თბილისში, საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოში, პრეზიდენტმა გიორგი მარგველაშვილმა ბალტიისპირეთისა და შავი ზღვის რეგიონების ქვეყნების კონსტიტუციური მართლმსაჯულების ასოციაციის მესამე კონგრესი გახსნა. კონგრესს  საკონსტიტუციო სასამართლო მასპინძლობს, როგორც ბალტიისპირეთისა და შავი ზღვის რეგიონების ქვეყნების კონსტიტუციური მართლმსაჯულების ასოციაციის (BBCJ) თავმჯდომარე.
გიორგი მარგველაშვილმა საკონსტიტუციო სასამართლოების კონგრესს მნიშვნელოვანი ფორუმი უწოდა საკონსტიტუციო სამართლის ხარისხის და დონის ასამაღლებლად და საერთაშორისო გამოცდილებების გაზიარების მიმართულებით.
როგორც პრეზიდენტმა განაცხადა, კონსტიტუცია იდეალურ შემთხვევაში ორ მნიშვნელოვან საფუძველს აერთიანებს ერთმანეთში. ერთი არის ის ზოგადსაკაცობრიო ღირებულებები, რომლითაც განმსჭვალულია ნებისმიერი ერის სოციალური, კულტურული და სულიერი ცხოვრება და მეორე, არის ის სპეციფიკა, რომელიც ამ ქვეყანაში, ამ მხარეში მოსახლე ხალხისთვის წარმოადგენს ბუნებრივ მდგომარეობას და შეესატყვისება მათ ტრადიციებს ქვეყნის, ან სახელმწიფოს მართვის, საზოგადოებრივი ურთიერთობების და ამ ორი მნიშვნელოვანი ტენდენციებით იქმნება ის, რაც ქვეყანას აძლევს ძირითად ჩარჩოს თუ როგორ უნდა მოიქცეს, რანაირად ვითარდებოდეს და ხდის მას კაცობრიობასთან ერთიანი კულტურული პროცესის ნაწილად.
“ამ თვალსაზრისით, საკონსტიტუციო სასამართლოს საქმიანობაც ბუნებრივია იგივე კონტექსტში ავითარებს და აღრმავებს ამ პროცესს. მიხარია, რომ საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლო სწორედ ამ ღირებულებებს ემსახურება –კონსტიტუციის თანამედროვე ევროპულ კონტექსტში ინტერპრეტაციის, და მისი გადაწყვეტილებები და დასკვნები სწორედ ამ მიმართულებით აღრმავებს ჩვენი სახელმწიფოს განვითარებას და მომავალს“, – განაცხადა გიორგი მარგველაშვილმა კონგრესზე.
მარგველაშვილის განცხადებით, მნიშვნელოვანია, რომ საქართველოს დრამატული ისტორიის მანძილზე არაერთი საამაყო ნაბიჯი აქვს გადადგმული და ერთ-ერთი სწორედ პირველი რესპუბლიკის მიერ კონსტიტუციის მიღების საკითხს უკავშირდება, რომელიც 3 წლის მუშაობის შედეგი იყო.
“ჩვენს ერს მართლაც საამაყო წარსული გააჩნია. სახელმწიფო, რომელსაც გააჩნია მრავალი  ათასი წლის ძალიან დრამატული ისტორია, თავისი ისტორიის კრიტიკულ მომენტებში აკეთებდა ისეთ არჩევანს, რომელიც განაპირობებდა შემდეგ ჩვენი ერის სრულ თანხვედრას იმ სულიერი, თუ კულტურული პროცესების მიმართ, რომლებმაც განავითარეს კაცობრიობა. ქართველმა ერმა ძალიან პროგრესული ნაბიჯი გადადგა, როცა აირჩია რესპუბლიკური მმართველობის ფორმა. და გარდა იმისა, რომ რესპუბლიკა შექმნა, ისეთი კონსტიტუცია ჩამოაყალიბა, რომელსაც სიამაყით ვუზიარებთ ერთმანეთს დღეს. მასში აღიარებული იყო ქალთა უფლებები, გაუქმდა სიკვდილით დასჯა, უზრუნველყოფილი იყო ხელისუფლების შტოების დამოუკიდებლობა“, – აღნიშნა საქართველოს პრეზიდენტმა.
გიორგი მარგველაშვილის განცხადებით, ქართველმა ერმა და სახელმწიფომ დამოუკიდებლობის აღდგენის მომენტიდან ძალიან ნათლად განსაზღვრა თავისი ვექტორი როგორც ევროპული, თანამედროვე კულტურის წევრი ქვეყნის.