საპარლამენტო არჩევნების პირველადი შედეგების გამოქვეყნებისთანავე პოლიტიკური პროცესები უცნაური სცენარით წარიმართა. მეორე ტურში გადასული კანდიდატი ირაკლი ალასანია პოლიტიკიდან წავიდა და არჩევნებში მონაწილეობაზე უარი განაცხადა.
მიიღებენ თუ არა მეორე ტურში მონაწილეობას, ეს არც "ნაციონალურ მოძრაობაში" გადაუწყვეტიათ, პარტიაში მსჯელობა ამ დრომდე მიმდინარეობს.
ირაკლი ალასანიამ საკუთარ გადაწყვეტილება დღეს გამართულ სპეციალურ ბრიფინგზე იმით ახსნა, რომ მისი დანაპირებების შესრულებას, სჭირდება გუნდი, თუმცა ამ არჩევნებმა მას გუნდის პარლამენტში შეტყვანის შესაძლებლობა არ მისცა.
არჩევნების მეორე ტურში მონაწილეობის აზრს ვერ ხედავს ყოფილი პრეზიდენტი მიხეილ სააკაშვილიც. დღეს გავრცელებულ ვიდეომიმართვაში სააკაშვილმა განაცხადა, რომ მეორე ტურში მონაწილეობის მიღებამდე "ნაციონალური მოძრაობის" წევრებმა საკუთარ ამომრჩეველს უნდა ჰკითხონ, გააგრძელონ თუ არა ბრძოლა მანდატების მოსაპოვებლად.
"ეს ყველა კანდიდატის ინდივიდუალური გადასაწყვეტია, მაგრამ მე ვერ ვხედავ მეორე ტურში მონაწილეობის და ამითი პრაქტიკულად,  ძალიან უხეში დარღვევებით ჩატარებული არჩევნების ლეგიტიმაციის”, – ამბობს სააკაშვილი.
რა ხდება იმ შემთხვევაში, თუ ყველა  ან რამდენიმე კანდიდატი მაინც, მეორე ტურში მონაწილეობაზე უარს განაცხადებს, ან მონაწილეობას მიიღებს, გაიარჯვებს, მაგრამ პარლამენტში არ შევა? – ამ კითხვაზე იურისტების ნაწილი აცხადებს, რომ ეს პოლიტიკური უკულტურობა და უპასუხისმგებლობაა.
როგორც "გურია ნიუსთან" საუბრისას ცენტრ "მომავლის ინიციატივების" ხელმძღვანელი ლევან ალაფიშვილი განმარტავს, თუ პარტიების წარმომადგენლები მეორე ტურებზე უარს იტყვიან, ან პარლამენტში არ შევლენ ამით უფრო მეტს კარგავენ, ვიდრე მოიგებენ.
"თუ მეორე ტურში გადასული კანდიდატი უარს ამბობს არჩევნებში მონაწილეობაზე მისი სახელი და გვარი რჩება ბიულეტენში და ამით არაფერი იცვლება. ანუ სხვა კანდიდატის დაყენება პარტიას არ შეუძლია. თვითონ არ მონაწილეობს არჩევნებში, მაგრამ მისი გვარ-სახელი, ფოტო არჩევნებში მონაწილეობას მაინც იღებს. საარჩევნო კოდექსში, სამწუხაროდ, პირდაპირი ჩანაწერი ამასთან დაკავშირებით არ არის, მაგრამ არის თვითმმართველობის ორგანოს, საკრებულოს არჩევასთან დაკავშირებით. კოდექსში წერია, რომ მეორე ტურის შემთხვევაში, მეორე ტურის გამართვამდე 10 დღით ადრე შეუძლია მოხსნას კანდიდატურა, მაგრამ პარლამენტის არჩევნებთან დაკავშირებით ასეთი რამ გათვალისწინებული არ არის", _ამბობს ალაფიშვილი და დასძენს, რომ ეს კანონმდებლობის ხარვეზად არ შეიძლება ჩაითვალოს.
"სამართლებრივად და პოლიტიკური თვალსაზრისით სწორია, რომ კანდიდატმა მეორე ტურში გადასვლის შემთხვევაში გააგრძელოს მონაწილეობა. ეს არის  პოლიტიკური კულტურის ამბავი. ხალხმა ხმა მისცა იმისთვის რომ ბრძოლა გააგრძელოს. თუ არ უნდოდათ არჩევნებში  მონაწილეობა, ან არ უნდა დაეყენებინა პირველ ტურამდე კანდიდატურა, ან მოეხსნათ არჩევნების ჩატარებამდე.  უმაღლეს პოლიტიკურ ორგანოში მეორე ტურის  არჩევნებთან დაკავშირებით ლოგიკა ესაა, რომ მან მიიღოს მონაწილეობა. ემოციურ ფონზე მიღებული გადაწყვეტილება არ მესმის. პრობლემიდან გაქცევაც არ ნიშნავს, რომ პრობლემა მოგვარდა", _ აღნიშნავს ალაფიშვილი.
გარდა ამისა, იურისტი ამბობს, რომ სახელმწიფოებრივად მოაზროვნე ადამიანმა უარი არც პარლამენტში შესვლაზე უნდა თქვას.
"გინდა არ გინდა, ხალხმა მოგანიჭა მანდატი. 2008-ში ეს შეცდომა  დაშვებული აქვთ, როცა ხალხმა მანდატი მიანიჭა, მაგრამ არ შევიდნენ პარლამენტში. ახლა რატომ უნდა გავიმეოროთ? თუ გავითვალისწინებთ იმასაც, რომ იმ ხალხმა, ვინც ეს შეცდომა დაუშვა აღიარეს ეს შეცდომა. იგივე თამაშს თამაშობდნენ 2003 წელსაც, მაგრამ ქვორუმი მაშინ "ახალმა მემარჯვენეებმა" შეადგინეს.
სხვა საკითხია რომ შევიდნენ პარლამენტში და ბოიკოტი გამოაცხადონ. ამის უპირატესობა ის იქნება, რომ ექნებათ ტრიბუნა, მოსახლეობასთან შეხვედრისას დეპუტატობიდან გამომდინარე უფლებები, უცხოურ დელეგაციებთან შეხვედრისას საკუთარი პოლიტიკური აზრის დაფიქსირების საშუალება. თუ პოლიტიკაში ხარ, პოლიტიკური ბრძოლის მეთოდები უნდა გამოიყენო. თუ ამომრჩევლის თვალსაზრისითაც შევხედავთ ამას, არ იქნება სწორი პარლამენტში არ შევიდნენ. რაშიც ვგულისხმობ, რომ იმ 27-კაცმა უარი თქვას და ამავდროულად სიაში ვინც არის იმათაც უარი თქვან პარლამენტში შესვლაზე. ამით სია გაუქმდება; ის 27 ადგილი დარჩება ცარიელი.
რას მიიღებს სანაცვლოდ ის  პოლიტიკური ძალა? – დაკარგავს უპირატესობებს და ამომრჩევლის ნდობას.თუკი ერთ შემთხვევაში ექნებოდა მინისტრის ფრაქციაზე დაბარების კონსტიტუციურად გარანტირებული უფლება, ხვალ არ ექნება. ამასთანავე,  თუ შეიქმნება საგამოძიებო კომისია, ეკარგება თავმჯდომარეობის უფლება, რადგან კანონით განსაზღვრულია, რომ საგამოძიებო კომისიის თავმჯდომარე ოპოზიციური პარტიის წარმომადგენელი უნდა იყოს", _ აღნიშნავს ალაფიშვილი.
ალასანიას პოზიცია უცვლელი რჩება, რა გადაწყვეტილებას მიიღებს "ნაციონალური მოძრაობა", ამის შესახებ რამდენიმე დღეში გახდება ცნობილი.