“გურია ნიუსის“ წყაროს ინფორმაციით, ადგილობრივი ხელისუფლება წინასაარჩევნოდ მრავალბინიან საცხოვრებელ სახლებს მოსახლეობას უკანონებს. ხელისუფლება კი ამბობს, რომ აღნიშნულთან დაკავშირებით არჩევნები არაფერ შუაშია.
“ნატანებში არის ადგილი, ფაბრიკის უბანს ეძახიან. იქ არის მრავალბინიანი  სახლი, ავარიულ მდგომარეობაში. სადაც ხალხი ცხოვრობს. ის სახლი არავის ბალანსზე არაა. მოსახლეობა კი ითხოვს ამ სახლის პირად საკუთრებაში გადაცემას, რაც მე მახსოვს, დაახლოებით,  2006 წლიდან… ყველა ჰპირდებოდა არჩევნების წინ და მერე არავის ახსენდებოდა. დავით დარჩია და სიორიძე იყვნენ ჩასული ამ ერთი კვირის წინ და ისევ დაპირდნენ. მაგრამ ხალხმა არჩევნებამდე მოითხოვა ამის დაკანონება. მაშინ უთხრეს ამ ხალხს,  რომ ვინმე ერთ პირზე მიეცათ მინდობილობა, რომ ეს ბინები შეესყიდა. დავით დარჩიამ აღუთქვა, რომ იმ ფულს თვითონ გადაიხდიდა… შეიძლება ასეთი რამ ქვემო ნატანების ფოსტის ბინებზეც იყოს. ამ ხალხმა მინდობილობა გასცეს ნატო აკოფიძეზე. აუქციონი უკვე გამოცხადებულია. შეგიძლიათ,  ჩახვიდეთ და გააკეთოთ რეპორტაჟი მაგ თემაზე? გლეხები არიან იქ და ვერ დამალავენ ამ ამბავს“.
აღნიშნული ინფორმაციის გადამოწმების მიზნით, “გურია ნიუსი“ ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის სოფელ ნატანებში, ე.წ ფაბრიკის ბინებში მივიდა. იქ მცხოვრებლებმა დაგვიდასტურეს ინფორმაცია და დააკონკრეტეს, რომ ბინებს ხელისუფლება კი არა, ბიძინა ივანიშვილი ჩუქნიდა.
ნატანებში,  ე.წ. ჩაის ფაბრიკის ორსართულიანი ბინებში, დაახლოებით, 15  ოჯახი ცხოვრობს. აქედან უმრავლესობა სოციალურად დაუცველ ფენას მიეკუთვნება. მოსახლეობამ “გურია ნიუსს“ უთხრა, რომ ისინი მრავალი წელია თხოვნით, ჩხუბით, დავიდარაბით სთხოვენ ხელისუფლებას, რომ აღნიშნული ბინები მათთვის პირად საკუთრებაში გადაეცათ. როგორც ისინი “გურია ნიუსთან“ ამბობენ, არც არჩევნების წინ ჭრიდა მათი ხვეწნა-მუდარა, რადან ხელისფლება დაჰპირდებოდა და არჩვენების შემდეგ კი აღარავის ახსოვდა. ახლა ამბობენ, რომ ბინებს ბიძინა ივანიშვილი მათ ჩუქების სახით გადასცემს:
ნატო აკოფიძე_ მაქსიმომა: რამდენი წელია ვითხოვთ ამ ბინების დაკანონებას. არ გვიფორმებდნენ, ნოტარიუსის  მიერ დამტკიცებული საბუთები გვქონდა,  მაგრამ მაინც არ გვეღირსა. ახლა ბოლო-ბოლო გვიკანონებენ.  ხელისუფლებიდან იყვნენ მოსულები  დავით დარჩია და ჩვენი სოფლის გამგებელი  ჯონი ღლონტი, რომლებმაც გვითხრეს, რომ ბიძინა ივანიშვილი გვჩუქნიდა ამ ბინებს, ჩუქების სახით გეძლევათო, სხვა მეტი არაფერი არ ვიცით. რამდენიმე წელია ვიბრძვით, ახლა შეგვიცოდა ეტყობა ივანიშვილმა.
ზაზა ხუციშვილი: საბუთები უკვე გაკეთდა ხვალისთვის დაგვიკანონებენ.
გულნარა გობრონიძე  “გურია ნიუსთან“ საერთო პრობლემებზე საუბრობს:  გაჭირვებაა ყველგან, უმუშევრობა, ყველაზე დიდი პრობლემა რაც გვქონდა, უკვე გვარდება _ ბინებს გვაძლევენ. ახლა კანალიზაციის პრობლემაა, ეს როდის გაკეთდება, არ ვიცით, ივანიშვილმა რაღაცა კი გააკეთა, ყურადღება უფრო მოგვაქცია, ხალხისთვის არავინ იქნება, ეს ტყუილია! არ ვარგოდნენ კომუნისტებიო და დღემდე მოაღწია მათმა გაკეთებულმა. რაც ინგრევა და ფუჭდება, ყველა კომუნისტების იყო,  რა გააკეთა ვინმემ, ეს ბინაა თუ ხეა, ყველა კომუნისტების დროინდელია, რაც ბინები იყო ყველა დააკანონეს უკვე. ამ ბინებში ყველა სოციალურად დაუცველია.
ცხვრებივით ვართ მიდენილი, მივალთ უფსკრულამდე, უნდა გადაგვყარონ და უცებ  გამოგვწევენ, იმიტომ, რომ ვიღაცას ვჭირდებით. აი, ასეთი ცხოვრებაა დღეს. მე არავის არ ვლანძღავ, არც ვაქებ, მაგრამ ჩვენთვის არავინ იქნება.
“გურია ნიუსი“ დაუკავშირდა პარტია “ქართული ოცნების“ ოზურგეთის ორგანიზაციის თავმჯდომარეს დავით დარჩიას, რომელმაც უარყო ინფორმაცია, იმის შესახებ, რომ ის მოსახლეობასთან იყო ასული და მათ შეჰპირდა, რომ აუქციონის ფულს თავად გადაიხდიდა.
“არსად ვყოფილვარ, არ ვიცი. არავის არაფრის ჩუქებას არ შევპირებივარ“, _ გვითხრა დარჩიამ.
ქალაქის მერიის მიერ მოწოდებული ინფორმაციით, არც ბეგლარ სიორიძე იმყოფებოდა ნატანებში.
ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის გამგებლის მოვალეობის შემსრულებელი არჩილ ყაზაიშვილი ამბობს, რომ ბინების დაკანონებასთან არჩევნები არაფერ შუაში არაა.
არჩილ ყაზაიშვილი: მოგახსენებთ, რომ 2015 წლის  7 დეკემბერს სოფელ ნატანებში ე.წ. „ჩაის ფაბრიკის ბინებში“ მცხოვრებმა მოქალაქეებმა მუნიციპალიტეტის გამგეობას მომართეს განცხადებით, რომლითაც ითხოვდნენ კანონიერ მოსარგებლეებად ცნობასა და უსასყიდლოდ საკუთრების უფლების  მინიჭებას. გამგეობამ განიხილა განცხადება და მასზე დართული დოკუმენტაცია, რომელიც არ აკმაყოფილებდა „კანონიერი მოსარგებლეებისათვის გადასაცემი არაპრივატიზებული საცხოვრებელი და არასაცხოვრებელი (იზოლირებული და არაიზოლირებული) ფართობის ადგილობრივი თვითმმართველობის აღმასრულებელი ორგანოების მიერ კანონიერი მოსარგებლეებისათვის უსასყიდლოდ საკუთრებაში გადაცემის წესის დამტკიცების შესახებ“ საქართველოს მთავრობის 2014 წლის 20 თებერვლის N189 დადგენილებას თანდართული წესის მე-4 მუხლის მე-3 პუქნტის მოთხოვნებს.
აღნიშნულიდან გამომდინარე, მოქალაქეებს განესაზღვრათ 15 დღის ვადა ხარვეზების აღმოსაფხვრელად, რაც მათ მიერ ვერ გახორციელდა, და მიღებულ იქნა გადაწყვეტილება განცხადების განუხილველად დატოვების შესახებ.
ერთადერთი კანონიერი საშუალება, მოქალაქეთათვის ქონების საკუთრებაში გადაცემის იყო პრივატიზება საჯარო აუქციონის გზით. ამ მიზნით, მუნიციპალიტეტმა მიმართა საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს ამ ქონების მუნიციპალიტეტისათვის გადმოცემის თაობაზე, რა პროცედურების დასრულების შემდგომ და მის საფუძველზეც ქონება მუნიციპალიტეტის საკუთრებად დარეგისტრირდა 2016 წლის 6 ივნისს.
ამის შემდეგ, 2016 წლის 6 დეკემბერს  უნდა გამართულიყო საჯარო აუქციონი, რომელიც ვერ შედგა იმ მიზეზით, რომ მასში მონაწილეობა არ მიიღეს შესაბამისმა მოქალაქეებმა.  ამიტომ, აუქციონი გამოცხადდა ხელახლა.
ყოველივე ზემოაღნიშნულიდან გამომდინარე, ნათელია, რომ ამ ფაქტებს ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოების არჩევნებთან არანაირი კავშირი არ აქვს და ეს გამგეობისათვის დამახასიათებელი ჩვეულებრივი სამუშაო პროცედურებია.
სასამართლომ პოლიციელზე თავდასხმისთვის ბრალდებულს 9 წლით თავისუფლების აღკვეთა მიუსაჯა
„თიბისი სტატუსი" წარმოგიდგენთ მასშტაბურ ფესტივალს Jazz and Wine Kakheti (R)