დღეს, ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციამ (WHO) გამოაქვეყნა თავისი პირველი პოზიციის დოკუმენტი იმუნიზაციის პროდუქტებზე, რომლებიც ჩვილებს რესპირატორული სინციტიური ვირუსისგან (RSV) იცავს – რაც ბავშვებში მწვავე ქვედა სასუნთქი გზების ინფექციების წამყვანი მიზეზია მსოფლიოში.
“ყოველწლიურად, RSV იწვევს დაახლოებით 100 000 სიკვდილს და 3.6 მილიონზე მეტ ჰოსპიტალიზაციას 5 წლამდე ასაკის ბავშვებში მთელ მსოფლიოში. ამ სიკვდილიანობის დაახლოებით ნახევარი 6 თვეზე უმცროსი ასაკის ჩვილებში ხდება. ჩვილებში RSV-ით გამოწვეული სიკვდილიანობის აბსოლუტური უმრავლესობა (97%) დაბალი და საშუალო შემოსავლის მქონე ქვეყნებში ხდება, სადაც შეზღუდულია დამხმარე სამედიცინო მომსახურებაზე, როგორიცაა ჟანგბადი ან ჰიდრატაცია, წვდომა.
ყოველკვირეულ ეპიდემიოლოგიურ ჩანაწერში (WER) გამოქვეყნებული პოზიციის დოკუმენტი ასახავს ჯანმო-ს რეკომენდაციებს ორი იმუნიზაციის პროდუქტის შესახებ: დედის ვაქცინა, რომელიც შეიძლება მიეცეს ორსულ ქალებს მესამე ტრიმესტრში მათი ჩვილის დასაცავად და ხანგრძლივი მოქმედების მონოკლონური ანტისხეული, რომელიც შეიძლება მიეცეს ჩვილებს დაბადებიდან, RSV სეზონამდე ან მის დროს.
„რესპირატორული ვირუსული ინფექცია (RSV) წარმოუდგენლად გადამდები ვირუსია, რომელიც აინფიცირებს ყველა ასაკის ადამიანს, მაგრამ განსაკუთრებით საზიანოა ჩვილებისთვის, განსაკუთრებით ნაადრევად დაბადებულებისთვის, როდესაც ისინი ყველაზე მოწყვლადები არიან მძიმე დაავადების მიმართ“, – ამბობს დოქტორი ქეით ო’ბრაიენი, ჯანმო-ს იმუნიზაციის, ვაქცინებისა და ბიოლოგიური პროდუქტების დირექტორი. „ჯანმო-ს მიერ რეკომენდებული RSV იმუნიზაციის პროდუქტებს შეუძლიათ გარდაქმნან მძიმე RSV დაავადების წინააღმდეგ ბრძოლა, მკვეთრად შეამცირონ ჰოსპიტალიზაციის შემთხვევები და სიკვდილიანობა, საბოლოოდ კი გადაარჩინონ მრავალი ჩვილის სიცოცხლე მთელ მსოფლიოში.“
RSV ჩვეულებრივ იწვევს გაციების მსგავს მსუბუქ სიმპტომებს, მათ შორის სურდოს, ხველას და ცხელებას. თუმცა, მას შეუძლია გამოიწვიოს სერიოზული გართულებები – მათ შორის პნევმონია და ბრონქიოლიტი – ჩვილებში, მცირეწლოვან ბავშვებში, ხანდაზმულებსა და დასუსტებული იმუნური სისტემის ან ჯანმრთელობის ძირითადი პრობლემების მქონე პირებში.
ჩვილებში RSV მძიმე დაავადების გლობალური ტვირთის საპასუხოდ, ჯანმო რეკომენდაციას უწევს, რომ ყველა ქვეყანამ დანერგოს ვაქცინა დედებისთვის, RSVpreF, ან მონოკლონური ანტისხეული, ნირსევიმაბი, თითოეული ქვეყნის არსებული ჯანდაცვის სისტემის ფარგლებში დანერგვის მიზანშეწონილობის, ეკონომიურობისა და მოსალოდნელი დაფარვის მიხედვით. ორივე პროდუქტი 2024 წლის სექტემბერში იმუნიზაციის ექსპერტთა სტრატეგიული საკონსულტაციო ჯგუფის (SAGE) მიერ გლობალური დანერგვისთვის იქნა რეკომენდებული. გარდა ამისა, დედის ვაქცინამ 2025 წლის მარტში მიიღო ჯანმო-ს წინასაკვალიფიკაცია, რაც გაეროს სააგენტოებს საშუალებას აძლევს შეიძინონ იგი.
ჯანმო რეკომენდაციას უწევს, რომ დედის ვაქცინა ორსულ ქალებს ორსულობის მესამე ტრიმესტრში, 28-ე კვირიდან, გაუკეთონ, რათა ოპტიმიზაცია გაუკეთდეს ანტისხეულების ადეკვატურ გადაცემას მათ ბავშვზე. ვაქცინა შეიძლება გაკეთდეს რუტინული ანტენატალური მოვლის დროს, მათ შორის, ჯანმო-ს მიერ რეკომენდებული 5 ანტენატალური მოვლის ვიზიტიდან ერთ-ერთზე მესამე ტრიმესტრში ან ნებისმიერ დამატებით სამედიცინო კონსულტაციაზე.
ჯანმო-ს მიერ რეკომენდებული მეორე იმუნიზაციის პროდუქტი, ნირსევიმაბი, მიიღება მონოკლონური ანტისხეულების ერთჯერადი ინექციის სახით, რომელიც იწყებს ჩვილების დაცვას რესპირატორული ვირუსისგან მიღებიდან ერთი კვირის განმავლობაში და მოქმედებს მინიმუმ 5 თვის განმავლობაში, რაც შეიძლება მოიცავდეს მთელ რესპირატორული ვირუს … თუ მონოკლონური ანტისხეულის მიღება დაბადებისას არ მოხდება, მისი მიღება ბავშვის პირველი სამედიცინო ვიზიტის დროს შეიძლება. თუ ქვეყანა გადაწყვეტს პროდუქტის მიღებას მხოლოდ რესპირატორული ვირუსული ინფექციის სეზონზე და არა მთელი წლის განმავლობაში, ერთჯერადი დოზა ასევე შეიძლება მიეცეს უფროსი ასაკის ჩვილებს რესპირატორული ვირუსული ინფექციის პირველი სეზონის დაწყებამდე.
რესპირატორული ვირუსული დაავადების მძიმე შემთხვევებში ყველაზე დიდი გავლენა მიიღწევა მონოკლონური ანტისხეულის 6 თვემდე ასაკის ჩვილებში შეყვანით. თუმცა, პოტენციური სარგებელი მაინც არსებობს 12 თვემდე ასაკის ჩვილებში.
ჯანმო რეგულარულად აქვეყნებს განახლებულ პოზიციურ დოკუმენტებს ვაქცინების, ვაქცინების კომბინაციების და სხვა იმუნიზაციის პროდუქტების შესახებ იმ დაავადებების წინააღმდეგ, რომლებსაც მნიშვნელოვანი გავლენა აქვთ საზოგადოებრივ ჯანმრთელობაზე. ეს დოკუმენტები ძირითადად ფოკუსირებულია ვაქცინების გამოყენებაზე ფართომასშტაბიან ვაქცინაციის პროგრამებში. ახალი პოზიციური დოკუმენტის მიზანია ეროვნული საზოგადოებრივი ჯანდაცვის პოლიტიკის შემქმნელებისა და იმუნიზაციის პროგრამის მენეჯერების ინფორმირება რესპირატორული ვირუსული ვირუსული ინფექციის იმუნიზაციის პროდუქტების გამოყენების შესახებ მათ ეროვნულ პროგრამებში, ასევე ეროვნული და საერთაშორისო საფინანსო სააგენტოების შესახებ”,_ წერია ჯანმოს გვერდზე გავრცელებულ ინფორმაციაში.