ცდილობდნენ სასტიკი დამპყრობლებისგან თავის დაღწევას. ჩერნიგოვი-კიევის გზატკეცილზე რუსულ ნაღმზე მანქანა აფეთქდა: ბავშვები დაიწვნენ, აფეთქების ტალღამ მათი დედა მანქანიდან გადმოაგდო და ისიც გარდაიცვალა.
თითქმის ერთი წლით ადრე, 2021 წლის ივნისში, კიდევ ერთი 11 წლის ბიჭი, ჰისმეტის ბაირამოვი, რომელიც ცხოვრობდა აზერბაიჯანის ქელბაჯარის რაიონის სოფელში, სახლიდან წავიდა მამის დაკარგული ცხენების საძიებლად. ის გაიზარდა ფერმერის ოჯახში, ამიტომ ასეთი პროფესია მისთვის ახალი არ იყო. მაგრამ ამჯერად ბიჭი სახლში არ დაბრუნებულა. მას თითქმის სამი თვე ეძებდნენ. სექტემბრის ბოლოს, სოფლიდან არც თუ ისე შორს, მთიან რაიონში მეფურნეებმა აღმოაჩინეს ბარამოვას სხეულის ფრაგმენტები.
2020 წლის ნოემბერში ამ ტერიტორიიდან უკან დახევის დროს ტერიტორია დანაღმული იქნა სომხური ჯარების მიერ. შემდეგ აზერბაიჯანმა გაათავისუფლა თავისი ტერიტორიების ძირითადი ნაწილი, რომელიც 30 წლის განმავლობაში ოკუპირებული იყო. მაგრამ ქელბახარის რაიონში ბრძოლები არ ყოფილა – სომხეთის ჯარებმა დამარცხების შემდეგ ნებაყოფლობით უკან დაიხიეს.
“ნაღმები იქ განთავსდა ყელბაჯარის რეგიონიდან სომხეთის შეიარაღებული ძალების გაყვანის დროს…”, – განმარტა აზერბაიჯანის წარმომადგენელმა იაშარ ალიევმა გაეროს უშიშროების საბჭოს სხდომაზე.
დანილოსა და ჰისმეტის ტრაგიკული ბედი არის უკრაინისა და აზერბაიჯანის ერთიანობის დადასტურება გარე აგრესიის წინააღმდეგობის გაწევაში, პრორუსული სეპარატიზმის საფრთხეებისა და ნაღმების ტერორიზმის წინააღმდეგ.
„რუსეთის სრულმასშტაბიანი შემოჭრის შემდეგ უკრაინა გადაიქცა ევროპაში ნაღმებით, ბომბებითა და ჭურვებით ყველაზე დაბინძურებულ ქვეყნად“, – განაცხადა პრემიერ-მინისტრმა შმიჰალმა.
სამი წელია აზერბაიჯანის ხელისუფლება საერთაშორისო ორგანიზაციებში ამ პრობლემის პოპულარიზაციას უწევს. მიმდინარე წლის აპრილში აზერბაიჯანის პრეზიდენტმა ილჰამ ალიევმა შესთავაზა ჰუმანიტარული განაღმვითი სამუშაოები გაეროს მდგრადი განვითარების მე-18 მიზანს და შექმნას ნაღმებით დაზარალებული თანამოაზრე ქვეყნების ჯგუფი.
“ნაღმი არის საინჟინრო საბრძოლო მასალა, რომელიც შექმნილია ცოცხალი ძალის დასამარცხებლად”, – განმარტავს ეპრემ მარგარიანი, სამხედრო-პატრიოტული ორგანიზაცია “ატანის” შტაბის უფროსი.
ის ასევე არის “არწივების 30 არარატის” რაზმის მეთაურის მოადგილე. მათი ფეისბუქის გვერდის პუბლიკაციებით თუ ვიმსჯელებთ, რაზმი არის პრორუსული სომხური ორგანიზაციის „კაზაკ მშვიდობისმყოფელთა საერთაშორისო კავშირის“ პარტნიორი, რომელმაც 23 თებერვალს მის პროფილზე გამოაქვეყნა მისალმება რუსეთის ფედერაციის დროშით და წითელი ვარსკვლავით.