საქართველოში სამთო-სათხილამურო კურორტებს რამდენიმე თვეში ახალი კურორტი "თეთნულდი" დაემატება, რომლის მშენებლობაც სვანეთში უკვე აქტიურად მიმდინარეობს. კურორტის სრული დატვირთვით ამუშავებას რამდენიმე წელი დასჭირდება, თუმცა, ადგილზე ინფრასტრუქტურის მოსაწყობად და ტურისტების მოსაზიდად სამუშაოები უახლოეს მომავალში დაიწყება.
საკურორტო ტერიტორია 7000 ჰა-ს მოიცავს და აქედან 4500 ჰა მთის სათხილამურო ტერიტორიას წარმოადგენს. კურორტზე ამიერკავკასიაში ყველაზე გრძელი (9,5 კმ-იანი) და ყველაზე დიდი ვერტიკალური ვარდნის მქონე (1,7კმ) სასრიალო ტრასების მოწყობა იგეგმება.
სამთო კურორტზე ასევე დაგეგმილია 5 საბაგირო გზის მშენებლობა. პირველი ეტაპისთვის კი სამი საბაგირო გზა გაიხსნება.
სასრიალო ტრასების მთლიანი საერთო სიგრძე 169 კმ-ს შეადგენს (მიმდინარე ეტაპი 25კმ), საბაგიროების საერთო რაოდენობა 20-22 ერთეულია (მიმდინარე ეტაპი 5 ერთეული). უმაღლესი სასრიალო წერტილი ზღვის დონიდან 3600 მეტრზეა, ყველაზე დაბალი კი 1600 მეტრზე.
არსებული გათვლებით, თეთნულდის ტრასებზე ერთდროულად მოსრიალეთა რაოდენობა 4100 ადამიანია, საბაგიროების საერთო საათობრივი გამტარუნარიანობა – 8400 ადამიანი საათში. თეთნულდი წელიწადის 4 სეზონზე მოემსახურება დამსვენებელს, აქედან სასრიალო პერიოდი წელიწადში – 6-7თვეა.
ცნობისთვის, კურორტს საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს მართვაში არსებული კომპანიაშპს "თეთნულდი დეველოპმენტი” აშენებს. პროექტის პირველი ეტაპის ღირებულება 40 მილიონ ევროს შეადგენს და ის საქართველოს მთავრობის მიერ ფინანსდება. კომპანიის მიერ განხორციელებულ სამუშაოებზე 15 მილიონი ლარია გამოყოფილი. მშენებლობაზე 101 ადამიანი დასაქმებული. პირველი ეტაპის სამუშაოების დასრულება წლის ბოლომდე იგეგმება. კურორტის საზეიმო გახსნა კი, მიმდინარე წლის 15 დეკემბერსაა დაგეგმილი.
სათხილამურო-საბაგირო ინფრასტრუქტურის მოწოდებას ფრანგული კომპანია "Pomagalski"-ი უზრუნველყოფს. საბაგიროების მონტაჟს კი, ავსტრიული კომპანია "RMS”  ახორციელებს.
"თეთნულდი არის უნიკალური სამთო კურორტი, რომელიც ოთხივე სეზონის განმავლობაში აქტიურია. აქ შესაძლებელია ალპინიზმით, ჯომარდობით, ცხენოსნობთ, პარაპლანერიზმით, თხილამურებზე, სნოუბორდზე სრიალით, სამთო ტურიზმით დაკავება", _ აცხადებენ სამინისტროში.
"გურია ნიუსი" დაინტერესდა, როგორ აპირებს სახელმწიფო მთის კურორტის განვითარებას და მისი სრული დატვირთვის ამუშავებას მაშინ, როდესაც მესტიასა და მის შემოგარენში ტურისტებისთვის მაქსიმუმ 1000 ადგილია.
როგორც ადგილობრივები ჩვენთან საუბრისას აცხადებენ, ტურისტების დიდი რაოდენობით მისაღებად მათ შესაბამისი ინფრასტრუქტურა მოწესრიგებული არ აქვთ.
"ახლა მაქსიმალური დატვირთვით ვმუშაობთ და ყველა ადგილი დაკავებული გვაქვს. წინასწარ ჯავშნიან ადგილებს, რადგან სეზონზე ძალიან ჭირს აქ სასტუმრო სახლები. ადგილები ფაქტობრივად არ არის. როგორც გვეუბნებიან კურორტისთვის ტურისტების დიდი რაოდენობით შემოსვლა იგეგმება, მაგრამ სად უნდა განთავსდნენ ისინი, არ ვიცით. იქნებ სახელმწიფომ გრძელვადიანი და დაბალპროცენტიანი სესხები მოგვცეს, რომ ჩვენ თვითონ მოვაწყოთ ყველაფერი. სხვა შემთხვევაში საკუთარი ძალებით ამხელა მშენებლობებს ვერ შევეჭიდებით", _ ამბობს "გურია ნიუსთან" საუბრისას მესტიის მკვიდრი ვახო ნაკანი.
მესტიასა და მულახში ტურისტების დიდი რაოდენობის მისაღებად და კურორტის სრული დატვირთვით ასამუშავებლად ამ ეტაპისთვის რომ საჭირო რაოდენობის ადგილები არ არის ამას "თეთნულდი დეველოპმენტის" დირექტორი უკა კილაძეც ადასტურებს.
"მესტია ზამთრის პერიოდში ფაქტიურად გაჩერებულია. მულახშიც არ არის შესაბამისი ინფრასტრუქტურა ტურისტების მისაღებად, მაგრამ მთავარი ის არის, რომ ტურისტებისთვის სასტუმრო სახლები კეთდება როგორც მესტიაში, ასევე მულახშიც. წელს, ვფიქრობთ, დიდი განვითარება არ იქნება, თუმცა, მომავალი წლიდან უკვე დიდი  დონის განვითარებას ველოდებით. მესტიაში, წელს, შარშანდელთან შედარებით, დაემატა 200 ნომრამდე ტურისტებისთვის.  მომავალ წელს, როდესაც თეთნულდი ამუშავდება, კიდევ უფრო დიდი რაოდენობით განვითარდება ინფრასტრუქტურა", _ ამბობს კილაძე "გურია ნიუსთან" საუბრისას და დასძენს, რომ უკვე შექმნილია სპეციალური კომისია ეკონომიკის სამინისტროსთან, რომელიც კურორტის შემდგომი განვითარების გეგმაზე აქტიურად მუშაობს.
"ეკონომიკის მინისტრის მოადგილეები, ინფრასტრუქტურის სამინისტროს წარმომადგენლები, მთის კურორტების განვითარების სააგენტო და ჩვენი კომპანია ერთობლივად მუშაობს კურორტის განვითარების გეგმაზე, ტურისტული ინფრასტრუქტურის განვითარების პროექტზე. ასევე, ვფიქრობთ, მულახი თემის სოფლების განვითარებისთვის ინვესტორებთან შეთავაზებები გავაკეთოთ. იგეგმება ინვესტორებისთვის ინფო-ტურის გაკეთებასაც, რომ ადგილზე გავაცნოთ კურორტის პერსპექტივები", _ ამბობს კილაძე.
რაც შეეხება მოსახლეობის მოთხოვნას, რომ სახელმწიფომ დაბალპროცენტიანი და გრძელვადიანი სესხები მისცეს, კილაძე ამბობს, რომ მუშაობა ამ კუთხითაც დაწყებულია.
"იმ მოსახლეობისთვის, რომლებიც გეგმავენ სასტუმროების და სასტუმრო სახლების მშენებლობას, "თეთნულდი დეველოპმენტის" კომპანიაში გამოყოფილია სპეციალური  ჯგუფი, რომლებიც ადგილობრივებს პრობლემების მოგვარებაში დაეხმარებიან. ასევე, ეკონომიკის სამინისტროს აქვს 5-ათასლარიანი საჩუქარი მთის კურორტების განვითარებისთვის. დანარჩენი კი, იაფ კრედიტზე და ბიზნესგეგმაზეა დამოკიდებული", _ ამბობს კილაძე.
კითხვაზე – რა ვადეში ფიქრობენ სრული დატვირთვით კურორტის ამოქმედებას? – კილაძე პასუხობს:
"ეს ყველაფერი დამოკიდებული T1 საბაგიროს მშენებლობის დასრულებაზე, რომელიც მულახში უნდა ჩამოვიდეს. T1 თუ მომავალი წლის ბოლომდე დასრულდა, სწრაფი ტურისტული ინფრაქტრუქტურის განვითარება დაიწყება. თუ T1-ის მშენებლობა ვერ მოესწრება, მაშინ ინფრაქტრუქტურის მშენებლობაც ორი წლით გადაიწევს. სამ-ოთხ წელიწადში ყველაფერი უმაღლეს დონეზე განვითარდება", _ ამბობს კილაძე.
ეკონომიკის სამინისტროს მთის კურორტების განვითარების კომპანიის ხელმძღვანელი სანდრო ონოფრიშვილი "გურია ნიუსთან" საუბრისას ამბობს, რომ ინვესტორების მოძიება და მათი დაინტერესება უკვე დაწყებულია, თუმცა კურორტის სრული დატვირთვით ასამუშავებლად ის გაცილებით გრძელვადიან პერიოდს 5-8 წელს ასახელებს.
"პირველ წელს ამ კურორტისთვის არის ადგილების საკმარისი რაოდენობა ტურისტების მისაღებად. სრულად არის შესაძლებელი პირველი სტუმრების მიღება მესტიამ უზრუნველყოს. აგრეთვე,  მულახის თემშიც არის საოჯახო სასტუმროები.  ჩვენ უკვე ვიწყებთ კამპანიას საერთაშორისო არენაზე, რომ უფრო მიმზიდველი გახდეს თეთნულდი. ტურიზმის ადმინისტრაციასთან ერთად ვგეგმავთ ჩვენს მეზობელ ქვეყნებში, აგრეთვე, სხვადასხვა გამოფენებში მონაწილეობის მიღებას, რომელიც ჩატარდება ევროპასა და ამერიკაში. სადაც ჩვენ წარვადგენთ პრეზენტაციებით ჩვენს მთის კურორტებს და მათ შორის თეთნულდსაც, რათა პირველ რიგში მოთხილამურეები და ინვესტორები დავაინტერესოთ.
როგორც მოგეხსენებათ, სანამ კურორტის მშენებლობა არ დასრულდება, ძნელია ინვესტორის მოძიება, რადგან მას გამართული კურორტი აინტერესებს. თუმცა, ამ წუთში რომ თეთნულდის კურორტზე ვინმემ სასტუმრო ააშენოს, ასეთი ინტერესი  ჯერჯერობით არ არის. უკვე დაწყებული გვაქვს ინვესტორების მოძიებაც, რომლებსაც ექნებათ ინტერესი მესტიასა და მულახში სასტუმროები ააშენონ. ასევე, ადგილზე არის ტერიტორიები, რომლებიც ინვესტორებს უკვე აინტერესებთ. ეს არ არის  შორეული პერსპექტივა. მაქსიმალური დატვირთვით კურორტის ასამუშავებლად, ჩვენი გამოცდილებით, დაახლოებით, 5-8 წელი დაგვჭირდება", _ ამბობს ონოფრიშვილი.
ცნობისთვის, "თეთნულდ დეველოპმენტმა" თეთნულდის მთაზე ორი დღის წინ ჟურნალისტებისთვის და საქართველოში შემომყვანი ტურისტული კომპანიებისთვის საინფორმაციო ტური მოაწყო. მედიატურის მონაწილეებს საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრის მოადგილემ ეკა სეფაშვილმა და კომპანია "თეთნულდ დეველოპმენტის" დირექტორმა უკა კილაძემ უმასპინძლეს.
ჟურნალისტებმა და ტურისტული კომპანიის წარმომადგენლებმა ტურისტული ინფრასტრუქტურა და მიმდინარე სამუშაოები დაათვალიერეს, კურორტის განვითარების პერსპექტივებს გაეცნენ.
სამინისტროს ინფორმაციით, პირველ ეტაპზე, შენდება წყალსადენის, ელექტრომომარაგების, მთის დრენაჟის სისტემები, ინფრასტრუქტურული ნაგებობები, ადმინისტრაციული შენობები, პარკინგი და სხვა აუცილებელი ობიექტები.
"ნებისმიერი ცვლილება, რაც კი განხორციელდება კანონში, უნდა მოხდეს არჩევნებამდე ერთი წლით ადრე"